These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zack Simons Cole Sport 48:54.10
2 Matthew Heck Cucina Fresca 49:05.70
3 Alan Schmitz Hagens-Berman LLP Cycling 49:31.50
4 Brendan Treacy Midtown Direct Racing 50:30.60
5 George Chiou Nike Cycling 50:42.40
6 Kristo Jorgenson BYRDS 50:52.60
7 Mark Vergari Hutch's Bend 50:55.50
8 Brian Hitchcock Starbucks Cycling 50:56.00
9 Alan Zarembo Kahala LaGrange 50:58.70
10 Brandon Fisher Team S&M 51:02.60
11 Ted Martin Escape Velocity 51:06.90
12 Brian Morra 51: 19.00
13 Peter Durso Zia Velo 51:20.00
14 Will Niemann-ross Life Cycle Bike Shop 51:21.90
15 Derek Titus Cucina Fresca 51:24.50
16 Christopher Bosch Webcor/Alto Velo 51:39.90
17 Nelson Snyder Cyclepath Racing 51:47.20
18 Jeffrey Henderson 51: 53.40
19 Stefan Gomez CU Cycling 52:05.10
20 Alex Brookhouse Team NorCal Bike Sport 52:08.30
21 Alex Telitsine IJM.org 52:24.80
22 Troy Newton Team NorCal Bike Sport 52:30.70
23 Tim Doelman Sun Valley Road & DIrt 52:36.00
24 Spencer Canon Kahala LaGrange 52:45.50
25 David Welsh Kuhl/SCOTT 52:45.70
26 Stoney Landers Delta/Anvil Cases 53:14.30
27 Doug Laplaca Bend Bike 'N Sport 53:22.40
28 Nicholas Roberts Wines of Washington/Bikesale.com 53:24.80
29 Chase Watkins BYRDS 53:26.50
30 John Sindell Starbucks Cycling 53:29.90
31 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 53:31.60
32 Steven Zeliadt Starbucks-Seattle Cancer Care Alliance 53:37.70
33 Asim Malik Whole Athlete 53:44.70
34 Jim Stefanoff Emde Sports 53:45.90
35 Andy James Cucina Fresca 53:47.70
36 Donald Hahn 53: 47.70
37 Ethan Stehley Wheel Works/Rolf Prima 53:51.20
38 Sandy Poulson Chinook Cycling Club 53:51.30
39 Michael Black Cucina Fresca 53:52.90
40 Andrew Lea coastal 53:56.60
41 Wes Wahlin Starbucks Cycling 54:02.20
42 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 54:20.40
43 Ted Chauvin Lenovo 54:21.40
44 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling 54:23.10
45 Paul Clark Bend Bike 'N Sport 54:52.60
46 Ryan Krusemark Kuhl 55:00.50
47 Jeff Malnick 55: 09.00
48 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 55:19.70
49 Shannon Maris asc racing 55:39.10
50 Jamin Aasum Bridgetown Velo 55:42.80
51 David Mai Kovarus/ABTA 55:54.40
52 Ryan Mongan Cucina Fresca 56:13.40
53 David Lelong Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56:17.90
54 Harald Graham Specialized River City Bicycles 56:30.20
55 Ben Jackson Escape Velocity 56:36.90
56 John Piasta All Sport-Team Swift 56:37.20
57 Scott Larson Capitol Velo Racing Club 57:15.80
58 Sean Thielen Portland Velo 58:28.70
59 Brendan Banovic Colossi 58:45.50
60 Greg Valentin Gentle Lovers 01:01:43.5
61 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo 01:05:30.6
62 Jim Fischer Pacific Power Blue Sky

Category 3/4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Audrey Brown Team S&M 56:36.90
2 Sally Fraser Hagens-Berman LLP Cycling 57:15.90
3 Alana Armstrong Sorella Forte 58:09.90
4 Kelly Mckean Veloce/Felt 58:15.30
5 Loren Uscilowski Dirty Finger 58:41.20
6 Elise Huggins Veloforma 58:51.10
7 Anne Davis usher Bridgetown Velo 59:12.40
8 Sarah Tisdale Sorella Forte 59:21.40
9 Amy Campbell River City Bicycles 01:00:19.8
