These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

CLYDESDALE

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Trimby 1:18:22
2 Steve Doty SVC/BIKEWORKS 1:22:03
3 Jack Mehough TEAM BUMS 1:24:15
4 Robert Schultz FRITZ'S BICYCLE SHOP 1:34:46
5 Nathan Tennant 1:36:50

ELITE - FEMALE

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karen Potter PIVOT/MTBRACENEWS.COM 3:02:40
2 Tina Severson 3:16:47

ELITE - MALE

Pl First Name Last Name Team Time
1 Timothy Daigneault TEAM SOUTHBRIDGE BICYCLES 2:42:08
2 Brendan Mccormack APEX/NBX/HYPERTHREADS 2:45:12
3 John Foley CANNONDALE / SOUTHBRIDGE BICYCLES 2:45:19
4 Will Crissman DEDHAM BIKE 2:51:17
5 Carl Devincent JRA CYCLES 2:51:37

EXPERT FEMALE SENIOR (19-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michelle Renae SOUTHBRIDGE BICYCLES 2:10:09
2 Erica Daigneault SOUTHBRIDGE BICYCLES 2:28:02

EXPERT FEMALE VETERAN (40+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathleen Wanat BIKES+LIFE 2:12:25
2 Darcy Foley SOUTHBRIDGE BICYCLES 2:23:16
3 Sharon Sloan B2C2/JRA CYCLES 2:49:14

EXPERT MALE JUNIOR (<= 18)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Mccormack "HOT TUBES DEVELOPMENT CYCLING TEAM 1:55:29
2 Max Beaupre BLACKSTONE VALLEY DIRT DIGGERS/NBX TREK 2:20:38
3 Scott Shedeck JRA CYCLES 2:24:45
DNF Matthew Johnson RIVERSIDE RACING

EXPERT MALE MASTER (50+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Torben Berwald CYCLELOFT 1:54:11
2 Richard Pirro JRA CYCLES 1:56:24
3 Steve Witkus JRA CYCLES 2:00:20
4 John Beaupre DIRT DIGGERS - NBX/TREK/FOX 2:04:20
5 Fabian Esponda LAUREL BICYCLE CLUB 2:04:43
6 Will Raymond COMPETITIVE EDGE 2:07:31
7 Donald Kirouac MINUTEMAN ROAD CLUB 2:08:59
8 Steven Smallwood 2:10:19
9 John Mosher WHEELWORKS RACING 2:10:21
10 John Miranda 2:13:43
11 Glenn Tattan 2:19:01

EXPERT MALE SENIOR (19-29)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Logan Kasper 1:49:38
2 Benjamin Strunk CONGLOMERATE LTD. 2:03:04

EXPERT MALE VETERAN I (30-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Pettyjohn 1:53:10
2 Kurt Daniello LAUREL B.C. 1:56:35
3 Matthew Jalbert 2:03:52
4 Joshua Merchant MINUTEMAN ROAD CLUB 2:05:06
5 Joshua Plisinski 2:06:24
6 Matthew Chandler TEAM BUMS 2:13:59
7 Eric Gravlin 2:24:51
8 David Cade 2:52:29

EXPERT MALE VETERAN II (40-49)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amos Brumble CCB RACING 1:55:13
2 Shawn Mccormack 1:57:47
3 Phil Zaprzalka LAUREL BICYCLE CLUB 2:00:23
4 Kevin Killay PMBR 2:03:21
5 Steve Salvadore 2:05:43
6 Lucas Provost BZ RIDERS/CAPERACING.COM 2:07:57
7 Jason Thompson 2:08:19
8 Jamie Faucher 2:36:24

FAT BIKE

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Sferrazza BIKEBARNRACING.COM 2:24:11
2 Mark Frias TRAVIS CYCLE 2:34:47
3 Lionel Senior BRANDS FACTORY RACING 3:10:12
4 Patrick Inman 3:41:58

FIRST TIMERS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Von Salvadore 0:36:15
2 Colton Prince 0:45:24
3 Ethan Faucher 0:49:56
4 Benjamin Dibb 0:55:53
DNF Kalinna Dibb

NOVICE FEMALE SENIOR (19-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jessica Galatro FLYING PENGUINS 1:27:31
2 Alexandra Goward 1:37:18
3 Amanda Resch NEMBA RACING 1:51:27

NOVICE FEMALE VETERAN (40+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nancy Gillooly 2:39:42
2 Joanne Delaney 2:48:33
3 Michelle Piselli 3:25:28

