These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Wilmeth PROACTIVE
2 James Perrin Bike Barn (Texas)
3 J Andrews PROACTIVE
4 Edward Novak S3 Racing team-S3 Racing Team
5 Wylie Bagley S3 Racing team-S3 Racing Team
6 Jason Bordelon S3 Racing team-S3 Racing Team

Men Cat 1/2/3/4 Master 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Dias S3 Racing team-S3 Racing Team
2 Charles Kibbe Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
3 Glenn Richard Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
4 Kevin Landry Acadiana Bicycle Company Racing
5 Alex Habbit Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
6 Michael Fontana Vantage Health Plan/Team Colvin

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Abshire GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
2 Hunter Keyes Vantage Health Plan/Team Colvin
3 Matthew Rose Vantage Health Plan/Team Colvin
4 Tyler Fontana Vantage Health Plan/Team Colvin

Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Fritz VeloBrew Cycling Club
2 Scott Mcmanus Lake Charles Racing
3 Gary Todd Team LaS'port
4 Keith Kraft GEAUX Race

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Bacala GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
2 Dudley Fanguy Absolute Racing Team-MSMOC
3 Joshua Hudson Team LaS'port-Team LaS'port
4 Brooks Abel Fairhope Cycling Project
5 Evan Mcmanus Lake Charles Racing
6 Mark Mcmurry New Orleans Bicycle Club Inc-Apolline Racing
7 Jamie Freeman Vantage Health Plan/Team Colvin
8 Stefan Smith Lake Charles Racing
9 Matthew Erchull Raising Cane's Racing
10 Jason Frizell GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
11 Keith Miller GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
12 Sonny Restivo GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
13 Heath Sweat GEAUX Race
14 Brent Mayeaux 4th Dimension Fitness-4D Racing
15 Taylor Longwell GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
16 Herbert Guhn GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
17 Michael Lyons Lake Charles Racing
18 Jim Campbell Finish Strong
19 Taylor Hanegan S3 Racing team-S3 Racing Team
20 Thomas Sugg GEAUX Race-Antique Woods/JimStone

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cade Himel
2 Jeffery O'keefe Lake Charles Racing
3 James Johnson Raising Cane's Racing
4 Shea Dawson 0
5 Stanton Pearson 0
6 Dustin Judice Acadiana Bicycle Company Racing
7 Delton Richey Lake Charles Racing
8 Chad Andrus Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
9 Seth Jones Lake Charles Racing
10 Michael Dupin Lake Charles Racing
11 Brad Rhodes Bayou Country Cyclists Inc- Green Team
12 Michael Buchanan Raising Cane's Racing
13 Jose Gonzales Lake Charles Racing
14 Chad Hassenpflug Lake Charles Racing
15 Michael Adams Lake Charles Racing
16 David Roth
17 Jamie Knight Bayou Country Cyclists Inc- Green Team
18 Michael Abshire GEAUX Race-Antique Woods/JimStone
19 Carl Barrow Lake Charles Racing
20 Kent Mcneil 0
21 Robert Cantu Raising Cane's Racing
22 Jordan Istre Acadiana Bicycle Company Racing
23 Joseph Kocurek 0
24 Robert Martin Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
25 Daniel Rees Louisiana State University-LSU

Women Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Louise Cheetham S3 Racing team-S3 Racing Team
2 Laura Meichan Shama Cycles-Shama Cycles
3 Aimee Copeland 0
4 Jessie Tsai Bayou City Racing
5 Judith Kendrick Acadiana Bicycle Company Racing-Acadiana Bicycle Racing
6 Venny Alub The Woodlands Cycling Club
7 Teresa Byrd #N/A
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with