These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 1:29:08

Junior Men 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop 1:12:04
2 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 1:12:33
3 Zach Bowden Specialized River City Bicycles 1:13:13
4 Bret Bailey Beaverton Bicycle Club 1:27:35

Junior Men 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club 1:12:05
2 George Zack 1:13:44
3 Christopher Robinson United Finance 1:27:01

Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carolyn Cartwright Beaverton Bicycle Club 1:38:15
2 Isabel Ford ZteaM 1:44:53
DNF Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club

Masters Men 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Rosier Portland Velo 1:06:10
2 Steve Holmes Cedar Mill Velo 1:09:44
3 Hugh Potter 1:09:50
4 Matt Mcguire Cedar Mill Velo 1:11:12
5 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:12:48
6 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 1:12:56
7 Jeffrey Gerwing Word-RCB 1:14:12

Masters Men 45-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Mauch United Finance 1:04:34
2 Bruce Connelly Nike Cycling 1:05:30
3 Mark Radford 1:09:57
4 Jeff Tedder United Finance 1:10:04
5 Bob Williams River City Bicycles 1:11:24
6 Dan Gilden 1:14:41
8 Steve Swanson Team Oregon/Sunset Cycles 1:16:50
DNF Robert Burney

Masters Men 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Zimbelman ZteaM 1:06:50
2 Terrell Knight 1:11:46
3 Paul Mautner Team Rose City 1:14:32
4 John Munson 1:21:01

Masters Men 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 George Schreck United Finance 1:08:40
2 Steve Long North River Racing 1:09:37
3 David Jackson Hutch's-Eugene 1:10:18
4 Gregory Hartman Portland Velo 1:13:27
5 David Stabler 1:16:37
6 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 1:20:42
7 Thomas Anderson 1:21:47
8 Ray Thomas River City Multisports 1:24:40
9 David Jackson Hutch's-Eugene

Masters Men 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 1:10:15
2 Roger Nelson Team Bike Tires Direct 1:15:35
3 Douglas Sears 1:21:53
4 Michael Resnick NoMad Sports Club 1:22:04
5 Don Hanson ZteaM 1:22:13
6 Peter Russell Reed College Cycling 1:32:44

Masters Women 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Debra Stolt-krichko 1:21:20
2 Meg Mautner Bike Central 1:30:40
3 Shari Matyas Sorella Forte 1:34:57

Masters Women 50-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Ross NoMad Sports Club 1:19:29
2 Lori Loesche Iowa Orthropedic 1:32:57

Masters Women 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Jean filiberti Sorella Forte 1:30:02

Men Category 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kerry Farrell Excel Sports 0:59:53
2 Davy Yeater River City Bicycles 1:04:34
3 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:04:44
4 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling 1:05:30
5 Mark Gyulafia Guinness Cycling Team 1:05:46
6 David Pilz Gentle Lovers 1:07:43
7 Matt Mahoney Gentle Lovers 1:08:05

Men Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Karre River City Bicycles 0:59:58
2 Tyler Green River City Bicycles 1:02:00
3 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 1:03:35
4 Ruben Markstrom 1:05:06
5 Zac Strode 1:07:21
6 Jesse Homan 1:09:09
7 Coby Hutzler Capitol Velo p/b Lifesource 1:10:06
8 John Kim Beaverton Bicycle Club 1:10:15
9 Scott Jones Guinness Cycling Team 1:16:48

Men Category 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Gerke Team Oregon/River City Bicycles 1:05:59
2 Andrew Bryenton bicycleattorney.com 1:06:20
3 Ryan Liverman Veloce Racing 1:06:41
4 Robert Vidin 1:07:00
5 Shawn Rader 1:07:41
6 Jason Borum 1:07:59
7 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club 1:08:00
8 Robert Fijor Porltand Velo 1:08:19
9 Jake Salcone 1:08:30
10 Tom Scales 1:08:59
11 Evan Deutsch 1:09:24
12 Devin Lee Stanford University 1:09:25
13 John Lin 1:10:58
14 Michael Szwaya bicycleattorney.com 1:11:48
15 Josue Rodriguez Capitol Velo p/b Lifesource 1:12:18
16 Kevin Ziemke Beer/Sellwood Cycle 1:12:45
17 Peter Gillespie 1:12:56
18 Mark Biedrzycki Portland Velo 1:15:14
19 Ken Gatter 1:15:17
20 Jonathan Perlman 1:15:45
21 Christian Francis Capitol Velo p/b Lifesource 1:16:35
22 Joel Morrissette Team Oregon/River City Bicycles 1:16:35
23 Mark Greenwood Team Oregon/Sunset Cycles 1:16:41
24 Mark Baldwin Team Oregon/Sunset Cycles 1:16:56
25 Del Goertzen FedEx 1:17:33
26 Steven Russell 1:19:41
27 Jay Lawrence 1:21:19
28 Asher Atkinson 1:25:12
29 Jon Prettyman Beaverton Bicycle Club 1:50:52

Tandem

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike/carol Petersen/petersen Capitol Velo p/b Lifesource 1:21:56
2 Kurt/ericka Haas/haas Capitol Velo p/b Lifesource 1:23:02

Women Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rhonda Morin Sorella Forte 1:16:51
2 Kim Rueter Sorella Forte 1:18:47

Women Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maureen Kavanagh Sorella Forte 1:18:51
2 Jennifer Woodruff Sorella Forte 1:20:40
3 Brigitte Bergman 1:34:35
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with