These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Bybee 51:29.0
2 Gary Painter 53:19.4
3 Andrew Evans 54:27.3
4 Ryan Dupree 55:36.5
5 Eric Finks 55:47.1

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Josiah Morgan 54:42.9
2 Brian Vanorman 56:50.9
3 Shanely Mullikin 59:29.6

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Kimberling 59:12.2
2 Paul Bush 1:02:38.6
3 Chris Rice 1:04:55.9
4 Eric Gomez 1:07:27.8

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Machell 56:09.2
2 Rhett Lakin 1:03:26.6
3 Stephen Akins 1:04:49.1

Men junior 15 - 16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Vanderhoff 33:59.2

Men junior 9 - 14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Coles 12:40.5
2 Behrend Lovelace 15:32.3

Men master 30 - 34 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Braxton Mundell 57:57.5
2 Joshua May 58:31.1
3 Matthew Shipman 58:34.1
4 Gabriel Lane 1:02:00.1
5 James Snodgrass 1:02:23.4

Men master 35 - 39 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathan Lesniewski 56:18.0
2 Jerry Willis 1:00:56.0
3 Sean Morris 1:02:04.7
4 Dave Smay 1:06:14.9

Men master 45 - 49 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Gault 54:31.2
2 Mitchell Houtman 59:42.9
3 Ryan Palomba 1:21:30.2
4 Stuart Ryan 1:21:43.3
5 Kenneth Smith 1:28:09.7

Men master 50 - 54 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Buster Brown 55:24.7
2 Gregg Ness 57:10.8

Men master 55 - 59 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Timothy Perry 53:49.0
2 Raymond Heck 57:58.4
3 Darren Brazeal 58:01.3
4 James Vernon 1:00:41.8
5 Chris Duke 1:10:07.4

Men master 60-64 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Sifferman 27:50.0
2 Denny Zech 38:38.2
3 Gary Breipohl 30:11.6
4 Dan Henderson 33:49.8

Men master 65-69 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Les Banta 29:34.3
2 David Shultz 32:11.2
3 Gerhard Laule 32:13.0
4 William Burke 32:50.1

Men master 70+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Edward Thomas 34:52.5

Men merckx Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lesley Myrick 1:02:00.4

Men merckx Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Vince Hess 30:22.8
2 Stephen Phillips 30:37.2
3 Aaron Hansen 32:26.6
4 Donald Morgan 33:09.1
5 Mason Mccabe 33:15.7

Men merckx Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Cain 30:46.2
2 Denis Mink 31:12.0
3 Ben Bruce 31:45.1
4 Tim Pickens 32:00.1
5 Mason Conine 32:19.5
6 Steven Babcock 32:44.1
7 Isaac Vanderhoff 32:49.1
8 William Briggs 33:24.0
9 Ryan Boegh 33:40.6
10 Dillon Hargrave 34:09.5
11 Dave Mcclain 34:14.0
12 Dak Frisbie 35:12.2
13 Steve Nave 35:13.3
14 Lance Hursh 35:29.0
15 Kevin Snider 35:33.1
16 Samuel Thomas 35:59.1
17 Wayne Moore 36:08.2
18 Charles Givens 36:15.8
19 Leslie Holter 37:58.4
20 Scott Shoemake 38:54.1
21 Ronnie Laskey 40:14.3

Men paralympic up right

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary Linhardt 35:55.4
2 Steve Lovelace 39:10.5

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kirsten Chapman 1:03:04.7
2 Alisha Shutler 1:04:09.9
3 Maddie Willis 1:10:07.4

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Denise Freisberg 1:04:51.4
2 Lori Mccarty 1:06:00.8
3 Diane Palomba 1:16:13.8
4 Patti Vanderhoff 1:16:43.1

Women master 30 - 34 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leigh Ann fields 34:22.2

Women master 40 - 44 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Marshal 36:45.2

Women master 45 - 49 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susan Young 34:56.6
2 Kim Crosier 35:16.2
3 Kristy Hursh 36:29.0

Women master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lynna Hunt 31:21.3
2 Janet Wilson 33:12.5
3 Tammy Motazedi 36:01.0
4 Jana Rugg 37:02.8
5 Ruth Seaman 37:03.0

Women Merckx Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ariel Wyant 34:34.4

Women Merckx Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ashley Lesniewski 33:41.4
2 Hannah Jordan 34:58.1
3 Stacy Jacobs 35:14.5
4 Donna Garland 35:19.9
5 Dawn Vincent 37:41.4
6 Stephanie Brown 39:04.3
7 Charity Mcclain 39:51.8
8 Lisa Robertson 41:13.8
9 Jennifer Woodral 42:41.7
10 Lisa Wolf 53:52.3

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with