These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Wilmeth PROACTIVE
2 Adam Mccullough 0
3 James Perrin Bike Barn (Texas)
4 Edward Novak S3 Racing team-S3 Racing Team
5 Wylie Bagley S3 Racing team-S3 Racing Team
6 Bennie Flores 4th Dimension Fitness
7 Dustin Drewes 4th Dimension Fitness-4D Racing
8 Jason Bordelon S3 Racing team-S3 Racing Team
9 Rod Dittrick Bike Barn (Texas)-Bike Barn Texas

Men Cat 1/2/3/4 Master 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jerald Simon Midsouth Masters Cycling
2 Bennie Flores 4th Dimension Fitness
3 John Dias S3 Racing team-S3 Racing Team
4 Glenn Richard Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
5 Michael Fontana Vantage Health Plan/Team Colvin
6 Alex Habbit Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
7 Charles Kibbe Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
8 Kevin Landry Acadiana Bicycle Company Racing

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Rose Vantage Health Plan/Team Colvin
2 Lance Abshire GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
3 Hunter Keyes Vantage Health Plan/Team Colvin
4 Tyler Fontana Vantage Health Plan/Team Colvin

Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keith Kraft GEAUX Race
2 Joseph Fritz VeloBrew Cycling Club
3 Gary Todd Team LaS'port
4 Scott Mcmanus Lake Charles Racing

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Mcmurry New Orleans Bicycle Club Inc-Apolline Racing
2 Joseph Bacala GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
3 Evan Mcmanus Lake Charles Racing
4 Dustin Drewes 4th Dimension Fitness-4D Racing
5 Jerald Simon Midsouth Masters Cycling
6 Ryan Fontenot Lake Charles Racing
7 Sonny Restivo GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
8 Matthew Erchull Raising Cane's Racing
9 Robert Daniel Lake Charles Racing
10 Stefan Smith Lake Charles Racing
11 John Viator Lake Charles Racing
12 Jamie Freeman Vantage Health Plan/Team Colvin
13 Brent Mayeaux 4th Dimension Fitness-4D Racing
14 Keith Miller GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
15 Taylor Hanegan S3 Racing team-S3 Racing Team
16 Joshua Hudson Team LaS'port-Team LaS'port
17 Jose Caballero 0
18 Brooks Abel Fairhope Cycling Project
19 Michael Lyons Lake Charles Racing
20 Herbert Guhn GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
21 Matthew Billeaud Acadiana Bicycle Company Racing
22 Jason Frizell GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
23 Joshua Brown ThinkFinance Racing
24 Jim Campbell Finish Strong
DNF Thomas Sugg GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
DNF Taylor Longwell GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
DNF Dudley Fanguy Absolute Racing Team-MSMOC
DNF Heath Sweat GEAUX Race

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stanton Pearson
2 James Johnson
3 Carl Barrow
4 Jim Campbell
5 Delton Richey
6 Chad Andrus
7 Jeffery O'keefe
8 Cade Himel
9 Seth Jones
10 Chad Hassenpflug
11 Michael Buchanan
12 Hunter Keyes
13 Kent Mcneil
14 Shea Dawson
15 Myers Cory
16 Jose Gonzales
17 Michael Abshire
18 Daniel Rees
19 Robert Martin
20 Dustin Judice
21 Chuck Edwards
DNF Jamie Freeman

Women Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Louise Cheetham S3 Racing team-S3 Racing Team
2 Laura Meichan Shama Cycles-Shama Cycles
3 Aimee Copeland 0
4 Jessie Tsai Bayou City Racing
5 Venny Alub The Woodlands Cycling Club
6 Celeste Power Raising Cane's Racing
7 Judith Kendrick Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with