These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charles Planet
2 Thomas Brown UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis
3 Christopher Brown Litespeed-BMW
4 Joey Rosskopf UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team
5 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
6 Emile Abraham Predator Cycling
7 Ty Magner UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team
8 Daniel Holt UCI PCT: Team Novo Nordisk
9 Nicolas Lefrancois
10 Brendan Cornett Team United Healthcare Georgia/The 706 P
11 Brandon Pruett Hincapie Development team
12 Dustin Cottle Team Novo Nordisk Development
13 Fletcher Lydick Frazier Cycling
14 Tim Henry Litespeed-BMW
15 Benjamin Bryant
16 Broderick Hartley D3DEVO
17 Oscar Clark UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team
18 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
19 Austin Ulich Prima Tappa Cycling
20 Hank Beaver Litespeed-BMW
21 Dylan Degan
22 Garey Gomez Litespeed-BMW
23 Frank Marrs North Georgia Cycling Association, Inc.
24 Amos Harvey Round Here Racing
25 Ruud Cremers
26 Matthew Brooks Team Novo Nordisk Development
27 Thomas Wrona UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team
28 Brian Arne Finish Strong Elite Cycling Team
29 Robert Loomis SkyBlu Smart Fuels Cycling Team
30 Peter Eckel Team Novo Nordisk Development
31 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
32 Unknown Rider
33 Damien Dunn Peachtree Bikes
34 Oneil Samuels Team United Healthcare Georgia/The 706 P
35 Gerd Dekeijzer
36 Jonathan Atkins Coweta Cycling
37 Corentin Cherhal
38 Colby Millen Litespeed-BMW
39 Brais Dacal
40 Benjy Coil Litespeed-BMW
41 Benjamin Dilley Team Novo Nordisk Development
42 Andrew Hodges Round Here Racing
43 Eric Kirk North Georgia Cycling Association, Inc.
44 Brady Rogers
45 Austin Sholly Georgia Neurosurgical Institute
46 Matthew Miller

Men Cat 1/2/3/4 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Brown Litespeed-BMW
2 Emile Abraham Predator Cycling
3 Gregory Brown Ridley Masters' Team p/b Reality Bikes
4 Brian Derose Ridley Masters' Team p/b Reality Bikes
5 Todd Muller Ridley Masters' Team p/b Reality Bikes
6 Mike Buechel
7 Michael Burns Ridley Masters' Team p/b Reality Bikes
8 Marek Lipold
9 Paul Duffy Team Mission Source-NGCA
10 Brian Teipen
11 Charles Rossignol Litespeed-BMW
12 Charlie Putnal Big Ring Racing, Inc.
13 Ryan Crabbe Grindstone Performance Cycling p/b RS Tech
14 Justin Meschler Big Ring Racing, Inc.
15 Jonathan Hicks Greenville Spinners Racing
16 Marc Wong L5Flyers p/b Maxxis

Men Cat 1/2/3/4 Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andy Lougher Lupus Racing Team
2 Steven Carrell Peachtree Bikes
3 Tobo Miou
4 Brian Coll Team Mission Source-NGCA
5 Robert Conatser realitybikes.com
6 Michael Johnson Team Mission Source-NGCA
7 Terry O'toole Peachtree Bikes
8 Charles Seward Unione Sportiva Italiana
9 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling Inc
10 Jeffrey Licciardello Team Mission Source-NGCA
11 Neil Kopitsky Litespeed-BMW
12 Dale Hair BMW Global MINI Free-Flite Masters
13 Ronnie Bratcher L5Flyers p/b Maxxis

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Heath Frazier Cycling
2 W. Harrison nguy Frazier Cycling
3 Antonio Cooper Southern Crescent Cycling
4 Luciano Hasko Frazier Cycling
5 Michael Garrison Junior Flyers
6 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling
7 Sam Tullis Frazier Cycling
8 Sean Branyon Frazier Cycling
9 Troy Waine Junior Flyers
10 Leon Waine Junior Flyers
11 Reece Latham Junior Flyers
12 Elias Dietrich Junior Flyers

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors
2 Arvin Jansen Trace Bikes
3 Gabriel Mendez Frazier Cycling
4 Blake Wilson Frazier Cycling
5 Ian Schirmer FC Roswell
6 Matthew Desmelik
7 Michael Kendrick
8 Kiejhay Tavares

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fletcher Lydick Frazier Cycling
2 Broderick Hartley D3DEVO
3 Brandon Pruett Hincapie Development team
4 Nick Oestreich Junior Flyers
5 Luke Broadwell Junior Flyers
6 Mikey Waine Junior Flyers
7 Willem Kaiser Junior Flyers
8 Asa Kramer-dickie
9 Jonas Wood Trace Bikes
10 Chris Arriaza Frazier Cycling Juniors
11 Ethan Sanders
12 Phillip Williams
13 Rashaun Gillispie

