These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Krause Land Shark 21:10.00
2 Ryan Liverman Veloce/Felt 21:14.00
3 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 21:23.00
4 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 21:47.00
5 Donald Hahn Reno Wheelmen 21:51.00
6 Doug Laplaca Bend Bike 'N Sport 22:04.00
7 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 22:13.00
8 Spencer Newell Therapeutic Associates Inc. Cycling 22:22.00
9 Davis Shepherd Hutch's 22:27.00
10 Greg Miller GS Forza Velo-Bend 22:27.00
11 Matthew Pavlovich Hutch's 22:34.00
12 Adam Edgerton Team Oregon 22:39.00
13 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop 22:47.00
14 Mike Brown Therapeutic Associates Inc. Cycling 22:54.00
15 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 23:15.00
16 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 23:21.00
17 Brian Austin bicycleattorney.com 23:22.00
18 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo 23:24.00
19 Jake Keener Hutch's of Klamath Falls/Bend 23:43.00
20 Doug Smith Bend Bike 'N Sport 23:46.00
21 Mitch Denham NoMad Sports Club 25:59.00

Category 3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karen Oppenheimer Bend Bike 'N Sport 24:15.00
2 Serena Bishop Sunnyside Sports 24:16.00
3 Mary Yax Bend Bike 'N Sport 24:49.00
4 Michelle Bazemore Bend Bike 'N Sport 24:53.00
5 Sarah Tisdale Sorella Forte 24:53.00
6 Mariel Ettinger 25:30.00
7 Molly Mullane Land Shark 25:34.00
8 Sam Yeo Hammer Velo 25:47.00
9 Kristen Fauria Life Cycle Bike Shop 26:45.00
10 Judy Richardson Sorella Forte 26:50.00
11 Anne Linton Sorella Forte 27:02.00
12 Sherry Jako Sorella Forte 27:59.00
13 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team 28:06.00

Category 4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alice Chang Hammer Velo 25:32.00
2 Amanda Atwill Bend Bike 'N Sport 26:03.00
3 Alana Armstrong Sorella Forte 26:22.00
4 Courtney Carlsen 26:32.00
5 Katherine Reinhart University of Oregon Cycling Club 26:37.00
6 Virginia Pedersen Ironclad Performance Wear 26:39.00
7 Sara Fletcher Bridgetown Velo 26:46.00
8 Maureen Kavanagh Sorella Forte 26:47.00
9 Erin Koenig Poplollies 26:47.00
10 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear 27:16.00
11 Amy Champion 27:51.00
12 Justine Saudan Bridgetown Velo 27:52.00
13 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 27:58.00
14 Deann Krill Ironclad Performance Wear 28:09.00
15 Rachael Roberts Bridgetown Velo 28:20.00
16 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls 28:40.00
17 Rachel Hoar 28:46.00
18 Amy Nortrom Team WebCyclery.com 29:00.00
19 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 31:58.00
20 Sallyanne Ellis Hammer Velo
21 Susanna Julber Bend Bike 'N Sport

Category 4/5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Craft Rebound SPL 22:02.00
2 Peter Christoff Bend Bike 'N Sport 22:37.00
3 George Hegarty Bend Bike 'N Sport 22:41.00
4 Dennis Petross Portland Velo 22:43.00
5 Stephen Szufnarowski Bend Bike 'N Sport 22:53.00
6 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 23:01.00
7 Larry Linebaugh Team Oregon 23:04.00
8 Michael Dennis Desert Orthopedics 23:12.00
9 Kevin Brown Team One Racing 23:18.00
10 David Montes UO Cycling/Lifecycle 23:29.00
11 Christopher Ragusa CCB International 23:34.00
12 Michael Mara Desert Orthopaedics 23:34.00
13 Kevin Short 23:40.00
14 Marcus Biancucci Team WebCyclery.com 23:48.00
15 Ryan Seward CAPA Cycling Team 24:00.00
16 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear 24:04.00
17 Todd Berger Northwest Foot care 24:06.00
18 Tim Dougherty Flywheel Bicycle Solutions 24:17.00
19 Stuart Allen OSU Cycling Club 24:24.00
20 Alan Whitney Team Oregon 24:25.00
21 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 24:33.00
22 Shane Johnson Trinity Bikes 24:38.00
23 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop 24:43.00
24 Owen Twitchell Snowscream 24:44.00
25 Ryan Champion Galen Cycles 24:44.00
26 Colin Mullane Land Shark 24:47.00
27 Darren Smith Bend Bike 'N Sport 24:57.00
28 Greg Meller Life Cycle Bike Shop 25:13.00
29 Murray Carlisle Tireless Velo 25:20.00
30 Steve Wursta Bend Bike 'N Sport 25:21.00
31 Rob Angelo 25:29.00
32 Tom Schwiesow Wenatchee Area Racers 25:33.00
33 Joseph Ferron CAPA Cycling Team 25:48.00
34 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear 25:49.00
35 Brian Barker Ironclad Performance Wear 26:00.00
36 Murphy Mcfarland Bend Bike 'N Sport 26:27.00
37 Gene Nelson Bend Bike 'N Sport 26:34.00
38 Chuck Meyer Sunnyside Sports 27:22.00
39 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 27:26.00
40 Kyle Gorman Team WebCyclery.com 27:49.00
41 Jason Singleton Desalvo Custom Cycles Racing 28:29.00
42 Andy Su Hutch's/Clear Choice/Bend Dental
43 James Ralston Hammer Velo

