These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 1:16:12
2 Mark Campillo 1:33:19
3 Thomas Orth Beaverton Bicycle Club 1:40:51

Junior Boys 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 1:31:36

Junior Boys 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 1:18:07
2 Adam Valls 1:18:56
3 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 1:22:46

Junior Boys 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 1:09:21
2 Riley Mccammon Beaverton Bicycle Club 1:11:51
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 1:12:41
4 Alex Valls 1:27:29

Junior Girls 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 2:06:09

Masters Men 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Rader Team Western Bike Works 1:03:26
2 Ruben Markstrom River City Bicycles 1:08:16
3 Jason Pinkerton 1:08:37
4 Jeff Brock Existential Velo 1:10:00
5 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:10:41
6 Chris Davis 1:22:33
7 Matt Solhjem 1:25:34

Masters Men 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brad Ryhlick Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin 1:07:30.00
2 Brett Donis 1:08:23.00
3 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:11:36.00
4 Jeff Marsh 1:12:15.17
5 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:12:15.64
6 Thomas Moritz 1:12:54.00
7 Joss Moore Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:13:40.00
8 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club 1:15:35.00
9 Randall Dollens 1:16:08.00
10 Yuji Sumimoto 1:17:56.00
11 Anthony O'donnell 1:18:28.00
12 Thomas Orth Beaverton Bicycle Club 1:40:51.00

Masters Men 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Butler Evolution Racing Team 1:02:22
2 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 1:05:18
3 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin 1:08:18
4 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:08:26
5 Stephen Holmes Team Western Bike Works 1:10:17
6 Hugh Potter 1:13:02
7 John Prosser Pacific Power Blue Sky 1:13:53
8 Patrick Hultgren 1:14:01
9 Nick Blacklock Team Western Bike Works 1:14:05
10 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 1:19:36
11 Guy Polson 1:20:25
12 James Webb Beaverton Bicycle Club 1:23:21
13 Mike Murphy CCR 1:28:07

Masters Men 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Walsh RAO/Imperial River Racing 1:06:06
2 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 1:08:57
3 John Kenney Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin 1:10:01
4 Dan Gilden 1:11:03
5 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:11:08
6 Mark Bradley 1:12:27
7 Rick Upton Team Western Bike Works 1:14:08
8 Kurt Robinson Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:14:41
9 Thane Jennings Sunnyside Sports 1:20:49
10 Mark Kuechel 1:21:32
11 Paul Mautner Team Rose City 1:23:24
12 Chuck Woosley United Finance 1:26:50
13 Mark Campillo 1:33:19

Masters Men 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 0:59:33
2 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin 1:07:26
3 Ray Anderson 1:12:26
4 Dan Macnaughton Cyclepath Racing 1:12:28
5 Gregory Hartman Team Rose City 1:12:48
6 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 1:14:44
7 Kim Neve 1:19:32
8 Michael Knapp 1:21:47
9 Russ Patterson Portland Velo 1:22:13
10 Dave Faust Team Rose City 1:35:18
11 John Henry maurice RAO/Imperial River Racing 1:43:52

Masters Men 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental/Lowes 1:07:04
2 Tom Webb Team Rose City 1:11:01
3 Jeff Buck Team Rose City 1:13:25
4 Richard Daifuku Emerald City Cycling Club 1:15:38
5 Lance Brigman Team Western Bike Works 1:16:43
6 David Stabler 1:17:00
7 Tim Rich Team Rose City 1:17:40
8 Bob Daugherty Portland Wheelmen 1:19:54
9 Vincent Sikorski WebCyclery.com 1:20:39
10 Tom Andersen 1:20:41
11 Roger Nelson Team Western Bike Works 1:21:34
12 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 1:21:50
13 Einar Traa Portland Velo 1:32:19
14 Martin Stabler 1:34:13
15 Bill Nicolai Hammer Nutrition 1:34:29
16 Malcolm Johnson Portland Velo 1:38:19

Masters Women 30-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Leonard 1:34:52

Masters Women 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates 1:13:18

Masters Women 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melanie Clark Beaverton Bicycle Club 1:24:32
2 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honor� Bakery 1:31:25

Masters Women 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 1:14:23
2 Renata Hahn Team Rose City 1:31:12
3 Constance White Sorella Forte p/b St Honor� Bakery 1:45:45

Masters Women 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 1:41:05
2 Kathleen Richardson 2:02:09

Men Category 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Karre River City Bicycles 0:58:07
2 Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling 1:00:00
3 Jeffrey Pollock Portland Velo 1:00:42
4 Ryan Carlson Cyclepath Racing 1:01:38
5 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 1:01:45
6 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage 1:02:25
7 Brandon Smith Austin Bikes 1:03:11
8 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew 1:04:30
9 Alex Telitsine FareStart 1:05:26
10 Mark Gyulafia River City Bicycles 1:06:39
11 Scott Powell Veloce Racing powered by Smith & Nephew 1:07:17
12 Mathew Braun Audi Cycling Team 1:12:36

Men Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates 1:01:45
2 David Masuda Team Western Bike Works 1:04:42
3 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 1:07:36
4 Tory Knaus TORY KNAUS 1:08:18
5 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 1:11:47
6 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 1:16:12

Men Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 1:05:22
2 Joe Tysoe 1:06:34
3 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:08:43
4 Nick Gilbert 1:09:04
5 Eric Mcmurtry Bellovaci United 1:09:36
6 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:13:26
7 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin 1:14:28
8 Andrew Laveine 1:15:19
9 Kevin Short loco moco 1:16:57
10 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 1:17:10
11 Jorge Kaufmann 1:21:23
12 Brian Hansen Red Lizard 1:22:48
13 Gerard Smith Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin 1:30:55
DNF Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club

Men Category 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ken Reed Green Submarine Records 1:02:34
2 David Tarries Portland Velo 1:04:08
3 Scott Kocher 1:05:59
4 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 1:06:03
5 Will Hawkins 1:08:36
6 Joshua Mitchell 1:08:54
7 Todd Arnold 1:13:01
8 William Welch 1:14:00
9 Tom Simonson 1:14:06
10 Michael Elser 1:14:07
11 Brett Kelver 1:14:14
12 Cory Duncan 1:15:56
13 Connor Donahue 1:16:11
14 John Abcarius 1:16:30
15 Scott Grinsell 1:17:54
16 Stephen Salter 1:19:13
17 Michael Cole 1:20:02
18 Maxwell Merkle Team Moustache 1:21:00
19 Darrell Roberts Team Mosier 1:22:19
20 Choon Leong 1:22:22
21 Ron Silverman 1:22:48
22 Lance Caldwell 1:24:29
23 Jason Schuman 1:25:01
24 David Scott 1:28:38
25 John Prada John Prada 1:28:46
26 James Thompson 1:43:44
DNF Michael Graham

Tandem

Pl First Name Last Name Team Time
1 John/margareta Cacabelos/germeaux 1:12:50

Women Category 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:08:00
2 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin 1:12:28

Women Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Trace 1:15:44
2 Eloise Zimbelman Team Salmon Cyclery 1:20:42

Women Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Daniel 1:15:40
2 Adrienne Fischl Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin 1:19:27
3 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honor� Bakery 1:21:46
4 Johanna Zimbelman 1:25:49
5 Kristy Huffman Portland Velo 1:27:47
6 Tiffonie Carroll 1:30:02
7 Jenny Nicole Sorella Forte p/b St Honor� Bakery 1:31:35
8 Valerie Favre-bonvin 1:35:53

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with