These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2 Mateo Sanchez Volharden
3 Craig Smith
4 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
5 Jack Gonzalez Team Primal Racing
6 Thomas Trevisani
7 Brian Sciba RedEye Velo
8 John P gilbert Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
9 Peter Butler RedEye Velo
10 James Harter Hoovers Market
11 Christopher Collins
12 Christopher Rupe Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
12 Samuel Barnagaud Interactive Metronome p/b Mega Cycle

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports
2 Benjamin Burgher West Coast Cycling
3 Rhandie Thompson US Military Cycling Team
4 Lauren Diaz
4 Jorge Mila Advanced Cycles pb/Topview Sports
5 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club
6 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop
7 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club
8 Jackson Griffin RedEye Velo
9 Devendra Sahadeo Colavita Racing, Inc.
10 Romero Gill VeloBrew Cycling Club
11 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
12 Samuel Connell
13 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club
14 Eric Mcnees RedEye Velo
15 Garrett Reel Cycle Sport Concepts Tampa
16 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club
17 Keith Bukovan
18 Thomas Mcneill Team Kyles Bike Shop
19 Eric Kirby R & M
20 Mark Mcnees RedEye Velo
21 Enrico Cruz Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
22 Unknown Rider
23 Jonathan Lopez 352 Racing p/b Bikes and More
24 Ryan Porterfield VeloBrew Cycling Club
25 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
26 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jermaine Jenkins Ride N Roll Cyclery
2 Michael Stokes Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
3 Aaron Van gelder
4 Ignacio Benitez
5 Jose J castro Pio Pio Latin Cuisine
6 Jeff Macre
7 Mario Renteria
8 Benjamin Johns Ride N Roll Cyclery
9 Robert Marchello Team Kyles Bike Shop
10 Frank Matzke Paralyzed Veterans Racing
11 Edmund Edmister

Men Junior 11-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicolas Raffinengo Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
3 Carlo Roche Interactive Metronome p/b Mega Cycle
4 Ryan Heron Interactive Metronome p/b Mega Cycle
5 Marcel Maldonado Interactive Metronome Development

Men Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
2 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
3 Matthew Wohlwend Triton Multisport Cycling Team
4 Chase Forman Colavita Racing, Inc.
5 Jacob Kelley Orlando Road Club

Men Junior 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tyler Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2 Jonathan Watt
3 Amanuel Matzke
4 Devin Sharrit Colavita Racing

Men Master 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports
2 Jose Armas Pink Panthers Cycling Team
3 Craig Smith
4 Paulo Silva Outcast Racing Team
5 Francisco Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports
6 Didier Fresne FloridaVelo
7 Andreas Volmer Compass Cycling Team
8 Andres Munera Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
9 Sean Stanron Compass Cycling Team
10 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports
11 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports
12 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
13 Tim Molyneaux Advanced Cycles pb/Topview Sports
14 Yampier Herrera Advanced Cycles pb/Topview Sports
15 Gunter Hermanni
16 Jose Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports
17 Anthony Prioli Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
18 Vincent Cook Synergy Racing Team
19 Vasilios Palekis FloridaVelo
20 Jeff Leonard Compass Cycling Team
21 Pablo Santa cruz FloridaVelo
22 Curtis Juteram Cycle Depot Racing Team
23 Anthony Maisto FloridaVelo
24 Mark Stein FloridaVelo
25 Kurt Fritz
26 David Munoz Advanced Cycles pb/Topview Sports
27 Michael Starr TeamBlanko.com

Men Master 35+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop
2 Keston Mcmain
3 Jason Lazarus B3 cycling
4 Rob Murray
5 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop
6 Dave Severn R & M
7 Greg Platt Compass Cycling Team
8 Robert Dejose Cycle Sport Concepts Tampa
9 Todd Vanselous West Coast Cycling
10 Jose J castro Pio Pio Latin Cuisine
11 Chris Antia West Coast Cycling
12 Ed Lally Team Kyles Bike Shop
13 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop
14 Edwin Calderon sr Advanced Cycles pb/Topview Sports
15 Robert Link VeloBrew Cycling Club
16 Tom Redpath US Military Cycling Team
17 Jorge Barragan
18 Carlos Duffey

Men Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Gonzalez Team Primal Racing
2 Kevin Clark
3 Pablo Santa cruz FloridaVelo
4 Ken Schofield
5 Graham White FloridaVelo
6 Anthony Maisto FloridaVelo
7 Martin Bates West Coast Cycling
8 Milton Behrens Pink Panthers Cycling Team
9 Brian Brown
10 Peter Galvin Orlando Velo pb Asbestos.com
11 Michael Rhoades Treasure Coast Racing
12 James Woolard
13 Alan Korhonen West Coast Cycling
14 Paul Harris Hoovers Market
15 James Dure
16 Charles Carpenter Vision Quest LLC
17 Ed Lally Team Kyles Bike Shop
18 Mark Stein FloridaVelo
19 Michael Rigby Atlantic Shores Velo
20 Jeffrey Comfort Vision Quest LLC
21 David Hiatt

Men Master 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Frenette Sarasota Cycling Club
2 Marcus Watters Vision Quest LLC
3 Ron Ferreira

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching
2 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
3 Fredd Matute Performance Team by Rossetti
4 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
5 Derek Schanze SeaSucker / Guttenplan Coaching
6 Akil Campbell
7 Jose Rodriguez
8 James Thompson SeaSucker / Guttenplan Coaching
9 Sebastian Morfin Interactive Metronome p/b Mega Cycle
10 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycle
11 Michael Starr TeamBlanko.com
12 Bruno Moreira
13 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
14 Connor Everett RedEye Velo
15 Trevor Marshall RedEye Velo
16 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycle
17 David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
18 Oshane Williams Galiz Cycling Team
DNF David Munoz Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Jeremy smith Hoover's essential health market Hoovers Market
DNF Vincent Cook Synergy Racing Team
DNF Didier Fresne FloridaVelo
DNF Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycle

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julia Fresne FloridaVelo
2 Christina Markel Team Kyles Bike Shop
3 Victoria Kanizer OKCX
4 Tish Kelly FloridaVelo
5 Magdalena Cichon DelaFina

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sharon Williams West Coast Cycling
2 Tara Smith Team Kyles Bike Shop
3 Kimberly Paez
5 Jennifer Hilton Galiz Cycling Team
6 Jennie Maire DelaFina

Women Junior 11-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ava Sykes Triton Multisport Cycling Team
2 Gabriella Dixon Triton Multisport Cycling Team
3 Victoria Duffey VeloBrew Cycling Club

Women Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Athina Zodl
1 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club

Women Junior 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mallory Bryan AAA Cycling Team

Women Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Allison Linnell
2 Kristy Neuenschwander FloridaVelo
3 Zoe Mullins TWENTY16 Junior Development Team

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with