These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Craig Walmart/GPP Cycling Team 55:44
2 Jared Hall Bentonville Racing 55:44
3 Martial Trigeaud carve 55:44
4 Jason Evans Walmart/GPP Cycling Team 55:45
5 Eric Franklin Team Tom's Bicycle's 55:45
6 Scott Hall Central Arkansas Velo/CARVE 55:45
7 Lesley Myrick Bixby Bicycle Works 55:46
8 Andrew Smith SBC Cycling 55:46
9 Joe Engel Walmart/GPP Cycling 55:46
10 Thomas Brown Experience Fayetteville 55:46
11 Art Huff Tyson Foods Cycling Team 55:46
12 Adam Tingler Transitions LifeCare p/b InSyn 55:47
13 Nick Engel Walmart/GPP Cycling Team 55:47
14 Brian Lea Fayetteville Wheelmen 55:47
15 James Gillum Oklahoma City Velo Club 55:47
16 Beau Lee DNA Racing 55:47
17 Duncan Warner Walmart/GPP Cycling Team 55:47
18 Russell Worley Experience Fayetteville Race T 55:48
19 Seth Creed Fayetteville Wheelman/Experien 55:48
20 Andrew Townsend CARVE 55:48
21 Paul Hunt Walmart/GPP Cycling Team 55:48
22 Gregory Hiestand Bentonville Racing 55:51
23 John Gillum Oklahoma City Velo Club 55:52
24 Joel Raymond Bentonville Racing 55:53
25 Chad Grundy Bentonville Racing 56:04
26 Bill Kopsky 57:30
DNF Ben Upchurch Tyson Foods Cycling Team
DNF Danny Hamilton Tyson Foods Cycling Team

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Derek Yorek GPPFitNWA 46:41
2 Kirk Grynwald Central Arkansas Velo/CARVE 47:53
3 Adolfo Cordova CARVE 47:56
4 Steve Grife Walmart/GPP Cycling 47:57
5 Aaron Wright 47:58
6 Dustin Weaver Tulsa Wheelmen 47:58
7 Paul Bush Bixby Bicycle Works/Cycling fo 47:59
8 Neil Simmons CARVE 47:59
9 Rich Wu BPC Cycling 47:59
10 Samuel Meullenet Dickson Street Cycling Club 47:59
11 Josh Moore HealthSouth Racing Team 48:00
12 Michael Levitsky 48:00
13 Mike Patrick Tom's Bicycles 48:01
14 Jack Jarko DNA Racing 48:01
15 Jason P holland Bixby Bicycle Works 48:01
16 Derek King 48:01
17 Jaime Cancel Walmart/GPP Cycling Team 48:01
18 Jesse Nabholz 48:01
19 Aaron Hansen Bixby Bicycle Works 48:01
20 Michael Mccutcheon Walmart/GPP Cycling 48:01
21 Max Tucker 48:02
22 Gabriel Lodge Experience Fayetteville Cyclin 48:02
23 Seth Norton 48:02
24 Sean Fagan BPC Cycling 48:08
25 Blake Kingfisher HealthSouth Racing Team 48:12

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anderson Nguyen 29:36
2 William Briggs Bixby Bicycle Works 29:36
3 Ryan Adams Air Assurance pb Tulsa Connect 29:36
4 Jonathan Barba Edge City Cycling 29:36
5 Andrew Little 29:36
6 John Lindsay Walmart/GPP Cycling 29:36
7 Isaac Vanderhoff Bentonville Racing 29:37
8 Tim Pickens Bixby Bicycle Works 29:37
9 Josh Carroll Phat Tire Bike Shop 29:37
10 Caleb Craig 29:38
11 Mike Ivancic US military endurance sports 29:38
12 Ted Neal 29:39
13 Kevin Crawford River Valley Cycling 29:41
14 Robert Mantey Healthsouth
15 Chris Evans Team Air Assurance / Tulsa Con
16 Dale Tounzen
17 Chuck Madsen
18 Christopher Many Walmart/GPP Cycling
19 Scott Jackson River Valley Cycling

Men Cat1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tanner Ward 1:13:04
2 Chris St. peter Intelligentsia Coffee 1:13:04
3 Kevin Solomon CARVE 1:13:06
4 Andrew Evans Experience Fayetteville Cyclin 1:13:06
5 Jake Schneidewind Tyson Foods Cycling Team 1:13:07
6 Ben Silk Team air assurance Devo 1:13:07
7 Sean Salazar Tyson Foods Cycling Team 1:13:13
8 Aaron Highfill DNA Racing 1:14:00
9 Andrew Moffitt Central Arkansas Velo/CARVE
10 Ben Gramling SBC Cycling

