These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's 49:00.0
2 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team 49:40.0
3 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's 50:16.0
4 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Incase 51:51.0
5 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase 53:21.0
6 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team 53:47.0
7 Alan Nevin ThirstyBear Cycling 54:52.0

Men Cat 1/2/3 Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Klein Prime Time Cycling Team 49:12.0
2 Thomas Coulter Morgan Stanley-Specialized 49:48.0
3 Joseph Staron Lange Twins Winery Racing Team 51:06.0
4 Joseph Foster ZIPZ CYCLING TEAM 51:55.0
5 Mark King Team Fremont/FFBC p/b Chipotle 54:15.0
6 Richard Sangalli BMC 1:02:14.0

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Benford Giga OM-ARO Pistachios 52:45.0
2 Jay Newton Victory Velo Racing 53:24.0
3 Jack Arney Folsom Bike/VW/Raley's 56:36.0

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Booth Fulton Cycle Works 53:24.0
2 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo 55:20.0
3 Scott Kingston Rio Strada Racing 56:00.0
4 Jeremy Tuttle Momentum Racing LLC p/b: Global CTI 57:40.0
5 Neil Koch Dolce Vita Cycling 57:46.0

Men Cat 4 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben French Kevin's Bikes 54:56.0
2 Robb Herrick Team Revolutions 54:59.0
3 Peter Soelkner Cushman & Wakefield Racing 56:02.0
4 Greg Price Rio Strada Racing 1:02:26.0
DNF Travis Selk Red Kite Racing

Men Cat 4/5 Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gregory Cullen Suffolk Sunpower/Alto Velo 55:44.0
2 Dave Dunkley Kovarus/Wells Fargo 56:34.0
3 Lanier Benkard Peninsula Velo Racing 56:38.0
4 Cory Roay Peninsula Velo Racing 58:52.0
5 Mark Switters Sacramento Golden Wheelmen 1:04:25.0
6 Norbert Kappel SJBC 1:06:04.0

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sherman Leuenhagen 1:06:12.0

Men Cat 5 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kent Sasaki 1:01:30.0

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Montgomery Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada 52:36.0
2 Roland Freund Davis Bike Club 52:52.0
3 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 54:08.0
4 Thomas Kellner Davis Bike Club Race Team 55:33.0
5 Gilbert Tarin Cushman & Wakefield Racing 57:29.0
6 Michael Phelps VOS racing 58:00.0
7 Ron Canada Kovarus/Wells Fargo 1:07:32.0
DNF Robert anderson Team specialized racing masters Team Specialized Racing Masters
DNF Bob Ebe Cushman & Wakefield Racing

Men Pro-1-2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justin Rossi Marc Pro - Strava 46:29.0
2 Adam Switters Team Mike's Bikes 48:56.0
3 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios 49:55.0
4 Keith Wong VuMedi p/b Lombardi Sports 50:03.0
5 Stephen O'mara Team Mike's Bikes p/b Incase 50:48.0
6 Alexander Freund VuMedi p/b Lombardi Sports 51:03.0
7 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava 51:24.0
8 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports 51:58.0
9 Tyler Brandt Get Crackin' 52:22.0

Mixed Cat 1/2/3/4/5 Tandem

Pl First Name Last Name Team Time
1 Soni Andreini poulsen Velo Bella 56:17.0
2 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus 56:17.0

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jane Despas Leopard-Sapporo 56:07.0
2 Flavia Oliveira DNA/Plan 7 56:50.0
3 Sara Bird Leopard-Sapporo Team 58:53.0
4 Ginger Snell Pinnacle p/b Argon 1:00:16.0
5 Helen Casabona Peninsula Velo Racing 1:00:18.0
6 Seana Hogan Delta Velo 1:00:53.0
7 Annie Carrino Sisterhood of Cycling-Capo VW Webcor- 1:01:27.0
8 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racing 1:03:00.0
9 Sandra King Team Fremont/FFBC p/b Chipotle 1:03:45.0
10 Vanessa Baumann Wells Fargo/Kovarus 1:04:16.0
11 Heather Nielson Team Fremont Bank 1:07:52.0
DNF Just Dustyn hammer nutrition

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephanie Mayberg Rio Strada Racing 1:02:46.0
2 Stephanie Hass Metromint Cycling 1:02:55.0
3 Ginger Kroft SJBC 1:08:33.0
4 Alexis Porubcan VSRT/DS Electric 1:11:42.0

Women Junior 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Page Robertson Team TIBCO 1:02:15.0
2 Julia Reese SBRacing 1:06:21.0

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with