These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Peterson Recycled Cycles presented by Raleigh 3:18:44
2 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 3:19:09
3 Larry Jackson Rolf Prima 3:19:09
4 Cameron Clark Hutch's Development Team 3:19:11
5 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport 3:19:31
6 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters 3:19:31
7 Robert Hargrove 3:19:31
8 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 3:19:31
9 Cristian Fuentes crank 3:19:34
10 Brian Dagnon Fanatik Bike Co. 3:19:34
11 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 3:19:34
12 Stephen Henry 3:19:34
13 Josh Martell Jacobson Schutte Racing 3:22:21
14 Robert Carver Ironclad/Yakima 3:22:34
15 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters 3:22:34
16 David Carter Team TOSH Cycling 3:23:16
17 Perry Hall Team TOSH Cycling 3:23:16
18 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3:25:33
19 Greg Petersen Team TOSH Cycling 3:26:36
20 Andrew Harris Joyride-cycles.com Cycling Team 3:26:38
21 Jon Thomsen Dr Will Bar 3:27:03
22 Edward Rosenberg Garage Racing 3:27:20
23 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 3:27:44
24 Josh Carter Team TOSH Cycling 3:28:03
25 Henry Hamby GS Gap/River City Red 3:28:21
26 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA 3:30:31
27 Jeff Coffman Joyride-cycles.com Cycling Team 3:30:31
28 David Christenson DirectAsia.com 3:32:16
29 David Neubeck Fanatik Bike Co. 3:33:23
30 Eddie Delisle Soraz Racing p/b CAPA 3:34:27
31 Glenn Johnson Dr Will Bar 3:36:55
32 Bennett Shane 3:37:21
33 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team 3:37:25
34 Allen Butler Ravenna Capital Management 3:37:28
35 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3:37:28
36 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 3:37:39
37 Tony Coca 3:37:48
38 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 3:37:48
39 Ryan Thompson Joyride-cycles.com Cycling Team 3:38:53
40 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 3:39:07
41 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 3:39:07
42 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 3:39:07
43 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 3:40:39
44 Michael Hocking Elite Protocol p/b LOOK! 3:40:47
45 Vince Blaney Dr Will Bar 3:41:10
46 Chris Thomas Dark Horse 3:44:41
47 Josef Carlson Adventures Edge 3:50:33
48 Peter Seelig Dr Will Bar 3:51:38
49 Will Harden Dr Will Bar 3:51:38
50 Brooks Stevenson Team TOSH Cycling 3:52:19
51 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 3:58:00
52 Sam Caroca Elite Protocol p/b LOOK! 4:01:11
53 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 4:26:38

Category 3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brenna Wrye-simpson Ironclad/Yakima 3:42:46
2 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 3:42:46
3 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 3:47:50
4 Tawnie Mcdonald West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 3:48:11
5 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 3:49:24
6 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honor� Bakery 3:53:14
7 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 3:55:00
8 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 3:57:42
9 Lara Kessler Ironclad/Yakima 4:35:36
10 Amanda Mcnabb Team Group Health 4:37:51

Category 4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa Kolesar Boise VeloWomen 3:46:31
2 Rachel Bagley Ironclad/Yakima 3:59:41
3 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 4:05:30
DNF Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi

Category 4/5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Conor Collins Old Town Bicycle: Narrows Velo 3:16:01
2 Michael Finley Fanatik Bike/Shuksan Velo Club 3:16:01
3 Andrew Hawley Lost Highway 3:16:47
4 Riley Mccammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:18:23
5 Trevor Moon 3:19:24
6 Eric Speakman Lost Highway 3:19:24
7 Dominic Clay Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 3:19:24
8 Bradley Hogan Lost Highway 3:19:59
9 Matt Briggs XC Oregon 3:20:43
10 Jake Armstrong Team Bobs-bicycles.com 3:24:34
11 Kyle Mccall Trailhead Coffee Roasters 3:25:48
12 Zachary Jabin Capitol Velo 3:25:48
13 Adam Vogt Adam Vogt 3:26:03
14 Andrej Miske Dr Will Bar 3:26:45
15 Jesus Sanchez Joyride-cycles.com Cycling Team 3:26:47
16 Nick Hudson Portland State University 3:28:06
17 Chris Jackson Cucina Fresca - Seattle Super Squadra 3:29:29
18 Dan Liberator Cucina Fresca 3:30:49
19 Michael Heidenreich 3:31:51
20 Brady Callahan Larry H. Miller BCC Wheelmen 3:32:04
21 Chad Olson Cucina Fresca 3:33:12
22 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 3:33:12
23 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 3:33:12
24 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:33:12
25 Charles Henderson Lost Highway 3:37:55
26 Anthony Roberts Lost Highway 3:38:42
27 Tim Backoff Team Bobs-bicycles.com 3:39:24
28 Will Hahn 3:41:30
29 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 3:45:19
30 Douglass Cook Team Bobs-bicycles.com 3:50:08
31 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 3:50:37
32 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 3:51:42
33 John Palumbo Team Bobs-bicycles.com 3:55:14
34 Tim Coghlan Lost Highway 3:55:40
35 Joseph French Lost Highway 3:57:07
36 Adam Engelmeyer Lost Highway 3:57:07
37 John Wannarka Wheatland Wheelers 4:06:52
38 Chris Haskell Joyride-cycles.com Cycling Team 4:06:52
39 Chris Scanlon 4:08:44
40 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 4:14:11
41 Kyle Thornton Team Bobs-bicycles.com 4:38:24
DNF Christian Braun Portland State University