10 Sarah Max Bend Bike 'N Sport 01:00:29.8
11 Serena Bishop Sunnyside Sports 01:00:41.2
12 Julie Swearingen Mountain View Cycles 01:01:26.9
13 Christine Chang Wines of Washington/Bikesale.com 01:01:35.4
14 Laura Wilkinson Mountain View Cycles 01:01:36.9
15 Martha Brown IJM.org 01:01:50.4
16 Anna Vaughn Hammer Velo 01:01:53.1
17 Molly Mullane Land Shark 01:01:57.8
18 Kim Rueter Sorella Forte 01:01:59.1
19 Eloise Zimbelman Whitman College 01:02:03.3
20 Mikayla Lyman Kristin Armstrong Cycling Academy 01:02:27.9
21 Rhonda Morin Sorella Forte 01:02:29.2
22 Heather Paris Pacific Power Blue Sky 01:02:30.5
23 Beth Burns Veloce Vixens 01:02:31.6
24 Lindsay Kandra Hammer Velo 01:02:37.0
25 Sonja Unrau River City Bicycles 01:02:55.5
26 Sam Yeo Hammer Velo 01:03:06.5
27 Heather Wills Veloforma 01:03:12.2
28 Susanna Julber Bend Bike 'N Sport 01:03:46.3
29 Sherry Jako Sorella Forte 01:03:51.2
30 Anne Linton Sorella Forte 01:03:51.9
31 Joanna Mensher Gentle Lovers 01:03:54.1
32 Jennifer Wardell Mountain View Cycles 01:04:02.8
33 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky 01:04:04.9
34 Savannah Rice Kristin Armstrong Cycling Academy 01:05:03.3
35 Meg Plank Kuhl-Scott 01:05:19.1
36 Joanne Green IJM.org 01:05:48.1
37 Renee Mansour Bend Bike 'N Sport 01:06:38.8
38 Amy Esnard River City Bicycles 01:10:27.7
39 Grace Alexander Kristin Armstrong Cycling Academy
40 Lucy Cutler Cucina Fresca
41 Tatum Tyynismaa Mountain View Cycles
42 Jennifer Pullen Trisports Cycling/Eclipse Racing
43 Heidi Copes van hasselt Wines of Washington/Bikesale.com

Category 4 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dean Burton Old Town Cycles 51:57.40
2 Scott Buzan Spokane Rocket Velo 52:25.10
3 David Broemeling Escape Velocity 52:35.90
4 Alex Yale Ten Guys Named Alex 53:22.60
5 Cliff Goldstein ZTeam 54:24.90
6 Brian Schur Chinook Cycling Club 54:48.90
7 Brian Postlethwaite Escape Velocity 55:15.20
8 Arthur Jones 55:2 9.40
9 Tim Kibler Cucina Fresca 55:36.40
10 Jason Turner Kovarus/ABTA 55:56.90
11 Patrick Dean Cucina Fresca 55:57.30
12 Tom Scales 56:1 4.70
13 John Kenney Mountain View Cycles 56:21.50
14 William Laubernds 56:2 5.00
15 Jeffrey Spaulding NCVC 56:27.90
16 Andy Olsson 56:4 2.90
17 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 56:48.20
18 Randy Opp Vertical Earth 56:48.40
19 Benjamin Weaver 57:0 7.80
20 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 57:09.90
21 Robert Crocker Cycology Racing 57:30.40
22 Juan Quintero Team Helens/8WC 58:07.70
23 Brian Towey Mountain View Cycles 58:13.00
24 Qayam Jetha AVIAWEST 58:14.40
25 Peter Rouse Starbucks Cycling 58:22.00
26 Matthew Stanigar Cucina Fresca 58:26.80
27 Ian Mullins Cucina Fresca 58:31.30
28 John Sorlie Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dental 58:35.70
29 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 58:37.10
30 Andrew Utz Ruckus Test Team presented by Zipcar 59:15.00
31 Tony Dirks Mountain View Cycles 59:18.30
32 Eric Moody Mountain View Cycles 59:28.20
33 Colin Mullane Land Shark 59:55.40
34 Sean Becker Ten Guys Named Alex 01:00:23.7
35 Stephen Berard Wines of WA/Bikesale.com 01:01:22.9
36 Alex Hughes Ten Guys Named Alex 01:01:57.0
37 Zachary Utz 01:02:0 7.40
