These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3/4 Master 35-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Jones NashvilleCyclist.com
2 David Hoffman MOAB Masters Racing
3 Joseph Duhon Madison Cycles
4 S Alan laytham ST3 Cycling
5 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com

Men Cat 1/2/3/4 Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Haanschoten Madison Cycles
2 Ricky Trussell Madison Cycles
3 Greg Casteel Harper Auto
4 ? Andreas Donohoo-Infinity Racing
5 Fred Mclaughlin

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Tubbs Donohoo-Infinity Racing
2 Boris Simmonds
3 Preston Beasley Velo City Pro Cycle
4 Doug Robinson Donohoo-Infinity Racing
5 Alexander Dijkema Frazier Cycling Juniors
6 Todd Hollingsworth Velo City Pro Cycle
7 Michael Moriarty Bicycles ETC. INC.
8 James Grant SVMIC Cycling
9 David Ferguson Be Real Sports
10 S Alan laytham ST3 Cycling
11 Parker Goodson Trace Bikes
12 David Koonce Village Volkswagen Cycling Team

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Jackson ROLLFAST
2 John Jackson BPC Cycling
3 Ian Umstead Murray State University
4 Davis Yarbrough Bicycles ETC. INC.
5 Arvin Jansen Trace Bikes
6 Ruben Espinosa
7 Scott Silvers Village Volkswagen Cycling Team
8 David Heath Frazier Cycling
9 Robert Heath Frazier Cycling
10 Robert Heath Frazier Cycling
11 Mick Gould ST3 Cycling
12 Greg Casteel Harper Auto

Men Cat 4/5 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Jackson ROLLFAST
2 Irwin Fletcher
3 David Sanders GSMR
4 David Patrick James Bros. Bikes
5 Scott Silvers Village Volkswagen Cycling Team
6 John Dershem
7 Greg Casteel Harper Auto
8 Ruben Espinosa
9 Mick Gould ST3 Cycling
10 Steve Bateman
11 William Sparks Bicycles ETC. INC.
12 Mike Herring ST3 Cycling
13 David Sandy Velo City Pro Cycle
14 Dave Truitt
15 Jeff Mcelwain
16 Doug Littrell
17 Friedrich Schlich

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adrian Martin
2 Larry Grubart
3 Mike Emerson Madison Cycle
4 Justin Wilson Johnson & Hayes Physical Therapists
5 Thomas Cohick
6 Robert Juric Johnson & Hayes Physical Therapists

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fletcher Lydick Frazier Cycling
2 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Justin Bynum Donohoo-Infinity Racing
4 Jan Kolar Lupus Racing Team
5 Tomas Petit Frazier Cycling
6 Christopher Cundiff US Military Cycling Team Fueled by FRS
7 Boris Simmonds
8 S Alan laytham ST3 Cycling
9 Todd Hollingsworth Velo City Pro Cycle
10 Preston Beasley Velo City Pro Cycle
DNF James Grant SVMIC Cycling
DNF Joseph Duhon Madison Cycles

Mixed Cat 1/2/3/4/5 Juniors 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Heath Frazier Cycling
2 Katie Gilland

Mixed Cat 1/2/3/4/5 Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Arvin Jansen Trace Bikes
2 Megan Heath Frazier Cycling
3 Nathan Duncan Frazier Cycling Juniors

Mixed Cat 1/2/3/4/5 Juniors 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexander Dijkema Frazier Cycling Juniors
2 Parker Goodson Trace Bikes

Mixed Cat 1/2/3/4/5 Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fletcher Lydick Frazier Cycling
2 Tomas Petit Frazier Cycling
3 Alyssa Harrison

Women Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Megan Heath Frazier Cycling
2 Susie Stanfield Hub Endurance Women's Cycling Team
3 Lisa Littrell
4 Amanda Hardin
5 Jennifer Gilland

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beth Hollingsworth Velo City Pro Cycle

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with