Men Junior 11-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Waton
2 Clay Hobbs

Men Junior 13-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zekiel Vanderhoff Bentonville Racing 23:08
2 Steven Mantey Healthsouth 23:09
3 Ethan Mcquiston RVC 23:34
4 Drake Highfield DNA 24:31

Men Junior 15-16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Barba Edge City Cycling 30:09
2 William Vanderhoff 30:11
3 Jacob Mantey Healthsouth 30:24

Men Junior 17-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hunter Hobbs 30:09
2 Isaac Vanderhoff Bentonville Racing 30:09

Men Junior 9-10 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Coles Soundpony Triad Bank
2 Hudson Kersh

Men Master 30-34 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Braxton Mundell Transitions LifeCare p/b InSyn 45:20
2 Duncan Warner Walmart/GPP Cycling Team 45:23
3 Adam Barnes Experience Fayetteville Cyclin 45:23
4 Derek King 45:25
5 Beau Lee DNA Racing 45:27

Men Master 35-39 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Craig Walmart/GPP Cycling Team 45:23
2 Neil Simmons CARVE 45:25
3 Jason Evans Walmart/GPP Cycling Team 45:25
4 Jaime Cancel Walmart/GPP Cycling Team 45:26
5 Chad Grundy Bentonville Racing 45:27
6 Jesse Nabholz 45:29
7 Gregory Hiestand Bentonville Racing 45:32
8 Michael Levitsky 45:38
9 Joel Raymond Bentonville Racing 46:08

Men Master 40-44 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Highfill DNA Racing 45:17
2 Eugene Kersh Oklahoma City Velo/OKCVC Bike 45:23
3 Michael Franz Walmart GPP Racing 45:32
4 Cody Rankin CARVE 45:38
5 Ben Upchurch Tyson Foods Cycling Team 46:28

Men Master 45-49 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charles Parmain Soundpony Triad Bank 41:23
2 Jason Alvarado Tyson Foods Cycling Team 41:25
3 Peter Beland Walmart/GPP Cycling 41:30
4 James Gillum OKC Velo 41:32
5 Bill Sowers Walmart/GPP Cycling Team 41:32
6 Randy Mcintosh Wal-Mart / GPP Cycling 41:34
7 Bill Kopsky 41:35
8 Aaron Hansen Bixby Bicycle Works/Cycling fo 42:27
9 Spencer Kinsey CARVE 42:48
DNF Sean Fagan BPC Cycling

Men Master 50-54 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nick Engel Walmart/GPP Cycling Team 41:23
2 Tim Duvall ChristianCycling 41:30
3 Joe Engel Walmart/GPP Cycling 41:30
4 Greg Eberdt 41:30
5 John Neihouse Walmart/GPP Cycling Team 41:32
6 Danny Hamilton Tyson Foods Cycling Team 41:33
7 Tim Ray Fayetteville Wheelmen 41:34
8 John Gillum OKC Velo 41:34
9 Todd Rutherfor 41:36
10 Tim Pickens Bixby Bicycle Works/Cycling fo 41:43

Men Master 55-59 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Mccutcheon Walmart/GPP Cycling 41:32
2 John Kelly Central Arkansas Velo/CARVE 41:32
3 Paul Hunt Walmart/GPP Cycling Team 41:33
4 Steven Auchterlonie Cycling Performance Lab 41:38
5 Steven Dodge Healthsouth 41:39

Men Master 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jim Mcdonald Oklahoma City Velo Club

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Miceli 29:04
2 Jessica Brooks 29:04
3 Katy Simmons Yoga Box Racing p/b Transition 29:04
4 Hannah Jordan Yoga Box Racing p/b Transition 29:04
5 Teresa Colmenero Team Isocentric 29:05
6 Rose Heller River Valley Cycling 29:12
7 Madison Gramling CARVE 29:12
8 Sarah Little-masterson Festlig Norsk CC 29:14
9 Katelyn Pool Bentonville Racing 29:20
10 Patti Vanderhoff 29:43

Women Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ariel Wyant Bixby Bicycle Works/Cycling fo 48:04
2 Katy Simmons Yoga Box Racing p/b Transition 48:11

Women Junior 11-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alia Vanderhoff

Women Junior 13-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thea Vanderhoff

Women Junior 15-16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patti Vanderhoff

Women Junior 17-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keziah Vanderhoff 24:31
2 Makeda Vanderhoff 24:32

Women Junior 9-10 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evie Droste

Women Master 35-44 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jessica Brooks Triple Threat Racing 29:47
2 Teresa Colmenero Team isocentric 29:47

Women Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rose Heller River Valley Cycling 29:48
2 Patti Vanderhoff 31:39

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with