38 Steve Wursta Bend Bike 'N Sport 01:03:00.1
39 Greg Warner Ten Guys Named Alex 01:03:20.2
40 Jon Marsh 01:03:5 3.80
41 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 01:04:41.8
42 David Caplan Team WebCyclery.com 01:04:49.4
43 Jesse Agner NRO
44 Robson Glasscock University of Denver

Masters Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Zimbelman ZTeam 46:43.80
2 Paul Bourcier Hutch's 47:46.10
3 Jeff Bannink Team Type 1 48:00.50
4 Michael Larsen Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dental 48:27.00
5 Roger Worthington Labor Power 48:57.50
6 John Browning Cyclepath Racing 49:02.90
7 Nils Johnson Safeway/Bicycles Plus 49:04.50
8 Karsten Hagen ZTeam 49:32.20
9 Jerry Long Emde Sports 49:39.20
10 Michael Walsh ZTeam 49:40.50
11 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 50:00.30
12 Brian Marsh Grand Forks Cyling Club 50:02.30
13 Mark Hibbard 50: 21.50
14 Mark Zimbelman+ Bountiful Mazda Cycling Team 50:21.80
15 Matthew Slater ZTeam 50:25.70
16 Greg Canfield Hutch's Bend 50:44.50
17 Erik Huston Hutch's Bend 50:57.10
18 Tim Butler River City Bicycles 51:00.90
19 Douglas Reid Veloce/Felt 51:06.10
20 David Worthington Cynergy Cycles 51:07.20
21 Steven Holland Finnegans Toys/Discover Chiropractic 51:42.10
22 Gary Porter+ Bountiful Mazda Cycling Team 51:54.30
23 Jonathan Laine+ Safeway/Bicycles Plus 52:42.90
24 Peter Toth Juventus 52:52.60
25 Bradley Taylor Hutch's 52:59.00
26 Ben Lieberson Rapha Racing 52:59.60
27 Gregory Kauper IJM.org 53:10.40
28 Michael Dunn ZTeam 53:35.60
29 Matthew Allen+ 53: 36.10
30 Nate Magaret Rapha Racing 53:38.10
31 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 53:46.70
32 Marty Burck Mountain View Cycles 53:50.70
33 Michael Jones 53: 50.80
34 Mike Sheppard 53: 51.40
35 Robert Pasco Safeway/GA Communications Cycling Team 54:25.10
36 T. kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55:09.30
37 Richard Albrow Bend Bike 'N Sport 55:21.20
38 Matt Morra 55: 46.30
39 Doug Smith Bend Bike 'N Sport 55:49.70
40 Ted Russo Secret Cycles 56:18.20
41 Jim Pennington+ Disco Velo 56:26.30
42 Chuck Collins ICE Rocky Mountain Surgery Center 56:42.50
43 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team 57:07.40
44 Kurt Brown IJM.org 57:42.80
45 Jason Walker Team Clover 58:51.10
46 Eric Lafranchi ZTeam 01:00:15.2
47 Scott Ryman Even the Mt.'s will Praise His Name 01:01:38.4
48 Anthony Aleto Emde Sports
49 Hunter Ziesing ZTeam

Pro 1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Baldwin OUCH Pro Cycling Team Presented by Maxxis 42:44.70
2 Paul Mach Bissell Pro Cycling 42:47.90
3 Jonathan Chodroff OUCH Pro Cycling Team Presented by Maxxis 43:19.20
4 Mike Olheiser warp9bikes.com/tristar 43:44.90
5 Nathaniel English ZTeam 43:55.00
6 Mark Santurbane California Giant -Specialized 43:56.40
7 Morgan Schmitt Bissell Pro Cycling 44:01.50
8 Jamie Sparling Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 44:30.40
9 Justin England California Giant -Specialized 44:31.60
10 Corey Collier Team Rio Grande 44:33.40
11 Adrian Hegyvary Hagens-Berman LLP Cycling 44:38.70
12 T. burke Swindlehurst Bissell Pro Cycling 44:43.20
13 Rob Britton Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 44:45.40