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daudi Cobb Peachtree Bikes
2 John Tousignant Low Country Cycling Team
3 Tomas Petit Frazier Cycling
4 Nicholas Collins Orlando Road Club
5 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
6 Jon Woodroof Faster Mustache
7 Artem Kraitor
8 Marcelo Martino
9 Ian Garrison Junior Flyers
10 Jake Morman Lifetime Bikes Loganville
11 Brice Brookshire
12 Jacob Tubbs Donohoo-Infinity Racing
13 Goodell Kellen Low Country Racing Elite Team
14 Luke Broadwell Junior Flyers
15 Nathaniel Rowe SkyBlu Smart Fuels Cycling Team
16 Chris Mcgee Rome Velo
17 Joshua Fuller
18 Myles Lietzke Low Country Racing
19 Dan Busch BeckJanitorial.com
20 Nicholas Luther Mt. Pleasant Velo
21 Erik Van name L5Flyers p/b Maxxis
22 Reginald Pineda Round Here Racing
23 Ben Rothschild Frazier Cycling
24 Matt Stahl Rome Velo
25 Zack Kratche Low Country Racing
26 Dan Klapheke Team Mission Source-NGCA
27 Greg Gilbert Team Mission Source-NGCA
28 Travis Neumuller Team Mission Source-NGCA
29 Stewart Miller
30 Olbap Rojas Union Ciclistica Latino Americana LLC

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chad Conley
2 Ryan Collins
3 Liam Ainslie
4 Charlie Putnal Big Ring Racing, Inc.
5 George Valentine North Georgia Cycling Association, Inc.
6 James Buckingham Hub Endurance Chattanooga
7 Willem Kaiser Junior Flyers
8 Benjamin Spangler L5Flyers p/b Maxxis
9 John Wilkes
10 Todd Gould Rome Velo
11 Adam Hewitt Atomic Cycles
12 Brad Jacobs Round Here Racing
13 Greg Latham Team Mission Source-NGCA
14 Crispin Del nero
15 Robbin Rahman L5Flyers p/b Maxxis
16 Rob Butler Depaula Racing
17 Edward Felty BeckJanitorial.com
18 Greg Malautea BeckJanitorial.com
19 Scott May Rome Velo
20 Heber Cristino
21 Marc Wong L5Flyers p/b Maxxis
22 Devin Vernick L5Flyers p/b Maxxis
23 Jimmy Lancaster Team Bikes and Moore
24 James Todd Frazier Cycling
25 Jonas Wood Trace Bikes
26 Christopher Haddock Bear Creek Bikes Race Team
27 David Heath Frazier Cycling
28 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors
29 Randall Daniels
30 Steve Hartwell Conejo Valley Cyclists
31 Chris Arriaza Frazier Cycling Juniors

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Vargas
2 Aaron Budsock
3 Travis Turner
4 Jeremy Spafard
5 Frank Whittle
6 Alex Eplan
7 Michael Brierley
8 Mike Surgen L5Flyers p/b Maxxis
9 Ben Braxley
10 Asa Kramer-dickie
11 Matthew Nutt
12 Ben Callaway
13 Jason Griffin Team Roger C Peace
14 Jonathan Hicks Greenville Spinners Racing
15 Darel Christopher
16 Alex Clifford
17 Joshua Frank
18 Keith Werle
19 Brian Johnson
20 Neil Orton
21 Ricky Stokes
22 Chase Bohannon Rome Velo
23 Daniel Varnado Rome Velo
24 Mikey Jencks Georgia State University
25 Michael Wozuiak
26 Michael Cooper Southern Crescent Cycling
27 Carlton Wheatley
28 Evan Burton

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacquelyn Crowell UCI WPT: Exergy TWENTY16
2 Morgan Patton Team Novo Nordisk
3 Debbie Prouty PCP Race Team
4 Abigail Aldridge PCP Race Team
5 Kira Maicke
6 Dominique Shore Frazier Cycling
7 Elizabeth Lee Louis Garneau Factory Team

Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Annalise Oestreich Junior Flyers
2 Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors

Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sophia Broadwell Junior Flyers

Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kierra Edge

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sophia Broadwell Junior Flyers
2 Megan Heath Frazier Cycling
3 Anna Zuver Frazier Cycling
4 Jennifer Scheinfeld
5 Dawn Hill
6 Salma Huque Junior Flyers
7 Diana Ramos Junior Flyers
8 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville
9 Jane Tullis Frazier Cycling
10 Mackenzie Collins Orlando Road Club
11 Viola Hasko Frazier Cycling
12 Kate Eckrote Frazier Cycling Juniors

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with