These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lachlan Hovius AAA Cycling Team 0:00:36.447
2 Clayton Zinnert Colavita Racing, Inc. 0:02:23.875
3 Joel Hovius AAA Cycling Team 0:05:13.988

Men Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hunter Smith AAA Cycling Team 0:00:36.388
2 Zachary West 0:02:21.988
3 Dominique Mcconnell AAA Cycling Team 0:04:14.777
4 Jonathan Bracero 0:20:08.961

Men Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Austin Pilkington 0:53:40.690

Men Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Harris Hoovers Market 1:48:04.200
2 James Woolard zMotion Cycling Team/Club 1:48:04.997
3 Peter Galvin Orlando Velo pb Asbestos.com 1:48:05.980
4 Bruce Keno BikeStreet USA 1:48:05.270
5 Kevin Clark Winter Springs Cycling 1:48:05.712
6 Ed Lally 1:48:06.213
7 Brian Brown 1:48:06.935
8 Jim Quasius GearLink Racing INC. 1:48:09.635
9 David Kroupa BikeStreet USA 1:48:31.355
10 Michael Rigby Atlantic Shores Velo 1:49:49.517
11 James Dure 2:01:37.704

Men Master 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frank Mullen FloridaVelo 1:48:03.780
2 Marcus Watters Vision Quest 1:48:06.146
3 Manuel Aguilera Relentless Bicycles 1:49:03.237
4 Steve Waterhouse 2:17:24.674

Men Cat 1/2/3 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Pablo Santa cruz FloridaVelo 2:33:27.291
2 Stephen Selby Orlando Velo pb Asbestos.com 2:33:27.376
3 Andy Mapple FloridaVelo 2:33:27.723
4 Julio Rojas iBike / Pink Panthers 2:33:27.727
5 Guy Preston VeloBrew Cycling Club 2:33:28.228
6 Yampier Herrera Atlantic Shores Velo 2:33:28.871
7 Glenn Schneider iBike / Pink Panthers 2:33:54.496
8 Anthony Prioli Synergy Racing Team 2:33:55.397
9 Chuck Holstein FloridaVelo 2:33:57.440
10 Brian Davis Treasure Coast Racing 2:34:00.464
11 Carlos Soler Vision Quest LLC 2:34:00.647
12 Andreas Volmer 2:34:05.903
13 Travis Gibbon 2:34:06.324
14 Mark Poteet Synergy Racing Team 2:38:07.807
15 Jeffrey Comfort Vision Quest 2:39:01.446
16 Corbett Brown Compass Cycling Team 2:40:40.899
17 Juan Carlos valera Atlantic Shores Velo 2:02:29.487
18 Pippa Greenberg Cool Beans Racing 2:22:00.885
19 Craig Duxbury Compass Cycling Team 2:22:00.873
20 Tim Molyneaux Atlantic Shores Velo 1:58:38.910
21 Joseph Hamilton Vision Quest 2:16:47.136
22 Mark Stein FloridaVelo 2:33:43.910
23 Vincent Cook Synergy Racing Team 2:19:01.153
24 David Reilly Vision Quest 1:58:36.309
25 David Munoz Atlantic Shores Velo 2:19:04.467

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Hernandez Slipstream-Craddock Junior Development 1:40:29.918
2 Rolly Weaver University of South Florida 1:40:30.800
3 Jordan Hoover Hoovers Market 1:40:34.625
4 Scott Spees 1:41:01.652
5 Benjamin Talbot 1:41:01.945
6 Daryle Glaser 1:41:02.690
7 James Harter Hoovers Market 1:41:03.976
8 Justin Runac Team Florida 1:41:04.523
9 Mark Anthony sanchez US Military Cycling Team Fueled by FRS 0:39:47.907

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Lopez 352 Racing p/b Bikes and More 1:41:01.578
2 Mike Montgomery 1:41:01.724
3 Kevin Koth 1:41:02.299
4 Andrew Axmacher Hoovers Market 1:41:02.456
5 Wojtek Dyszkiewicz Presbyterian Sports Medicine/Energy Cafe 1:41:02.602
6 Tate Harper Colavita Racing, Inc. 1:41:02.875
7 Tyler Aquino 1:41:02.992
8 Mateo Sanchez LCTrainsmart Sports Club 1:41:03.490
9 Thomas Trevisani 1:41:03.123
10 Ryan Dyke 1:41:03.222
11 Romero Gill VeloBrew Cycling Club 1:41:03.234
12 Unknown Rider 1:41:03.254
13 Connor Everett RedEye Velo Juniors 1:41:03.508
14 Derek Birch USF Cycling 1:41:03.589
15 Brian Sciba RedEye Velo Juniors 1:41:03.978
16 Christopher Collins 1:41:04.121
17 Mark Chandler EBP Racing Team 1:41:04.799
18 Nathaniel Worcester Interactive Metronome Development 1:41:06.325
19 Edward Danow 1:41:07.367
20 Jason Davis Hoovers Market 1:41:52.424
21 Robert Comfort West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates 1:43:10.823
22 Francisco Ruiz 1:50:49.818
23 Mark Mcnees 1:50:51.871
24 Eric Mcnees RedEye Velo Juniors 2:07:03.856
25 Keith Bukovan 1:41:07.410
26 Kyle Casteline USF Cycling 1:08:44.620