14 Roman Kilun OUCH Pro Cycling Team Presented by Maxxis 44:47.10
15 Benjamin King Fly V Australia 44:48.40
16 Kevin Rowe Bobs-Bicycles.com 45:10.40
17 Graham Howard Bissell Pro Cycling 45:15.70
18 James Mattis California Giant -Specialized 45:18.00
19 Nic Hamilton Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 45:36.00
20 Eric Anderson Bobs-Bicycles.com 45:37.20
21 David Glick RideClean p/b PatentIt.com 45:37.70
22 Adam Switters California Giant -Specialized 45:40.70
23 Omer Kem Bissell Pro Cycling 45:44.80
24 Brandon Dyer Therapeutic Associates Inc. Cycling 46:08.30
25 Rob English Midtown/Bike Friday 46:10.80
26 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 46:12.40
27 Andrew Boone Therapeutic Associates Inc. Cycling 46:16.70
28 Kai Applequist Bobs-Bicycles.com 46:17.70
29 Phillip Gaimon Jelly Belly 46:18.60
30 Aaron Olson OAKLEY/SIDI 46:33.70
31 Vince Owens HDR p/b Lombardi Sports 46:34.80
32 Gabe Varela Vertical Earth 46:37.40
33 Erik Slack Bobs-Bicycles.com 46:38.20
34 John Hunt California Giant -Specialized 46:40.60
35 Justin Laue ZTeam 46:41.90
36 Owen Harrison Total Restoration Cycling Team 46:53.80
37 Allen Krughoff Team Rio Grande 46:58.10
38 Evan Pickett Metromint Cycling 47:01.90
39 Chris Stuart Bobs-Bicycles.com 47:05.80
40 James Wingert ZTeam 47:10.60
41 Dan Macdonald Total Restoration Cycling Team 47:12.90
42 Jonathan Tower Performance Driven 47:19.70
43 Dave Vukets Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 47:37.20
44 Bradley Gehrig Cole Sport Racing 47:41.10
45 Dan Bryant Safeway/Bicycles Plus 47:47.90
46 Dan Martin Safeway/Bicycles Plus 47:48.10
47 Aaron Sander Cyclepath Racing 47:48.60
48 Brad Bingham Team Rio Grande 47:53.80
49 Kurt Wolfgang Canyon Bicycles/Sienna Development 47:59.90
50 Jacob Macarthur Hagens-Berman LLP Cycling 48:03.80
51 Andrew Goessling HDR p/b Lombardi Sports 48:07.90
52 Jonathan Eropkin Safeway/Bicycles Plus 48:07.90
53 Unknown Rider ZTeam 48:08.20
54 Lucas Binder ZTeam 48:10.10
55 Brendan Sullivan Iron Data Racing 48:12.60
56 Sean Passage Safeway/Bicycles Plus 48:12.90
57 Brandon Lynch Bobs-Bicycles.com 48:18.30
58 Tanner Putt Cole Sport Racing 48:27.10
59 Wm. Colteryoung ERTC 48:40.40
60 Jeff Sherstobitoff Total Restoration Cycling Team 48:42.00
61 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling 48:45.10
62 Andrew Rosette Second Ascent 48:46.90
63 Luca Ortolani ZTeam 48:48.90
64 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49:02.10
65 Albert Gonzales Mountain View Cycles 49:05.10
66 Corey Carlson Team Rio Grande 49:10.20
67 Michael Lanham warp9bikes.com/tristar 49:15.20
68 Travis Sherman warp9bikes.com/tristar 49:15.40
69 Eric Fischer Safeway/Bicycles Plus 49:16.90
70 Bruce Rahmig RMRC 49:26.80
71 Sean Mcbride HDR p/b Lombardi Sports 49:31.40
72 Kenyon Campbell Westwood Cycles/Cannondale 49:40.90
73 Emiliano Jordan Ten Speed Drive/BH Bicycles 49:54.80
74 Trevor Connor Therapeutic Associates Inc. Cycling 50:00.50
75 Christopher Hong Bobs-Bicycles.com 50:22.90
76 Shaun Adamson Juventus 50:23.00
77 Derek Dixon HDR p/b Lombardi Sports 50:28.30
78 Seth Patla River City Bicycles 50:36.50
79 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team 50:38.70