Masters Category 1/2/3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 3:15:46
2 Mark Schaefer Microseal Racing 3:15:46
3 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 3:16:39
4 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 3:16:54
5 Gary Porter Harristone/Sunvalley 3:19:05
6 Louie Amelburu Microseal Racing 3:19:05
7 Mike Henry Evolution Racing Team-WA 3:19:35
8 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 3:19:35
9 Andrew Kulmatiski Logan Race Club/Mt Logan Cyclery 3:20:59
10 Donald Armstrong Harmony Homes Cycling 3:21:50
11 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 3:23:23
12 Corey Anderson Solo 3:23:23
13 Michael Rushton 3:24:39
14 Wes Stephens Block Bikes 3:25:38
15 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team 3:26:25
16 Alison Frye Ski Utah-MarketStar 3:27:27
17 Alex Rosenast Garage Racing 3:27:27
18 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 3:29:34
19 Greg Arden Apex Racing Team 3:30:40
20 Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 3:38:38
21 Marcus Nedelmann Apex Racing Team 3:40:02
22 Richard Thomas SoCalCycling.com 3:40:45
23 Todd Baumeister Apex Racing Team 3:43:38
24 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 3:44:09
25 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 3:48:55
26 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 3:56:49
27 Dave Matthews Bikesale.com 4:08:00
DNF John Obrien Evolution Racing Team/River City Bicycles

Masters Category 4/5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 3:17:21
2 Gene Raphaelian Polli Veloce 3:21:17
3 Michael P austin L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler 3:25:28
4 David Caplan WebCyclery.com 3:29:05
5 Craig Larsen Monta Vista Velo 3:31:51
6 Jeff Hunteman 3:34:44
7 Jonathan Sharp 3:43:11
8 Charles Barrett 4:18:07
DNF Ron Bennett Portland Velo Racing Team

Pro/1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:56:17
2 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:56:52
3 Rusty Dodge Fanatik Bike Co. 2:56:52
4 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA 2:56:52
5 Hugo Fregoso Elite Protocol p/b LOOK! 2:56:52
6 Ian Baldwin Lake WA Velo/Hagens Berman/Society Consulting 2:56:52
7 Steven Davis Spy Giant 2:56:52
8 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 2:56:52
9 Steve Fisher Hagens-Berman LLP Cycling 2:56:52
10 Tavish Taylor Audi 2:56:52
11 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:56:52
12 Kaler Marshall 2:56:52
13 Lang Reynolds Garage Billiards 2:56:52
14 Zach Heskett 2:57:34
15 Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:57:34
16 Jeremy Ward Elite Protocol p/b LOOK! 2:57:34
17 Brian Funk Metromint Cycling 2:57:34
18 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:58:01
19 Jason Bethel Garage Racing 2:58:09
20 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 2:59:37
21 Tim Root Elite Protocol p/b LOOK! 2:59:37
22 Robb Floth Elite Protocol p/b LOOK! 2:59:38
23 Kyle Farrell Garage Racing 2:59:38
24 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:59:40
25 Seth Merriman Joyride-cycles.com Cycling Team 2:59:42
26 Brent Carlson Audi 2:59:46
27 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates 2:59:58
28 David Fleischhauer Hagens-Berman LLP Cycling 2:59:58
29 Zach Heath Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 3:00:37
30 Ben Monahgan Team Bobs-bicycles.com 3:02:19
31 David Bangor GigaOM-ARO Pistachios 3:02:19
32 Bill Booth Apex Racing Team 3:02:19
33 Joshua Howard Team Bobs-bicycles.com 3:02:23
34 Steven Wilssens Herriott Sports Performance 3:02:23
35 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 3:03:21
36 Josh Lagrange 3:03:56
37 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3:03:56
38 Stuart Wight Hagens-Berman LLP Cycling 3:03:59
39 Kevin Hansen Ravenna Capital Management 3:07:44
40 Travis Biechele Apex Racing Team 3:08:59
41 Andrew Coe 3:09:05
42 David Kuhns HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3:09:18
43 Robert Hoene Team Bobs-bicycles.com 3:09:18
44 Brian Sather Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 3:09:18
45 Joseph Baum Garage Racing 3:11:22
46 Jesse Kroll Elite Protocol p/b LOOK! 3:11:36
47 Kai Applequist Elite Protocol p/b LOOK! 3:11:36
48 Brandon Lynch Elite Protocol p/b LOOK! 3:11:36
49 Doug Laplaca Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport 3:11:36
50 Mark Franks Apex Racing Team 3:19:21
51 Jason Cemanski Apex Racing Team 3:20:19
52 Alex Telitsine Apex Racing Team 3:20:19
53 John Rogers Team Bobs-bicycles.com 3:22:33
54 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:22:36
55 Christopher Wingfield Hagens-Berman LLP Cycling 3:23:58
56 Jonathan Mccoy HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3:26:44
57 Colton Hlavinka Joyride-cycles.com Cycling Team 3:35:14
58 Garrett Mcallister Canyon Bicycles Racing Team 3:35:14

Pro/1/2 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 3:37:58
2 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 3:40:07
3 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 3:42:46
4 Jane Despas Leopard-Sapporo 3:42:46
5 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates 3:42:46
6 Betsy Cordes 3:42:46
7 Heather Albert Team Rep 3:45:23
8 Alison Frye Ski Utah-MarketStar 3:46:38
9 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 3:53:53
10 Gina Kavesh Bikesale.com 3:55:07
11 Izette Swan Team Group Health 3:55:07
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with