These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Seth Patla River City Bicycles 26:41
2 David Monnig North River Racing 27:05
3 Matthew Karre River City Bicycles 27:15
4 Aaron Ray 27:26
5 Tyler Green River City Bicycles 27:41
6 Mitch Lee Portland Velo 28:45
7 James Norman GSC United 28:57
8 Eric Nachtrab Veloce Racing 29:19
9 Dave Magness Hutch's Bend 30:15
10 Justin La vigne Team Oregon/Sunset Cycles 30:19
11 Stephen Fitzgerald North River Racing 31:43
12 Richard Haight Team Bike Tires Direct 33:38
13 Scott Jones Guinness Cycling Team 37:25

Category 4 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Buzan Spokane Rocket Velo 28:57
2 Patrick Gerke Team Oregon/Sunset Cycles 30:13
3 Trevor Spahr Word-RCB 30:24
4 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club 30:38
5 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club 30:53
6 Sean Rogers 32:20
7 Alex Lightman Word-RCB 32:22
8 Brett Boyles United Finance 32:45
9 Owen Twitchell designstorm.org 32:55
10 Jordan Staples Guinness Cycling Team 35:16
11 Daniel Felts Word-RCB 35:35
12 Steven Russell 36:39
13 Tighe Vroman Team Oregon/Sunset Cycles 37:34
14 Brandon Arends Ironclad Performance Wear 37:57

Category 4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carolyn Goodbrake Veloforma 35:02
2 Eloise Zimbelman Whitman College 35:38
3 Evelyn West Team S+M 44:31

Junior Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colby Wait-molyneux North River Racing 29:44
2 Andy Su Hutch's Bend 30:16
3 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 39:32

Junior Men 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop 31:08
2 Zach Bowden Specialized River City Bicycles 32:25
3 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 33:44
4 Brian Fawcett 41:08

Junior Men 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Davis Shepherd Hutch's-Eugene 26:54
2 Benton Urquhart 28:22
3 George Zack 30:36
4 ? ?

Junior Men U12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Valls 0:50:19
2 Aron Walker 1:10:38

Junior Women 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sara Slawta Land Shark 38:02
2 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club 39:19

Junior Women 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carolyn Cartwright Beaverton Bicycle Club 43:20

Junior Women U12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Su Cascade Foot Clinic 50:46
2 Danica Shepherd Hutch's-Eugene 51:57

Masters Men 30-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club

Masters Men 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 29:13
2 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 30:06
3 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club 32:31
5 Bryan Jorgensen 32:47
6 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club 33:01
7 Jason Reed 33:43

Masters Men 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28:22
2 Erik Huston Hutch's Bend 28:51
3 Todd Rosier Portland Velo 29:21
4 Greg Shepherd Hutch's-Eugene 31:02
5 Bill Hall 31:20
6 Allen Kraft North River Racing 31:32
7 Harald Graham Specialized River City Bicycles 31:50
8 Hugh Potter 32:04
9 Scott Hoelscher 33:02
10 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 33:13

Masters Men 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kerry Farrell Wheelsport 26:29
2 Mike Mauch United Finance 28:32
3 Tom Hill NoMad Sports Club 29:03
4 Donald Vizzini Marty's Cycle & Moore 30:13
5 Mark Schafer 30:48
6 Kevin Nichols Capitol Subaru Cycling 31:19
7 John Slawta Land Shark 31:45
8 Bruce James NoMad Sports Club 32:06
9 James Wellington Hutch's Bend 32:26
10 Clint Ebert bicycleattorney.com 33:26

Masters Men 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Zimbelman ZteaM 27:58
2 Ambrose Su Hutch's Bend 30:37
3 Peter Gillespie 31:47
4 Dan Macnaughton Guinness Cycling Team 32:46
5 Paul Mautner Team Rose City 34:51
6 Scott Kessler Multnomah Athletic Club 36:13
7 James Walker 51:42

Masters Men 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ray Anderson 32:20
2 George Schreck United Finance 32:23
3 David Jackson Hutch's-Eugene 32:26
4 Steve Long North River Racing 33:23
5 Vincent Sikorski 37:06
6 Russ Patterson Portland Velo 37:24
7 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 38:04
8 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky 38:41

Masters Men 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Vander waal 33:42
2 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 33:57
3 Roger Nelson Team Bike Tires Direct 34:59
4 Roger Johnson River City Bicycles - Team RCW 35:45
5 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 35:54
6 Douglas Sears 37:16
7 Don Hanson ZteaM 38:23
8 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 39:32
9 John Eric lutz 1 Error 39:46
10 Einar Traa Portland Velo 41:29
11 Alan Jensen Multnomah Athletic Club 42:56
12 Peter Richards 45:45

Masters Women 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carolyn Bahrman 36:34
2 Kim Rueter Sorella Forte 36:52

Masters Women 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Meg Mautner Bike Central 41:44

Masters Women 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carey Macnaughton 40:51
2 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 44:07
3 Renee Pype Team S+M 46:33

Senior 1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Tonkin Team S+M 26:07
2 Jonathan Myers Team S+M 26:50
3 Marcel Delisser CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner 27:29
4 Matt Mahoney Gentle Lovers 27:58
5 David Pilz Gentle Lovers 32:00

Senior 1/2 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenny Slawta Land Shark 29:22
2 Lisa Magness 31:51

Tandem

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luis/adam Valls/valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37:07
2 Tony/jill Chapin/hayes 37:53

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with