These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 5 (Field Limit 50)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sam Redden Hilton Cycling Club/Walt Racing
2 Steve Patterson Celerity Cycling p/b Brooks Systems
3 Westyn Wilhelm Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Tom Vaquera Fat Frogs Racing
5 Ramiro Satizabal Fat Frogs Racing
6 Matthew Aune NCVC/UnitedHealthcare
7 William Bylund Team Kainer
8 Karl Schmitz Richmond Velo Sports
9 Jason Wood Big Poppi
10 Wayne Champigny Hilton Cycling Club
11 Percy Martin
12 Bryan Norwood
13 Michael Shirley rogue velo
14 Christopher Guepe
15 Matt Keiper Hilton Cycling Club
16 Jimmy Bruce Hilton cycling club
17 Chris Leverenz
18 Justin Onusko HPC

Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Eiler RVS
2 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
3 Adam Diem PTS Racing
4 Evan Lang Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Eric Schofield Bon Secours
6 Jerry Hadley RogueVelo Racing
7 John Kruegler Richmond Bicycle Studio Racing
8 Oliver Dujua Team Carytown Bicycle Co.
9 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company
10 Kirk Sweeney Altius Cycling Team
11 Jimmy Deaton Rogue Velo Racing
12 Rick Young Celerity Cycling p/b Brooks Systems
13 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
14 Parker Brookfield Celerity Cycling P/B Brooks Systems
15 Patrick Meyer RVR
16 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Development
17 Steve Simet Celerity Cycling p/b Brooks Systems
18 Mark Iannuzzi JRVS/American Pride
19 Jarred Orff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
20 Elwood Glass
21 Jason Plank Richmond Velo Sports
22 Richie Langley Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
23 Mark Ladow Celerity Cycling P/B Brooks Systems
24 Casey Werderman Richmond Velo Sport
25 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
26 Andrei Pugachev Richmond Bicycle Studio Racing
27 Coty Mills Celerity Cycling p/b Brooks Systems
28 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
29 Ron Skinner Hilton Cycling Club/Walt Racing
30 Tom Brookfield Richmond Velo Sport
31 Cam Dinunzio Richmond Bicycle Studio Racing
32 Vince Sutton Celerity Cycling P/B Brooks Systems
33 Aaron Warr
34 Chris Lloyd RVR
35 Kieran Mcloughlin Carytown Bicycle Company (CBC)

Junior Women 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Georgie Hoff Full Spectrum Racing VA

Juniors 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leigh Dujua Carytown
2 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Development
3 Rupert Hoff Full Spectrum Racing VA
4 Elijah Shipp Virginia Beach Wheelmen VBW
5 Casey Fulton Rogue Velo Racing
6 Haydn Miller Rogue Velo Racing
7 Pace Palmer
8 Landon Aune NCVC/UnitedHealthcare
9 Colin Fischer Velo Racing Virginia
10 James Lloyd Rogue Velo Racing
11 Gabe Palmer
12 Christopher Carey Fat Frogs Racing
13 Carter Teeuwen Velo Racing Virginia
14 Nate Schofield
15 Jae Web

Juniors 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Lloyd Rogue Velo Racing
2 Matthew Dujua Carytown
3 Micah Schaubach Hilton Cycling Club / Walt Racing
4 Justin Onusko HPC
5 Thomas Carey Fat Frogs Racing

Juniors Women 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mason Hopkins Tradewinds
2 Hope Frost

Masters 1-4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Miller TPC p/b CONTES VB
2 Wesley King Richmond Velo Sport
3 William Bond Fat Frogs Racing
4 Vince Sutton Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Gordan Van hook VeloWorks-Spokes Etc
6 Mark Holt James River Velo Sport
7 Jack Gardner AVC/Team Hagerstown-Washington Co
8 Peter Tempest Tripower

Pro 123

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan King Cannondale CBC
2 David Fuentes SEAVS/Haymarket p/b Soigneur
3 Cam Holland Haymarket
4 Paul Ward Atlantic Velo present by Walt Racing
5 Ben Rickey Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
6 Nicholas Tempest Tripower Conte's
7 Terry Huss Constellation
8 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
9 Mike Stoop CBC Cannondale
10 Michael Hosang Unattached
11 Josh Moore Atlantic Velo p/bWalt Racing
12 Johnny Phan Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
13 Frank Palmieri
14 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
15 Mitch Hunt Greenbrier Pawn p/b Fat Frogs Racing
16 Mark Ladow Celerity Cycling p/b Brooks Systems
17 Ethan Ensley Atlantic Velo

Women 1234

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sally Mcmahon TPC promoted by Contes Hilltop
2 Julie Hunter BikeBeat/VaAssetGroup
3 Ali Ingram Velocita
4 Melissa Tallent BIKE DOCTOR p/b Digisource
5 Laura Cook Velocita
6 Lauren Frisk
7 Alena Pugacheva VA Richmond CC/VCV
8 Sarah Anderson Rogue Velo Racing
9 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
10 Beth Walsh Richmond Velo Sport
11 Sharon Leary Full Spectrum Racing / VA
12 Jane Seymour Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
13 Marion Palmieri-nisseler unattached
14 Mason Hopkins Tradewinds Racing p/b BikeBeat
15 Gisela Bell Fat Frogs
16 Emily Croft Tradewinds Racing p/b BikeBeat

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with