These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hunter Smith WERXX Jr Development 1:59:14
2 James Harter Team Juggernaut 1:59:14
3 Davis Adams 1:59:14
4 Micaiah Rockwell 1:59:14
5 Patton Sims Team LaS'port 1:59:14
6 David Piercey Lift Center Racing 1:59:14
7 Nicholas Patterson Team Truly Spokin 1:59:14
8 Michael Garrison Team Mission Source / NGCA 1:59:14
9 Jacob Smith 1:59:14
10 Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia 1:59:14
11 Robert Swift 1:59:14
12 Jack White Team Bike Crossing 1:59:16
13 Gene Mcbrien 1:59:16
14 Conner Reinhardt L5Flyers Cycling Team 1:59:16
15 Jason Brandt Team Juggernaut 1:59:16
16 Shawn Faynik Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:59:16
17 William Hudgens Team Truly Spokin 1:59:16
18 Jacob Florence Ride More Bicycles 1:59:19
19 Justin Biehl Team Truly Spokin 1:59:19
20 Sid Law DART fueled by The Collins Quarter 1:59:19
21 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 1:59:26
22 Lawrence Monks 1:00:17
23 Benjamin Spain 4D Racing 1:11:48

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Larson Ride More Bicycles 1:59:14
2 Nathan Pierce Birmingham Velo 1:59:14
3 Cody Brooke Ride More Bicycles 1:59:14
4 Eric Nelson Indian Cycle 1:59:14
5 Joserobert Sevilla Monster Media/Spy Racing p/b Fight Meso 1:59:14
6 Giovanni Mercado USF Cycling 1:59:14
7 James Stuart Team Mission Source / NGCA 1:59:14
8 Felix Chen Team Loblolly Cycling 1:59:14
9 Michael Lambert Velocity Pro Cycle 1:59:16
10 Bryan Harrington 1:59:16
11 Gatlin Holland 1:59:16
12 Daniel Vu 1:59:16
13 Chris Davis 1:59:16
14 Steve Johnson Apolline Racing 1:59:19
15 Brady Irwin 1:59:22
16 Anthony Borrego 2:00:26
17 Bilal Manzoor Ride More Bicycles 2:02:06
18 Troy Alexander Acadiana Bicycle Racing 2:02:12
19 Luke Groom 2:12:29
20 Christopher Rayburn Team Truly Spokin 2:20:04
21 Jacob Gallagher Team Truly Spokin 1:05:10
22 Chris Alexander Acadiana Bicycle Racing 1:08:02
DNF John Oconnell University of Illinois at Urbana-Champaign 1:05:11

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Kruggel 1:04:31
2 Will Jessup Team Kyles Bike Shop 1:04:32
3 Dylon Turner 1:04:32
4 Luis Berrios Ride More Bicycles 1:04:32
5 Jeremy Davidson 1:04:32
6 Erik Winfree 1:04:33
7 Anthony Scott 1:04:33
8 Mike Stout 1:04:33
9 Anthony Mond Team Loblolly Cycling 1:04:33
10 Keith Brown 1:04:33
11 Bradley Veillon 1:04:33
12 Phillip Dugger 1:04:34
13 Brandon Lawrence 1:04:35
14 Drew Bruner 1:04:35
15 Logan Roberts 1:04:38
16 Jonathan Roberts 1:04:39
17 Dominick Zambrand 1:04:42
18 Aaron Widman 1:05:20
19 Daniel Page 1:05:33
20 Martin Ortiz 1:05:34
21 Casey Rogers 1:05:43
22 John Sims 1:05:44
23 Aaron Foote 1:05:46
24 Jeffrey Lucy 1:05:47
25 Gabriel Hoegnaes Team Novo Nordisk Development 1:06:17
26 William Seitz GS Montagna Rossa 1:06:18
27 Jerry Lagos 1:06:21
28 Brandon Hartley 1:06:22
29 Kurt Champey 1:06:23
30 Richie Fernandez 1:06:28
31 Jim Ready 1:07:07
32 Will Strauss 1:07:11
33 Jordan Prutsman RedEye Velo 1:07:14
34 Chris Stout 1:08:49
35 Adrine Fontenot Acadiana Bicycle Racing 1:08:51
36 Haison Cao 1:09:53
37 Phillip King 1:10:00
38 Ben Lindemann 1:12:23
39 Patrick Romero 1:18:07
40 Tom Johnson 1:18:16
41 Daniel Boudreaux 1:28:05
42 Mark Hammond 1:29:48
43 Kevin Wells 1:30:03
44 Vincent Bruner 1:34:18
45 James Murphy Team Truly Spokin 0:00:09
46 Kent Williamson 0:00:10
DNF Brian Carmack 1:13:25
DNF Adam Harder 1:13:26

Men Handcycle H1

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Dubose 2:15:09

Men Handcycle H2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Muscarella 1:26:06
2 Gregory Taylor 1:40:19
3 Gerald Cuzick Paralyzed Veterans Racing 1:40:32

