These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men CAT 1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fortunato Ferrara RA Racing Apparel / Trek 1:25:07
2 Chad Beyer Superissimo 1:25:27
3 Nathaniel Davis Sabino Cycles Racing 1:35:26
4 Thomas Jondall Landis - Trek 2:07:48

Men CAT 2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wouter Zwart Stonehouse Group 1:33:51
2 David Greif University of Arizona 1:35:24
3 Tyler Stites El Grupo 1:36:17
4 David Carlson Sabino Cycles 1:36:20
5 Joey Iuliano Sabino Cycles Racing 1:37:26
6 Scott Conover DNA Cycles Racing 1:41:44
7 Travis Woodruff Stan's No Tube 1:42:47
8 Stephen Pedone DNA Cycles Racing 1:43:51
9 Ben Duncan El Grupo 1:44:20
10 Keenan Duncan El Grupo 1:51:08

Men CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nikita Lindgren Sabino Cycles 1:40:38
2 Douglas Ritenour Unattached 1:40:42
3 Leo Masursky Team New York Life 1:59:53
4 Weston Rasmussen Exhale Bikes 1:46:21

Men CAT 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Brown University of Arizona 1:47:48
2 Robert Steinmann Aggress 1:49:20
3 Steven Morley Nob Hill Velo 1:50:55
4 Peter Vlad Unattached 1:53:32
5 Michael Kothke Unattached 1:53:51
6 Mike Cinalli Tolero Racing 1:57:34
7 Jonathan Mclaren Aggress 2:03:19
8 Dan Dillon Eclipse Cycling 2:03:43
9 John Hinsberg Unattached 2:10:20
10 Jonathan Frank Landis/Trek 2:54:13

Men CAT 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tobias Deardorff Unattached 1:43:52
2 Bryan Little Unattached 1:46:09
3 Timothy Adam callahan Bicycle Ranch 1:48:29
4 Alex Bristol University of Arizona 1:54:40
5 Arthur Schocken US Military Endurance Sports 1:58:55
6 Frank Scimone Colavita Chicagoland 2:07:11
7 Kevin Mikkelson Probike/Beads of Courage 2:07:17
8 Thomas Franciskovic Squadra della Pista 2:07:32
9 Tyler Baker U of A Cycling 2:12:06
10 Bob Steinmann Stonehouse Group 2:14:13
11 David Pettit Unattached 2:17:48
12 Tony Russo IC 3 Tucson 2:21:29
13 Joshua Schuler Unattached 2:34:50

Men Junior 10-12'

Pl First Name Last Name Team Time
1 Izaac Adams El Grupo 1:13:33

Men Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Riccitello El Grupo 0:57:25
2 Tanner Bohlender Strada Racing 1:02:03
3 Chris Bennett Strada Racing Club 1:29:22

Men Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Avery Cronyn El Grupo 0:55:05
2 Colter Thomas El Grupo 0:55:06
3 Cole Lanning El Grupo 0:59:11
4 Connor Rosborough AZ Devo 1:05:00

Men Master 30-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Glick El Grupo 1:44:19
DNF Mirko Salazar P & S Specialized DNF

Men Master 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Lee Tolero 1:50:44
2 Christian Hatley Unattached 2:40:55

Men Master 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Timothy Scott Team Aggress 1:45:32
2 Mark Herrington GPE Racing p/b Athlete Octane 1:52:12
3 Ben Forbes Beads of Courage-Pro Bike Racing 1:54:39
DNF Gustavo Amado Aggress DNF

Men Master 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Kealey TEAM New York Life 1:45:59
2 Shane Castle Aggress 1:57:06
3 Dennis Kozura Unattached 2:07:42

Men Master 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gerry Clapper Ride-faster.com 1:39:08
2 George Tomasich Canyon Velo 1:48:16
3 David Able GST Racing 1:53:45
4 Daniel Furtney Unattached 1:58:07
5 Kirby Hnat Unattached 2:27:04
DNF Robert Fleckenstein Summit Velo DNF

Men Master 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Preston Robertson Sabino Cycles Racing 1:54:08
2 Andrew Hosterman Landis/Trek 1:54:09
3 Gil Tovar Summit Velo 2:04:24
4 Andy Martin Sabino Cycles Racing 2:13:07
5 Rick Rickman Unattached 3:08:57
DNF Joel Thompson Sounthwest Hand Cycling Team DNF

Men Master 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Burke Sabino Cycles Racing 1:53:07
2 Thomas Ramsey Sabino Cycles Racing 1:55:46
3 Steve Treinen Team RPm/ Bicycle Ranch 1:56:26
4 Ronald Bryenton Unattached 1:58:01
5 Duane Mulvaney Landis/Trek 1:59:20
6 Steve Alward Team RPM/Bicycle Ranch 2:00:57

Men Master 65-69

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Conahay Southwest Hand Cycling Team 2:22:46
1 Ted Frohling Summit Velo 1:25:02
2 John Simmons Unattached 2:36:14
3 Tom Ebenhack Southwest Hand Cycling Team 2:38:14

Men Master 70-74

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Dillon Sabino Cycles Racing 1:06:37
1 Richard Ellwanger San Diego Cyclovets 1:58:09
2 Gary Sax Summit Velo 1:27:16
2 Herb Johnson Aggress 1:58:29
3 J. P. holleman Unattached 2:24:08

Men Master 75-79

Pl First Name Last Name Team Time
1 Franz Hammer Unattached 1:11:16

Tandem 70+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Stevens Beads of Courage 1:54:10
1 Catherine Ross Beads of Courage 1:54:10

Women CAT 1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathryn *bertine BMW/Happy Tooth Dental 1:48:13

Women CAT 2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chloe Forsman Stan's No Tubes 1:46:21
2 Kat Salthouse Sabino Cycles Racing 1:55:36
3 Maureen Mcauliffe Landis - Trek 2:07:45

Women CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shelby Hoglund UA Cycling 2:17:57

Women CAT 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Dillon Eclipse Cycling 2:58:23

Women Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susie King El Grupo 1:20:29

Women Master 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anne Neuenschwander Unattached 1:58:21
2 Allison Greening TriSports.com/Eclipse Racing 2:27:04

Women Master 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karen Haubensak Team Pay & Take 2:19:56
DNF Jane Berger Sabino Cycles Racing DNF

Women Master 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beata George Jobing.com Women's Racing 2:26:29
2 Nathalie Potvin Jobing.com Women's Racing 2:56:12
3 Giuliana Donnelly Summit Velo 2:59:09

Women Master 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Johanna Roberts Southwest Hand Cycling 2:07:50
2 Lisa Crujido Jobing.com Women's Racing 2:45:13

Women Master 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adrienne Brian SDBC - Emerald Textile 1:11:25
2 Susan Surber Landis/Trek 1:15:29
DNF Kim Soule Unattached DNF

Women Master 65-69

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sharon Scofield Summit Velo 1:25:06

Women Master 70-74

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melinda Berge Summit Velo 1:38:09

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with