These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2 (60 Minutes)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Mire Team LaS'port
2 Jaden Kifer 4th Dimension Fitness
3 Jordan Lambert Palmer Cycling
4 Andrew Chocha Team LaS'port
5 Edward Novak Palmer Cycling
6 Ryan Boudreaux Palmer Cycling
7 Daniel Wisner 4th Dimension Fitness
8 Kenneth Bellau Palmer Cycling
9 Dustin Drewes 4th Dimension Fitness
DNF Stanley Prutz S3 Racing team
DNF Ben Bradley 4th Dimension Fitness
DNF Kevin Landry Acadiana Bicycle Company Racing

Men Cat 3 (50 Minutes)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wes Johnson NOMAMBO
2 William Thompson GEAUX Race
3 Randy Domingue Acadiana Bicycle Company Racing
4 Robinson Sudan Semi-Tough Cycling Club
5 Keith Miller Acadiana Bicycle Company Racing
6 David Collier 0
7 Brian Bourgeois Peake Cycling
8 Charles Kibbe Acadiana Bicycle Company Racing
9 Jerald Simon GEAUX Race
DNF David Bulot 4th Dimension Fitness
10 Alex Habbit Acadiana Bicycle Company Racing

Men Cat 4 (40 Minutes)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Taco De vries New Orleans Bicycle Club Inc
2 Taylor Longwell GEAUX Race
3 Jarrett Keller GEAUX Race
4 Jonathan Newman S3 Racing team
5 Patton Sims Vantage Health Plan/Team Colvin
6 Kyle Boudreaux 0
7 George Morse Semi-Tough Cycling Club
8 Brent Miller Acadiana Bicycle Company Racing
9 Nathan Batts Semi-Tough Cycling Club
10 Steve Johnson New Orleans Bicycle Club Inc
11 James Rollins GEAUX Race
12 Andrew Chapman Fort Collins Cycling Team
13 Minh Nguyen 0
14 Glenn Gendron New Orleans Bicycle Club Inc
15 Christian Fontaine New Orleans Bicycle Club Inc
16 Max Durtschi Semi-Tough Cycling Club
17 Scott Sandidge 0
18 Michael Humphreys #N/A
19 Robert Cantu Raising Cane's Racing
20 Nicholas Kehoe CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
DNF Justin Ford GEAUX Race
21 Jeffrey Phillips 4th Dimension Fitness
DNF Charlotte Fournier Raising Cane's Racing
DNF Michael Buchanan 4th Dimension Fitness
DNF Mignon Guerin New Orleans Bicycle Club Inc

Men Cat 5 (30 Minutes)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Gumina
2 Travis Johnson
3 Doogie Roux
4 Christopher Reed
5 Murat Celebi
6 Aaron Viles
7 Shane Mcglynn
8 Scottie Smith
9 Joseph Kocurek
10 Christopher Snider
11 David Huff
12 Shane Booth
13 Christopher Kijko
14 Patrick Fisher
15 Tim Pittman
16 David Foley
17 Jeremy Lee
18 Corey Riehle
19 Clark Givens
20 Peter Walton
21 Jordan Stadler
22 John Person
23 Anthony Grable
24 Gregory Auda
25 Robert Frank
DNF Stephen Beaumont

Men Open Junior 9-18 (30 Minutes)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Abshire GEAUX Race
2 Patton Sims Vantage Health Plan/Team Colvin
3 Parker Domingue Acadiana Bicycle Company Racing
4 Justin Humphreys Absolute Racing Team
5 Scott Ng

Men Open Master 40+ (40 Minutes)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Boudreaux
2 Gordon Konrad
3 Edward Novak
4 Charles Kibbe
5 Kenneth Bellau
6 Brian Bourgeois
7 Alex Habbit
8 Eddy Delgado
9 Kevin Landry
10 John Dias
11 Randall Legeai
12 Randy Domingue
13 Jerald Simon
14 David Alexander
15 Hamrick Selby
16 Vj Liberto
17 Aaron Viles
18 Max Durtschi
19 Scott Sandidge
20 Judd Troxler
21 Scottie Smith
DNF Glenn Gendron
DNF Richard Lothian
DNF Christopher Kijko

Women Cat 1/2/3/4 (40 Minutes)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephanie Smith NOMAMBO
2 Christina Person
3 Mignon Guerin New Orleans Bicycle Club Inc
4 Charlotte Fournier Raising Cane's Racing
5 Caroline Voelkel 0
6 Laura Stahl
7 Rebecca Hicks Semi-Tough Cycling Club
8 Erica Baum
9 Heather Booth
10 Kekky Wynveen
DNF Terri Shrum Semi-Tough Cycling Club
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with