These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 0:48:21.66
2 John Eiler Team Carytown Bicycle Company 0:48:22.67
3 Daniel King Carytown PB Starlight apparel 0:49:46.09
4 Richard Shurtz Richmond Bicycle Studio Racing 0:49:55.51
5 Jonathan Martinez Team Carytown Bicycle Company 0:51:01.88
6 John Gray Virginia Beach Wheelmen 0:52:30.22
7 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:53:08.54
8 Mark Ladow Celerity Cycling P/B Brooks Systems 0:56:12.87

Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Collin Chartier District Taco Cycling p/b BicycleSPACE 0:50:14.42
2 Hugo Ramirez 0:51:40.95
3 Richie Langley Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing 0:51:52.05
4 Jason Plank Richmond Velo Sports 0:52:19.93
5 Chris Scales Celerity Cycling p/b Brooks Systems 0:52:55.25
6 Andrei Pugachev Richmond Bicycle Studio Racing 0:53:09.27
7 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team 0:53:16.89
8 Robert Carrico Altius Cycling Team 0:53:49.93
9 Bradley Gresham Rogue Velo Racing 0:53:56.45
10 Edgardo Hernandez TPC p/b Conte's VB 0:55:01.72
11 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:55:04.36
12 Will Suhring 0:57:31.47
13 Brian Derr BikeWorks Racing 0:57:55.04
14 Alan Hoff Full Spectrum Racing/Virginia 0:59:33.34
15 Ryan Edwards Cycling Club at VCU 1:00:38.35
16 Alan Dawkins

Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parker Spencer Endorphin Fitness 0:51:24.78
2 Ian King Norfolk Bicycle Works 0:51:27.27
3 Wayne Stambaugh Fat Frogs Racing 0:57:19.82
4 Bruce Lawrence Blue Suit Pacers 0:57:41.48
5 Kevin Jones Syn-Fit Race Team 0:57:52.64
6 Edward Griffiths 0:58:31.16
7 Kevin Riley 1:00:41.81
8 Erik Petzing Dire Wolf Racing 1:00:48.34
9 Greg Perlberg Bicycle Outfitter’s Racing Team 1:01:56.68
10 Brian Anderson Fat Frogs Racing 1:02:36.28
11 Rodney Hocutt Rubicon Technologies Racing Team 1:03:05.32
12 John Wall JAKEO 1:03:19.30
13 Brandon Newsome 1:05:03.51
14 Nick Riley 1:06:44.67
15 Paul Lucha 1:08:24.61

Category Entered

Pl First Name Last Name Team Time
1 First name Last name Team Time

Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Lloyd Rogue Velo Racing 0:19:14.06
2 Gabe Palmer Endorphin 0:20:12.40
3 Will Mclemore Team WC 0:21:01.99
4 Sean Hughes Fat Frogs 0:21:50.70
5 David Carey FAT FROGS RACING 0:23:30.70

Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Croft Greenbrier Pawn p/b Fat Frogs Racing 0:14:52.31
2 Patrick Kayne Dominion Cycling & Tri Club 0:16:30.46
3 Justin Free Dominion Cycling and Tri Club 0:16:45.05
4 Casey Fulton Rogue Velo Racing 0:17:21.02
5 Collin Fischer Velo Race Virginia 0:18:00.39
6 Pace Palmer Endorphin 0:18:27.86
9 Christopher Carey FAT FROGS RACING 0:20:40.99

Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Carey FAT FROGS RACING 0:57:19.17
2 Chris Lloyd Endorphin Fitness 0:58:39.66
3 Micah Schaubach Hilton Cycling Club / Walt Racing 1:00:21.94
4 Ryan Patton Dominion Cycling and Triathlon 1:05:48.36

Junior Women 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
7 Samantha Mckinnon Dominion Cycling and Tri Club 0:18:40.82
8 Kendall Zywiak 0:20:28.10

Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:49:03.88
2 Jordan Whiley BikeWorks Racing 0:49:35.75
3 William Evans BikeWorks Racing 0:50:33.63
4 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:50:36.73
5 Adam Northup Bon Secours/Endorphin Fitness 0:51:17.97
6 Andre Randolph Bike Works Racing 0:53:21.57
7 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen 0:55:01.75
8 David Sellars Cardinal Bicycle 0:57:26.70

Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Garwood Celerity Cycling p/b Brooks System 0:46:11.62
2 Roger Friend Cutaway/Blue Wheel 0:48:39.58
3 Michael Stearns SEAVS/Haymarket pb Van Dessel 0:49:46.88
4 Michael King Saroff Racing Team 0:50:04.65
5 Keith Johnson US Military Cycling Team 0:50:58.85
6 Marc Warner Bon Secours/Endorphin Fitness 0:51:10.89
7 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:52:09.78
8 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems 0:52:13.86
9 Mike Jinks BikeWorks Racing 0:52:31.14
10 Ed Baumgartner Richmond Bicycle Studio Racing 0:52:33.48
11 Christopher Gould WWVC Racing 0:52:51.05
12 Mark North RunRideRace 0:53:16.49
13 Dana Mellerio Squadra Coppi 0:53:55.40
14 Mark Branson Fat Frogs Racing 0:59:08.41
15 Nick Blend Richmond Velo Sport 0:59:52.31
16 Jay Silvey VCU 1:02:43.77
17 David Richards Unattached 1:05:25.34
18 Willie Jackson 1:25:39.12

Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wesley King Richmond Velo Sport 0:52:38.72
2 Bill Battle Richmond Bicycle Studio Racing 0:52:42.54
3 Andy Dobson Saroff Racing Team 0:54:15.73
4 Gordan Van hook Rogue Velo Racing 0:55:01.85
5 Bill Conoscenti TPC p/b Contes 0:55:30.64
6 William Kovach Fat Frogs 0:55:57.16
7 Gerald Wojcik Hilton Cycling Club 0:56:23.20
8 Thomas f. Tice The Bike Lane 0:56:45.29
9 Brad Cann 0:57:53.26
10 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:00:08.74
11 Jeffrey Ritter Evolution Cycling p/b Long & Foster 1:00:57.44
12 Charles Gilbert Fat Frogs Racing 1:01:22.59
13 Bob Samuel TPC P/B Conte's 1:01:28.16
14 Mark Pye Full Spectrum Racing/ Richmond, VA 1:02:22.00
15 Mark Woolery Fat Frogs Racing 1:09:38.79
16 Gary Searcy 1:17:46.48

Masters 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Swan NCVC/UnitedHealthcare 0:29:37.57
1 James Degoey Syn-Fit Race Team 0:30:57.87
3 Myron Lehtman NCVC/UnitedHealthcare 0:32:32.02
4 Ronald a Whitenack JRVS 0:34:40.77
DNF Dave Scheessele DNF

Masters 70+

Pl First Name Last Name Team Time
2 Peter Tempest Tripower 0:33:17.40
3 Philip Samawicz NCVC/UnitedHealthcare 0:35:29.05

Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:56:51.79
2 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:01:17.96

Women 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:56:48.46
2 Mary anne Williams Richmond Bicycle Studio Racing 1:05:40.10
3 Barbara Richards Unattached 1:14:13.33

Women Cat 2

Pl First Name Last Name Team Time
2 Laura Cook James River Velo Sport 0:56:50.70

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alena Pugacheva Richmond Bicycle Studio Racing 0:55:01.12

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel wheeler Northup Bon Secours 0:55:01.62
2 Debbie Taylor Fat Frogs Racing 0:58:41.87
3 Jill Tarr 1:00:59.46
4 Caroline Carrico Altius Cycling Team 1:07:09.77
5 Taryn Hains Celerity cycling p/b Brooks Systems
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with