NOVICE MALE JUNIOR (<= 18)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Beaupre BLACKSTONE VALLEY DIRT DIGGERS/NBX TREK 1:12:28
2 Sean Ronhousen 1:15:29
3 Jacob Tennant 1:16:15
4 Sam Currie JRA 1:26:31
5 Griffin Barnes 1:27:23
6 Andrew Bird 1:46:57
7 Sawyer Allen 2:15:41

NOVICE MALE MASTER (50+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charles Cimeno 1:20:22
2 Peter Howard 1:21:54
3 Fred Meyer 1:24:36
4 Mike Prifti 2:08:26
DNF Mark Griffin

NOVICE MALE SENIOR (19-29)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Dupre 1:23:33

NOVICE MALE VETERAN I (30-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ezra Burch 1:13:02
2 Owen Hafferty 1:15:29
3 Thomas Gemelli SOMERVILLE BIKE KITCHEN 1:16:53
4 Keith Dusoe BARNEY'S BICYCLE 1:24:30
5 Brian Sanita 1:30:54
6 David Sansoucy 1:41:11

NOVICE MALE VETERAN II (40-49)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom O'shea 1:19:11
2 Frank Dibenedetto 1:23:20
3 David Currie JRA CYCLES 1:24:53
4 Michael Jessie 1:29:03
5 Shane Whittaker HOCKEY 01 1:29:52
6 Julio Bustos 1:30:06
7 Zak Gourley 1:30:12
8 Wayne Sanita 1:36:44
9 Kevin Barnes 1:36:53
10 Colin Lancaster 3:23:52

SINGLESPEED - MALE

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Geloso LAUREL BIKE CLUB 1:57:32
2 Paul Simoes BIKEMAN.COM 1:59:09
3 Adin Maynard REAL PICKLES RACING 2:02:27
4 Jake Berry JRA CYCLES 2:05:40
5 Steve Segenchuk NEW ENGLAND DEVO P/B CADENCE WEALTH MANAGEMENT 2:10:08
6 Joseph Re 2:13:05
7 Bryan Quach 2:13:17
DNF Daniel Ouellette TEAM AMP ACTIVE

SPORT FEMALE SENIOR (19-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Coscia R-CUBED 2:48:02

SPORT FEMALE VETERAN (40+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Zimmer TEAM BUMS 2:32:29
2 Celeste St. pierre TRIATHLONSKILLS 2:44:17
3 Christine Beriau BIKEMAN.COM 2:51:17
DNF Kim Cole

SPORT MALE JUNIOR (<= 18)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nate Meyer 2:21:38
2 Liam Foley SEACOAST VELO KIDS 2:26:18
3 Marc Richards 2:33:19
4 Keenan Segenchuk NEW ENGLAND DEVO P/B CADENCE WEALTH MANAGEMENT 2:45:34

SPORT MALE MASTER (50+)

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Godbey 545 VELO 2:13:03
2 David Waltz 545 VELO 2:17:34
3 Martin Tribandis FRITZ'S BICYCLE SHOP 2:25:28
4 James Moran 2:27:26
5 John Robertson UNION VELO 2:29:12
6 John Fice BLUE HILLS CYCLING CLUB 2:32:39
7 Mark Brownell TEAM BIKES AND LIFE 2:41:36
8 Jeffrey Spencer CYCLONAUT RACERS 2:48:57
9 Joseph Losapio TEAM BUMS 3:08:21
DNF Scott Nolan

SPORT MALE SENIOR (19-29)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jim Sullivan BIKEBARNRACING.COM 2:06:58

SPORT MALE VETERAN I (30-39)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Desautels ALLSPEED CYCLERY 1:56:55
2 Bassil Silver "JRA CYCLES 2:08:51
3 Josiah Lasalle 2:17:22
4 Brian Cole PORTLAND VELO CLUB 2:24:35
5 Mathew Kelly 2:36:46

SPORT MALE VETERAN II (40-49)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sean Frodyma SVC/BIKEWORKS 2:03:13
2 David Polan 2:04:21
3 Manuel Reyes BLUE HILLS CYCLING CLUB 2:06:31
4 Sean Godley CYCLELOFT 2:11:14
5 William Paredes BLUE HILLS CYCLING CLUB 2:27:38
6 Brian Palmer MINUTEMAN ROAD CLUB 2:36:04
7 Steven Bird 2:39:57
8 Joshua Johnson 2:41:31
9 Richard Cassidy 2:58:07
10 Chad Reynolds 2:58:58

TOURING

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Hally STARK MOUNTAIN BIKE WORKS 2:16:53
2 Mark Donovan 2:45:51

YOUTH

Pl First Name Last Name Team Time
1 Camden Foley 0:33:10
2 Aidan Reyes 0:37:51
3 Owen Ambach 0:45:13

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with