Men Cat 4/5 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Smith Compass Cycling Team 1:41:02.686
2 Jeff Leonard Compass Cycling Team 1:41:02.793
3 Dave Severn Cool Beans Racing 1:41:03.268
4 Morgan Watt 1:41:03.332
5 Paul Messal Cycle Logic 1:41:03.355
6 Robert Link VeloBrew Cycling Club 1:41:03.516
7 Claudio Macieira 1:41:04.216
8 Eric Specht Compass Cycling Team 1:41:04.416
9 Jaime Gomez Team JMR 1:41:04.454
10 Mark Mondello 1:41:04.469
11 Anthony Musalo Cycle Logic 1:41:05.873
12 Greg Platt 1:41:07.970
13 Thomas Nugent 1:08:16.839

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keston Mcmain 0:53:35.183
2 Chris Tricoli 0:53:35.427
3 Jose Cabrera 0:53:35.622
4 Nikolaos Psilopoulos 0:53:35.634
5 Kyle Markel Team Fueled by Mila 0:53:35.697
6 Paul Thompson 0:53:35.741
7 Jim Hays 0:53:35.851
8 Charles Willis 0:53:36.203
9 Daniel Flesch 0:53:36.276
10 Steven Ergle 352 Racing p/b Bikes and More 0:53:36.930
11 Luis Perez 0:53:37.218
12 Omar Serrano Hoovers Market 0:53:37.583
13 Carlos Torres 0:53:38.354
14 Hector Cabrera Team Fueled by Mila 0:53:39.750
15 Garrett Reel 0:53:40.530
16 Ismael Nazario 0:53:40.375
17 Ted Bolt VeloBrew Cycling Club 0:53:43.610
18 David Gee 0:53:43.782
19 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 0:53:44.960
20 Orlando Jasper 0:53:48.663
21 James Rispoli 0:53:50.327
22 Robert Ripley 0:54:11.820
23 John Fermanis 0:55:09.641
24 Jc Figueredo 0:55:09.803
25 Christopher Davis 1:13:33.382

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ken Vida Graner - Stradalli Cycle 2:28:20.934
2 Derek Schanze GearLink Racing INC. 2:28:21.124
3 Juan Dario 2:28:21.264
4 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:28:21.323
5 Giancarlo Bianchi AG Bicycles / Guttenplan Coaching 2:28:21.782
6 Guillermo Suarez 2:28:22.516
7 Steven Perezluha AG Bicycles / Guttenplan Coaching 2:28:25.833
8 Joshua Thornton Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:28:28.267
9 Hernan Ramirez 2:29:58.671
10 Eric Stubbs GearLink Racing INC. 2:31:47.954
11 Jeremy smith Hoover's essential health market Hoovers Market 2:32:05.210
12 Alexander Gil AG Bicycles / Guttenplan Coaching 2:33:05.420
13 Nathan Rogut GG Events Management 2:37:49.650
14 Rolando Hernandez GearLink Racing INC. 2:37:49.763
15 Daniel Mendoza FloridaVelo 2:37:51.103
16 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:37:51.335
17 David Monismith GearLink Racing INC. 2:38:34.435
18 Sebastian Morfin Interactive Metronome Development 2:29:59.673
19 Jimmy Page FloridaVelo 2:31:20.330
20 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 2:00:46.247
21 Adam Skindel USF Cycling 1:40:42.489

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tonya Blocker 1:48:18.491
2 Laura Thompson Cool Beans Racing 1:48:18.924

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelly Serafim Garneau Florida 1:48:05.887
2 Alana Shawah 1:48:18.607
3 Christina Markel Team Fueled by Mila 1:48:18.851
4 Nicole Fietz 1:49:15.632
5 Laura Mayor 1:56:46.553
6 Sarah Burke Cool Beans Racing 2:07:31.789
7 Tara Smith Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living 1:49:35.359
8 Lisabeth Quinn VeloBrew Cycling Club 1:49:37.251

Women Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Horstmeyer Team Kenda presented by RACC 1:48:06.147

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with