Men Handcycle H3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kenny Herriot 1:08:54
2 Josh Sharpe Paralyzed Veterans Racing 1:09:44
3 David Mayo West Florida Wheelmen 1:09:44
4 Craig Cornwall Paralyzed Veterans Racing 1:11:34
5 Kenneth Bestine 1:21:28
6 Joe Maher 1:21:29
7 Ryan Kelling Cascade/Major Taylor Project Racing 1:23:29
8 Johnny Ragland 1:25:50
9 Matthew Robinson Paralyzed Veterans Racing 1:26:05
10 Wesley Bergin Paralyzed Veterans Racing 1:38:36

Men Handcycle H4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gerard Ahfook Paralyzed Veterans Racing 1:11:34
2 James Williams 1:20:51
3 David Neumer Paralyzed Veterans Racing 1:24:47
4 Dennis Clark Paralyzed Veterans Racing 1:31:20
5 David Cunningham 1:36:10

Men Handcycle H5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dane Pilon TLC for Bikes 1:09:43
2 Carl Morgan Paralyzed Veterans Racing 1:40:47
3 Adam Allen Paralyzed Veterans Racing 1:18:37

Men HandCycle Trike

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frank Matzke Paralyzed Veterans Racing 1:23:37

Men Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mcaben Prince Hammer Nutrition 1:15:21
2 Tyler Griffin RedEye Velo 1:15:21
3 Beau Melancon Nth Degree Racing LLC 1:16:28
4 Joseph Stuart Team Mission Source / NGCA 1:16:28
5 Blake Sparkman RedEye Velo 1:24:19

Men Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Johnson 1:16:23
2 Bryce Leblanc ii Nth Degree Racing LLC 1:16:23
3 Joseph Middleton Nth Degree Racing LLC 1:16:30
4 Gus Grow 1:19:55

Men Junior 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Devin Sharrit Orlando Road Club 1:16:27
2 Rudy Horvath Nth Degree Racing LLC 1:24:30
3 Logan Sparkman RedEye Velo 1:35:22
4 Spencer Griffin RedEye Velo 1:42:15
5 Noah Smith Nth Degree Racing LLC 1:42:16
6 John Morgan davidson 1:54:32

Men Master 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kenneth Poole Velosports Racing 2:05:27
2 Jason Davis RedEye Velo 2:05:27
3 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:05:27
4 Marco Raymond VeloBrew Cycling Club 2:05:27
5 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:05:27
6 Ryan Boudreaux The Bike Crossing 2:05:27
7 Frank Moak Team Bike Crossing 2:05:27
8 Peter Stephens Antique Woods/JimStone 2:05:27
9 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 2:05:27
10 Brent Bell Compass Research Cycling Team 2:05:27
11 Ethan Ensley Compass Research Cycling Team 2:05:27
12 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:05:27
13 Brian Heneghan SJBC 2:05:27
14 Stephen Borski Plano Athletic Cycling Club/PACC 2:05:27
15 Aaron Guyer RedEye Velo 2:05:27
16 Mike Esmonde Ride More Bicycles 2:05:27
17 Don Autore RedEye Velo 2:05:42
18 Davis Bell RedEye Velo 2:05:42
19 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:06:22
20 Guy Preston VeloBrew Cycling Club 2:10:41

Men Master 35+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rob Murray Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:05:27
2 Andy Hale VeloBrew Cycling Club 2:05:27
3 Jeff Mishtawy JC's Bike Shop's Blue Hammers 2:05:27
4 Sean Hudson RedEye Velo 2:05:27
5 Mark Mcnees RedEye Velo 2:05:27
6 John Doyle VeloBrew Cycling Club 2:05:27
7 Dion Stapleton 2:05:27
8 Erick Hauser 2:05:27
9 Brent Sparkman RedEye Velo 2:05:27
10 Ian Lintner Ride More Bicycles 2:05:27
11 Michael Macgown Team Bike Crossing 2:05:27
12 William Davis Team Truly Spokin 2:05:42
13 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club 2:05:42
14 Sean Mulhall VeloBrew Cycling Club 2:05:42
15 Jay Dahl 2:09:03
16 Tom Redpath US Military Endurance Sports 2:21:43
17 Brett Kaetzel 1:14:15
18 Gregg Schieffelbein 2:10:40

Men Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Martin Bates West Coast Cycling 2:08:06
2 Brian Brown JC's Bike Shop's Blue Hammers 2:08:06
3 Kevin Clark Winter Springs Cycling 2:08:06
4 Jim Whitehead Team Mission Source / NGCA 2:08:06
5 Keith Johnson Rock 'N' Roll Lubrication 2:08:06
6 Chuck Holstein FloridaVelo 2:08:08
7 Paskal Brooks Mellow Mushroom Pizza Bakers 2:08:08
8 Chris Daffin MOAB Masters Racing 2:08:08
9 Russ Thomas VeloBrew Cycling Club 2:08:08
10 Tony Esposito Mellow Mushroom Pizza Bakers 2:08:08
11 Timothy Taylor Lift Center Racing 2:08:08
12 Chris Antia West Coast Cycling 2:08:14
13 Didier Fresne West Coast Cycling 2:09:00
14 Jerry Totty MOVEDADDY.COM RACING 2:15:15
15 Randal Crow 2:16:38
16 H Montoya VeloBrew Cycling Club 2:18:57
17 Thomas Moore Squadra Coppi 2:25:09
18 David Foley New Orleans Bicycle Club Inc 1:07:19
19 David Hiatt 1:07:19
DNF Roger Whitlock Southern Performance 1:06:54