80 Hugh Trenchard Schwalbe Cycling Club 50:43.30
81 Tim Sherstobitoff Total Restoration Cycling Team 50:43.40
82 Barry Wicks Kona 50:53.60
83 Tyler Brandt HDR p/b Lombardi Sports 50:58.60
84 Will Mcginnis warp9bikes.com/tristar 51:03.40
85 Scott Gray Therapeutic Associates Inc. Cycling 51:14.80
86 Trevor Johnson 51:1 7.60
87 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 51:18.80
88 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51:22.10
89 Christiaan Devries Total Restoration Cycling Team 51:26.90
90 Adam Thuss Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 51:37.70
91 Darrell O'quinn warp9bikes.com/tristar 52:04.30
92 Ben Rhodes Second Ascent 52:06.40
93 Kevin Noiles Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 52:06.80
94 Logan Garey Team Rio Grande 52:22.10
95 Mark Gyulafia Guinness Cycling Team 52:27.30
96 Tyler Riedesel Canyon Bicycles Draper 52:34.10
97 Jackson Beuhler Total Restoration Cycling Team 52:38.90
98 Ryan Iddings Lenovo 52:44.60
99 Trevor Haaheim Total Restoration Cycling Team 52:53.20
100 Michael Wilcox Logan Race Club 53:02.20
101 Christopher Wingfield Hagens-Berman LLP Cycling 53:38.80
102 Tad Hamilton Bobs-Bicycles.com 53:44.40
103 Erik Edgar Pacific Power Blue Sky 54:22.80
104 Julian Martinez California Giant -Specialized 54:41.90
105 Matthew Scott ICO 56:37.90
106 Ryan Olson Campione-Ratcliff 58:15.90
107 Shannon Morgan Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 09:57.10

Women Pro 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Edwige Pitel Sorella Forte 50:05.00
2 Leah Goldstein ValueAct Capital Cycling Team 50:10.90
3 Patricia Bailey Wines of Washington 51:47.80
4 Melissa Mcwhirter Veloforma 52:23.40
5 Robin Farina ValueAct Capital Cycling Team 52:42.20
6 Marilyn Mcdonald Specialized D4W/Bicycle Haus 53:12.10
7 Sarah Barber Kristin Armstrong Cycling Academy 53:22.60
8 Alice Pennington Veloforma 53:25.20
9 Heather Albert Riverstone Women's Racing Team 53:42.20
10 Jessica Hannah Total Restoration Cycling Team 54:04.90
11 Erin Ford Veloforma 54:19.50
12 Heather Pryor Touchstone Climbing 54:41.70
13 Kari Studley Velobella 54:43.50
14 Sue Butler Monaviecannondale.com 54:52.80
15 Teri Sheasby Bend Bike 'N Sport 54:57.70
16 Alisha Welsh PCIM 54:59.10
17 Gillian Carleton Total Restoration Cycling Team 55:07.10
18 Gillian Moody Total Restoration Cycling Team 55:16.00
19 Gabriela Ferrat Mountain View Cycles 56:04.30
20 Martina Patella ValueAct Capital Cycling Team 57:07.20
21 Karey Miles Therapeutic Associates Inc. Cycling 57:56.20
22 Amy Herlinveaux Trek Red Truck 58:27.00
23 Shari White Castelli 58:27.10
24 Jenny Slawta Land Shark 58:53.90
25 Julie Robertson zivin Hagens-Berman LLP Cycling 59:08.80
26 Cara Bussell 59: 14.40
27 Alison Testroete Total Restoration Cycling Team 59:55.50
28 Pamela Archer Therapeutic Associates Inc. Cycling 00:19.40
29 Robyn Poulson Chinock Cycling 00:24.60
30 Carolyn Eller Gregg's Elite 01:32.30
31 Kimberly Fong Sugarcrm 02:33.20
32 Cary Steinman Bend Bike 'N Sport 03:33.00
33 Sirikit Valentin Gentle Lovers 04:04.50
34 Libby Evans Sorella Forte 05:10.40
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with