These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
2 Colby Wait-molyneux Hammer/CMG Racing Team
3 Joe Martin Veloce Racing
4 David Masuda Team Bike Tires Direct
5 Johannes ... Weber Ironclad Performance Wear
6 Clint Culpepper Team Beer
7 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles
8 Alex Kroman Portland Velo
9 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio
10 Trevor O'neal Gentle Lovers
11 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
12 Zachary Utz Ruckus Test Team
13 Ricardo Medina Hammer Velo
14 Shane Fletcher Veloce Racing
15 Robert Carver Ironclad Performance Wear
16 Brian Gerow Ironclad Performance Wear
17 Daniel Penner
18 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
19 Dennis Petross Ten Guys Named Alex
20 Aaron Leritz Team S+M
21 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
22 Shawn Small Ruckus Test Team
23 Doug Evans bicycleattorney.com

Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Murphy Veloshop
2 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
3 Steven Case Team S+M
4 Calon Russell Bridgetown Velo
5 Kyle Brown Team Bike Tires Direct
6 Keith Levesque Hammer Velo
7 Steve Popp Cats moon coffee
8 Carl bjorn Kjellstrand ZteaM
9 Borum Jason Yard daws
10 Bennett Shane Crossniacs
11 Brandon Barnhart Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
12 Robert Christensen Bridgetown Velo
13 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
14 John Gillilan Hammer Velo
15 Nat Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 David Bisers Tireless Velo
17 Dave Wingard Word-RCB
18 Daniel Felts Portland State University
19 James Jonke Tireless Velo
20 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky
21 Lance Nelson
22 Brian Barker Brian Barker
23 Christien Reed Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Category 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Selinger
2 Scott Leonard Pacific Power Blue Sky
3 Andy Kappler
4 Robert Stewart CAPA Cycling Team
5 Eric Stolberg Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
6 Tim Smith
7 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear
8 Blair Warner
9 Oj Rogers
10 Lindsey Smith Buy Local Cycling
11 Vaughn Aldredge
12 Sean Reyonlds
13 Julian Hagger
14 William Welch
15 Dustin Harder Harder Cycling
16 Vincent Maniscalco
17 Ian Harris
18 Tim Barnaby
19 Noah Winchester
20 James Webb Beaverton Bicycle Club
21 Judd Eustice
22 Jeff Donaldson
23 Chris Wihter
24 Rob Fleskes Harder Cycling
25 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
26 Jay Wisowaty
27 Ian Harris
28 Erin Oniell

Fixed Gear

Pl First Name Last Name Team Time
1 Walton Brush Mash SF
2 Erik Hofland Artisan Family Racing/Sprout Cycles
3 Jonah Porter River City Bicycles
4 Darrin Joos Bike Gallery
5 John Howe Team Beer
6 Mark Koller Ironclad Performance Wear
7 Scott Duddridge
8 Ed Groth Slow
9 Einar Traa Portland Velo

Masters Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Mitchem Guinness Cycling Team
2 Tim Butler Specialized River City Bicycles
3 Ivan Meadors United Finance
4 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM
5 Karl Choltus Harder Cycling
6 Joseph Fricke Guinness Cycling Team
7 Tom Will NoMad Sports Club
8 Casey Patton
9 William Zale Specialized River City Bicycles
10 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct
11 Kevin Billingsley ZteaM
12 Steve Volz

Senior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Austin Arguello Team Exergy
2 Jake Hansen Word-RCB
3 Brendan Treacy Portland Velo
4 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
5 Pete Groblewski Gentle Lovers
6 Adrian Richardson Guinness Cycling Team
7 Todd Fawcett
8 Davy Yeater River City Bicycles
9 Cary Miller Cary Miller
10 Mike Kath Cyclepath
11 Steve Schwaeber Veloce Racing
12 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
13 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
14 Alice Pennington Veloforma
15 Stephen Bedford Word-RCB
16 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
17 Marcel Delisser Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
18 Sean Babcock Team S+M
19 Joseph King Team Bike Tires Direct
20 Matt Mahoney Gentle Lovers
21 David Pilz Gentle Lovers
22 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8
23 Marshall Opel Team WM

Senior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sue Butler River City Bicycles
2 Anne Davis usher Bridgetown Velo
3 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear
4 Anna Vaughn Hammer Velo
5 Abby Jenkins Embrocation Cycling Journal
6 Gabriela Ferrat Team Evergreen Racing
7 Susan Peithman Veloforma
8 Margi Lifsey Portland Velo

Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brianna Walle Yakima Bike Vigilantes
2 Abra Mcnair Showers Pass
3 Erin Goodall Showers Pass
4 Susan Grandjean Showers Pass
5 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
6 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear
7 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
8 Analise Herrera-minteer Artisan Family Racing
9 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Tonya Roe Sorella Forte
11 Karin Wohlert Sorella Forte
12 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles
13 Mielle Blomberg Team S+M
14 Sarah Hunter Word-RCB
15 Ariel Chilton Portland State University
16 Elizabeth Sederbaum Portland State University
17 Michelle Kunec Sorella Forte

Women Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elaine Bothe Sorella Forte
2 Jan Moss Sorella Forte
3 Ann Kennedy Guinness Cycling Team
4 Lisa Heathman bicycleattorney.com
5 Martina Ralle Sorella Forte

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with