These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Post FloridaVelo
2 Modesto Diaz GIovanni's Tile Design Racing p/b Roswell Bicycles
3 Paul Thompson St. Johns Encore
4 Tim Spackman Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil
5 Dominic Socie Hilton Head Cycling - Bike Dr.
6 Ethan Sealy PCP Race Team
7 Casey Porter
8 Patrick Macdonald
9 Sid Law DART fueled by The Collins Quarter
10 Ricardo Bonilla St. Johns Encore
11 Ken Anderson Hilton Head Cycling - Bike Dr.
12 Clayton Griffin Shalom House Cycling
13 Brian Collie
14 Jp Moncada
15 Perry Taylor
16 William Peters Daffin Area Race Team
17 Uri Camens Lowcountry Racing
18 Justin Bristol Daffin Area Race Team
19 Aaron Fulton St. Johns Encore
20 Alan Reece
21 Antje Thamm DelaFina
22 Stephen Gannon DART fueled by The Collins Quarter
23 Scott Spees St. Johns Encore

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jp Moncada Daffin Area Race Team
2 Matthew Certain
3 Steven Brown Lowcountry Racing
4 James Griner Hilton Head Cycling/Robson Forensic - Su
5 Justin Bristol Daffin Area Race Team
6 Uri Camens Lowcountry Racing
7 James Kuhne Lowcountry Racing
8 John Doyle VeloBrew Cycling Club
9 Ken Anderson Hilton Head Cycling - Bike Dr.
10 William Peters Daffin Area Race Team

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Certain
2 David Dam

Men Juniors 9-14 Pro/Cat Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryland Wright
2 Andrew Merlo

Men Masters 40-49 Pro/Cat Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sean Philyaw Ridley Masters p/b Reality Bikes
2 Matthew Maddox VeloBrew Cycling Club
3 Paul Thompson St. Johns Encore
4 Casey Porter
5 Michael Coats Savannah VW/Atlas-Copco
6 Brian Collie St. Johns Encore
7 Ricardo Bonilla St. Johns Encore
8 Nick Felix Hilton Head Cycling Inc
9 Ken Anderson Hilton Head Cycling - Bike Dr.
10 Travis Karp Savannah VW/Atlas-Copco
11 William Sellers Savannah VW/Atlas-Copco
12 R Scott hellman Lowcountry Racing
13 Lee Showers Hilton Head Cycling Inc
14 Michael Carnahan Hilton Head Cycling Inc
15 Aaron Fulton St. Johns Encore
16 Scott Spees St. Johns Encore

Men Masters 50-59 Pro/Cat Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shaun Walsh Shalom House Cycling
2 Martin Bates West Coast Cycling
3 Alan Korhonen West Coast Cycling
4 Brian Jones Racer Heads Sports and Leisure Club
5 Jim Leland VeloBrew Cycling Club
6 Clayton Griffin Shalom House Cycling
7 Kevin Clark Winter Springs Cycling
8 John Doyle VeloBrew Cycling Club
9 John Turner East Point Track Club
10 Alan Reece
11 James Phillips Unione Sportiva Italiana
12 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling/Robson Forensic - Su
13 Jim Palmer Outspokin' Augusta
14 Mark Bacon Southeast Velo Racing

Men Masters 60 Pro/Cat Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bill Brewer Hilton Head Cycling/Robson Forensic - Su
2 Paul Steagall Southeast Velo Racing
3 Robert Minnicks Hilton Head Cycling Inc
4 Glenn Shealey

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bob Goedbloed
2 Sam Munday
3 Matthew Maddox VeloBrew Cycling Club
4 Declan Irvine
5 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil
6 Osias Lozano
7 Daniel Holt UCI PCT: Team Novo Nordisk
8 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club
9 Zvonimir Jeliniä‡
10 Alisher Vokhobov
11 Kevin O'donnell Snyder Factory Racing
12 Caleb Aoake Team Novo Nordisk
13 David Nickels
14 Rasmus Ulstrup kunosson
15 Sid Law DART fueled by The Collins Quarter
16 Cooper Hammarlund Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil
17 Tim Spackman Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil
18 Rhandie Thompson US Military Endurance Sports
19 Juan Gonzalez
20 Hunter Smith WERXX Jr Development
21 Ryan Post FloridaVelo
22 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathleen Laporte Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil
2 Loren Morgan Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil
3 Heather Riniker Hilton Head Cycling Inc
4 Hillary Ghani
5 Kara Wilder SCCA/Starbucks Cycling
6 Dlynn Phelps VeloBrew Cycling Club
7 Dory Diavelone Savannah VW/Atlas-Copco
8 Amy Hill

Women Juniors 9-14 Pro/Cat Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah King

Women Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Antje Thamm DelaFina
2 Tara Smith West Coast Cycling

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with