Juniors 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Hammerquist 20:04.00

Juniors 13-15

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colby Wait-molyneux North River Racing 13:50.00
2 Cameron Carrick Bend Cycling Club 16:14.00
3 Colin Dunlap Sunnyside Sports 18:36.00

Juniors 16-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Mahler 17:04.00
2 Garrett Corbari Bend Cycling Club 17:36.00

Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bruce Rogers Hutch's/Clear Choice/Bend Dental 21:30.00
2 Scott Seaton Hutch's/Clear Choice/Bend Dental 21:44.00
3 Dave Skinkle 21:50.00
4 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 22:00.00
5 Richard Albrow Bend Bike 'N Sport 22:03.00
6 Robert Sheasby Bend Bike 'N Sport 22:21.00
7 Gregg Strome Hutch's Clearchoice 22:25.00
8 Ambrose Su Hutch's/Clear Choice/Bend Dental 22:54.00
9 Clint Ebert bicycleattorney.com 23:07.00
10 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing 23:09.00
11 John Sorlie Hutch's/Clear Choice/Bend Dental 23:22.00
12 Tim Hittner Veloforma 23:24.00
13 Jeff Tedder Hammer Velo 23:32.00
14 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 23:46.00
15 David Hart Guinness Cycling Team 24:03.00
16 James Wellington Hutch's/Clear Choice/Bend Dental 24:06.00
17 Pat Sagers Hutch's/Clear Choice/Bend Dental 24:21.00
18 Doug Perrin Central Oregon Velo 24:31.00
19 Rod Underhill Bridgetown Velo 24:59.00
20 Chris Clemow Hutch's-OIC 25:01.00
21 Greg Shepherd Hutch's 25:06.00
22 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 26:25.00
23 Justin Serna Guinness Cycling Team 26:49.00
24 Thom Meyers 27:11.00
25 Larry Hunter 31:03.00
26 Jurgen Fennerl Hutch's/Clear Choice/Bend Dental
27 Maikey Lopera Wolf Creek Racing

Pro 1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Boone Therapeutic Associates Inc. Cycling 20:18.00
2 Quinn Keogh HPChiro/Bike n' Hike/Giant 20:39.00
3 Omer Kem Bissell 20:41.00
4 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 20:55.00
5 Karsten Hagen ZTeam 21:02.00
6 Paul Bourcier Hutch's/OIC 21:05.00
7 Roger Worthington Labor Power 21:06.00
8 Ryan Mckean Bend Bike 'N Sport 21:17.00
9 Scott Gray Therapeutic Associates Inc. Cycling 21:19.00
10 Erik Huston Hutch's Bend 21:23.00
11 Daniel Quirk Veloce/Felt 21:26.00
12 Sean Passage 21:29.00
13 Brian Seguin Team WebCyclery.com 21:29.00
14 Greg Canfield Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dental 21:36.00
15 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Inc. Cycling 22:05.00
16 Bradley Taylor Hutch's-OIC 22:12.00
17 Seth Patla River City Bicycles 22:25.00
18 Mckenzie Thramer thramerrods.com/WheelWorks 22:31.00
19 Jim Anderson Team Oregon 22:32.00
20 Chris Swan Team Oregon 22:32.00
21 Evan Hepner 22:32.00
22 Bill Warburton Therapeutic Associates Inc. Cycling 22:42.00
23 Matt Russell Capitol Subaru Cycling 22:50.00
24 Edward Micek Team WebCyclery.com 23:19.00
25 Nick Skenzick Hutch's-OIC 23:26.00
26 Derek Stallings Therapeutic Associates Inc. Cycling 23:31.00
27 David Gates Bridgetown Velo 23:37.00
28 Kennett Peterson Team Oregon
29 Marcel Delisser Hammer/CMG Racing Team
30 Michael Rosenberg Hutch's

Pro 1/2 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa Magness Hutch's Bend 22:39.00
2 Teri Sheasby Bend Bike 'N Sport 22:58.00
3 Ally Stacher 23:25.00
4 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Inc. Cycling 23:48.00
5 Jill Howe Therapeutic Associates Inc. Cycling 23:55.00
6 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 24:07.00
7 Jen Akeroyd Team Group Health 24:11.00
8 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Inc. Cycling 24:28.00
9 Kerry Martin Sunnyside Sports 24:44.00
10 Kristi Green Desalvo Custom Cycles Racing 24:55.00
11 Arielle Filiberti 25:05.00
12 Karey Miles Therapeutic Associates Inc. Cycling 25:09.00
13 Louise Smyth Team LaS'port 25:17.00
14 Lindsay Fox Team Oregon 25:19.00
15 Beth Burns Veloce/Felt 25:47.00
16 Pamela Archer Therapeutic Associates Inc. Cycling 26:04.00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with