Men Master 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Evans Southern Performance 1:07:27
2 Hector Torres Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:07:27
3 Steve Waterhouse 1:07:27
4 Joseph Fritz Team Loblolly Cycling 1:07:27
5 Paul Bordas Treasure Coast Racing 1:07:27
6 Jeff Blevins Southern Performance 1:07:30
7 Fred Carlson 1:07:30
8 Michael Radford 1:09:34
9 Bobby Cooley Ride More Bicycles 1:30:35

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frank Travieso UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis 2:53:57
2 Emile Abraham Team United Healthcare Georgia/706P 2:54:54
3 Brock Mason Prima Tappa Cycling 2:54:54
4 Oleg Tanovitsky Lupus Racing Team 2:54:54
5 Michael Gearren ii Steen Wear/The Chain Stay 2:54:54
6 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching 2:56:43
7 Phillip Dobbs US Military Endurance Sports 2:56:43
8 Alisher Vokhobov 2:57:12
9 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling) 2:57:12
10 Marc Boults LaRocco & Associates Final Touch Cycling Team 2:57:16
11 Michael Dalterio 2:57:16
12 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development 2:57:16
13 Franklin Deese Cyclus Sports 2:57:33
14 Ian Garrison Holowesko | Citadel pb Hincapie Racing 2:57:33
15 Jason Brasel I AM Racing p/b Escadrille 2:57:33
16 Juan Gonzalez 2:57:33
17 Austin Ulich Team United Healthcare Georgia/706P 2:57:40
18 Zvonimir Jeliniä‡ 2:58:42
19 Dmitriy Ponkratov 2:58:42
20 Andrew Hammond Palmer Cycling 2:58:42
21 RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille 2:58:42
22 Chad Hale RedEye Velo 2:58:42
23 Adam Morris Palmer Cycling 2:58:42
24 Alex Winnicki Cyclus Sports 2:58:42
25 Chris Tricoli Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching 2:58:42
26 Dustin Brody Performance Team by Rossetti 2:58:45
27 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 2:58:45
28 Fletcher Lydick Finish Strong Elite Cycling Team p/b Palmetto State Medical 2:58:45
29 Michael Olheiser UCI CT: Lupus Racing Team 2:58:45
30 John Brizzard iii Palmer Cycling 2:58:45
31 Igor Rudalev Century Road Club Assoc 2:58:45
32 Sam Brand 2:58:45
33 Eric Mcnees RedEye Velo 2:58:45
34 Tim Spackman Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil 2:58:45
35 James Thompson RedEye Velo 2:58:48
36 Jackson Griffin RedEye Velo 2:58:48
37 Daniel Holt UCI PCT: Team Novo Nordisk 2:58:51
38 Bruno Moreira LaRocco & Associates Final Touch Cycling Team 2:59:00
39 Rasmus Ulstrup kunosson 2:59:01
40 Rodney Rios Bike Barn Texas 3:01:07
41 John C mooney Team Foxy Moxie 3:01:48
42 Chad Conley Snyder Factory Racing 3:10:43
43 Travis Dorman Team Truly Spokin 3:11:00
44 David Nickels 2:09:53
45 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 2:10:57
DNF Lucas Muniz Palmer Cycling 2:49:41

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Cavendish Frazier Cycling 2:20:04
2 Elizabeth Schuster 2:20:04
3 Maria Hyde DelaFina 2:20:04
4 Carly George LaRocco & Associates Final Touch Cycling Team 2:20:04
5 Hilary Joyner RedEye Velo 2:20:04
6 Christi Sparkman RedEye Velo 2:20:06
7 Heather Nelson Indian Cycle 2:20:06
8 Rebekah Hope DelaFina 2:28:27
9 Michelle Wood Cycletherapy 1:13:45

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Macy Williams 1:07:27
2 Nancy Raimo West Coast Cycling 1:07:27
3 Caroline Tison 1:10:38
4 Jody Alexander R & M 1:14:02
5 Kerstin Rew Florida State University 1:15:41
6 Lorri Daland 1:23:09
7 Ursula Humayun RedEye Velo 1:24:03
8 Amanda Hudson RedEye Velo 1:24:06
9 Jennifer Humayun 1:24:06
10 Maureen Fitzgerald 0:00:38

Women HandCycle Wom

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ashli Molinero 2:08:02

Women Junior 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Madison Felker Nth Degree Racing LLC 2:10:33

Women Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tara Smith West Coast Cycling 2:20:04
2 Mary Emily davidson Indian Cycle 2:20:04
3 Kimberly Vaughan West Coast Cycling 2:20:04
4 Lauren Dodge 2:20:04
5 Heidi Thompson RedEye Velo 2:20:04
6 Magdalena Cichon DelaFina 2:20:04
7 Alecia Webster Indian Cycle 2:20:51

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with