These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 1/2 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenn Levo Ironclad/Yakima
2 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
3 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
4 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation

Category 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joel Fletcher With Heart Cycling
2 Craig Armstrong Ironclad/Yakima
3 Jeremy Russell bicycleattorney.com
4 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
5 Ryan Hieb Gentle Lovers
6 Erik Bakker Ironclad/Yakima
7 Rob Thompson Ironclad/Yakima
8 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling
9 Ryan Mccracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
10 Eddie Delisle Soraz Racing p/b CAPA
11 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
12 Phillip Somers Cougar Den Racing
13 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
14 Michael Wise Dark Horse
15 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
16 Joel Crouch Ironclad/Yakima
17 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
18 John Banks HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
19 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA
20 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
21 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
22 Keegan O'neill Trailhead Coffee Roasters
23 Bennett Shane Trusty Switchblade
24 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
25 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
26 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
27 Bryon Cline
28 Logan Evans
29 Scott Willson Gentle Lovers
30 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters
31 Cole Hilton
32 Zach Rotstein With Heart Cycling
33 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
34 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One
35 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles
DNF Eddie Wang River City Bicycles
DNF Aubrey Edwards The Goon Squad
DNF Jerry Inscoe HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team

Category 3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karla Kingsley
2 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling
3 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honor� Bakery
4 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
5 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
6 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling
8 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
9 Lara Kessler Ironclad/Yakima
DNF Alana Armstrong Ironclad/Yakima

Category 4 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club
2 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
3 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA
4 Brian Lynch Dr Will Bar
5 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
6 Troy Sexton Bridgetown Velo
7 Ben Chinburg Flahute Racing p/b Trailhead Coffee Roasters
8 John Lehman
9 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters
10 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita
11 Joel Mccarthy River City Bicycles
12 Drake Jordan PTuning
13 Ben Corbalis Portland Bicycle Studio
14 Randall Fransen
15 Bill Dolan
16 Jordan Staples SAGE CYCLES
17 Alex Lygo
18 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
19 Jeff Boehlke The Spokesmen
20 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters
21 Mark Armstrong
22 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club

Category 4/5 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
2 Rachel Bagley Ironclad/Yakima
3 Jackie Craver
4 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA
5 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honor� Bakery
6 Lisa Heathman bicycleattorney.com
7 Christi Kenyon Bikesale.com
8 Christine A holland Sorella Forte p/b St Honor� Bakery
9 Hazel Gross Trusty Switchblade
10 Javan Bailey
11 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
12 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
13 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
14 Marny Musielak
15 Michelle Petty

Category 5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nick Manz Team Cthulhu
2 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
3 Charles Henderson Lost Highway
4 Robert Lavrakas Bike Newport-Bier One
5 Gary O'connell Trinity Bikes
6 Jd Jaspersen
7 Tim Dorman Camas Bike and Sport
8 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
9 Aaron Mcpike
10 Ben Tankus
11 Brian Nelson Trusty Switchblade
12 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
13 Cameron Brown
14 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
15 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
16 Darren Smith Rubicon
17 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
DNF Michael Grindstaff Trinity Bikes
DNF Stanley L. saviage Beaverton Bicycle Club

Masters Men 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Hamilton Dark Horse
2 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club
3 Mark Crawford Ironclad/Yakima
4 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Michael Medina Hapi-Go!
8 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 David Sherman Bridgetown Velo
10 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling
11 Wessel Robin HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
12 Rob Thompson Ironclad/Yakima
13 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
14 Paul Zagacki bicycleattorney.com
15 Erik Bakker Ironclad/Yakima
16 T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
17 Jonathan Irick VC Roger
18 Mark Hinman Bikesale.com
19 Casey Davidson bicycleattorney.com
20 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
21 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
22 Nate Magaret
23 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
24 Tom Ghilarducci bicycleattorney.com
25 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
26 Tim Hampton
DNF David Root Therapeutic Associates PDX Cycling

Masters Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Mitchem West End Bikes/Specialized
2 Todd Fawcett
3 Steven R holland Illy Coffee-River City Bicycles
4 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental
5 Joe Baratto
6 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 Jeff Mitchem VC Roger
8 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Dickie Mallison Elk Cove Vineyards
10 Paul Mautner Veloforma
11 Larry Hiday Ironclad/Yakima
12 Tom James bicycleattorney.com
13 Gordy Bolstad Bikesale.com
DNF Greg Estes Hammer Velo
DNF Mike Murray Bike Central
DNF Drake Jordan PTuning

Senior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
2 Joseph Dengel Gentle Lovers
3 Zachary Kovalcik Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
4 Connor Mccutcheon Get Crackin' Cycling Team
5 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
6 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
7 Marcel J delisser Full Circle Cycling Powered by PureGear
8 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA
9 Cole Lalomia Portland State University
10 Evan Siroky Evan Siroky
11 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
12 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental
13 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
14 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
15 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
16 Joseph King Guinness Cycling Team
17 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
18 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
19 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
20 Jimmy Lingwood Gentle Lovers
21 Chris Hamilton Dark Horse
22 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
23 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
24 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
25 James Adamson Gentle Lovers
26 Phillip Somers Cougar Den Racing
27 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental
28 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
29 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion
30 Garrett Mcallister Canyon Bicycles Racing Team
31 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA
32 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
33 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
34 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
35 David Klipper Guinness Cycling Team
36 Steven Beardsley Gentle Lovers
37 Andrew Utz Gentle Lovers
38 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF Al Urbanski Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
DNF Peter Hagerty Dark Horse
DNF Bennett Shane Trusty Switchblade

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with