These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Junior 10-18 Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Taylor Clarke Miller School of Albemarle p/b CBC
2 Luke Klaussen HPC/LIST
3 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Development
4 Armi Legge Winchester Wheelmen, Inc
6 Ben Scheiner
7 Thomas Carey Team Portsmouth Cycling
8 Emily Croft James River Velo Sport
10 Mason Hopkins Team Commonwealth Sports Medicine
12 Grant Brookfield Richmond Velo Sport
13 Logan Jones-wilkins
14 Patrick Rice National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
15 Leigh Dujua Team Carytown Bicycle Company
16 Elijah Shipp
17 Samuel Kristy Dominion Cycling
18 Arianna Shipp
19 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
20 Christopher Carey Fat Frogs Elite

Men Masters 30-39 30+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nick Cossa Syn-Fit Race Team
2 Wes Douglas
DNF Stephen Walker BikeWorks Racing

Men Masters 40-49 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charlie Brown Windsong Bike Shop p/b Cloninger-Dr. Roy
2 Rick Norton Lateral Stress Velo Inc.
3 James Lees Syn-Fit Race Team
4 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 William Evans BikeWorks Racing
6 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV
7 Terry Turner XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
DNF Eric Fletcher Charlottesville Racing Club

Men Masters 50-59 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark King Cutaway-3Sports
2 Matthew Robins
3 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
4 David Wolfel Arrow Bicycle
5 Mike Jinks BikeWorks Racing
6 Kenneth Sumrell Fat Frogs Racing
7 David Clarke Team Whole Foods
DNF Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Men Masters 60-69 50+

Pl First Name Last Name Team Time
DNF Fred Wittwer Fred Wittwer

Men Senior Cat 12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Terry Turner XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
2 Francois Fabiato Team Whole Foods
3 Rick Norton Lateral Stress Velo Inc.
4 Johnny Phan Team 3Sports
5 Phillip Robb Cutaway-3Sports
6 Peter Hufnagel Cutaway-3Sports
7 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
8 Stephen Walker BikeWorks Racing
9 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV
DNF Eli Hengst BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTERS
DNF Mark King Cutaway-3Sports

Men Senior Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mattnew Phillips Miller School of Albemarle p/b CBC
2 Josh Moore Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's Racing
3 Jonathan Martinez Team 3Sports
4 Oliver Dujua Team Carytown Bicycle Company Powered by
5 James Schaefer CyCor Sports
6 Jose Pena BikeWorks Racing
7 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
8 Christian Sheridan Charlottesville Racing Club
9 Jacob King Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
10 Mike Yengling Richmond Velo Sport
11 Bennett Johnson Cutaway-3Sports
12 Michael Seal HPC
DNF Patrick Mckeegan HPC

Men Senior Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jimmy Picard Richmond Velo Sport
2 Parker Brookfield Miller School of Albemarle p/b CBC
3 Mark Ladow
4 Thomas Simchak District Velocity Racing
5 Chris Jones*
6 Jake Thompson HPC/LIST
7 Lorenzo Battistelli Charlottesville Racing Club
8 Kristian Rebeck Fat Frogs Racing
9 Justin Matijasic Charlottesville Racing Club
10 Jorge Zarate Fat Frogs Racing
11 Adam Northup Richmond Velo Sport
12 Patrick Sheehan Team Carytown Bicycle Company Powered by
13 Landall Proctor VeloWorks-Spokes, Etc.
14 Andrei Pugachev
15 Ed Baumgartner Team 3Sports
16 Stephen Moran
17 Tom Brookfield Richmond Velo Sport
18 Kenneth Sumrell Fat Frogs Racing
19 Ivan Poteat Team Carytown Bicycle Company Powered by
20 Shaun Galang Winchester Wheelmen, Inc
21 Clarke Tanner Richmond Velo Sport
22 Giancarlo Pierantoni Charlottesville Racing Club
23 Chris Harvie Richmond Velo Sport
24 Charles Langley Fat Frogs Racing
25 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
26 Michael Shipp Celerity Cycling p/b Brooks Systems
27 Lucas Farr University of Virginia
28 Jacob Slife HPC/LIST
29 Ruslan Kulikov
30 Steven Monk Celerity Cycling p/b Brooks Systems
31 David Johannsen Richmond Velo Sport
DNF Paul Lewis Artemis
DNF William Weber
DNF Jason Bradford Fat Frogs Racing
DNF Andrew Fleming HPC/LIST
DNF Rick Babin Richmond Velo Sport

Men Senior Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Kohler HPC
2 Andrew Gregory Charlottesville Racing Club
3 Michael Harms
4 Ben Dinapoli Rocktown Racing
5 Jeff Moulton Richmond Velo Sport
6 Carr Treivillian VeloWorks-Spokes, Etc.
7 Douglas Keim Winchester Wheelmen
8 John Moorman Charlottesville Racing Club
9 Coty Mills Team Tripower
10 Travis Skeel
11 David Miller
12 Luke Klaussen HPC/LIST
13 Jeffrey Kendrick
14 Brent Meadows
15 Mark Mccardell Charlottesville Racing Club
16 Donald Mckinnon
17 Lee Angus Team 3Sports
18 Laurence Dallaire
19 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Development
20 Jesse Harper Charlottesville Racing Club
21 Calvin Cote
22 Craig Holland

Women Junior 10-18 Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
5 Matthew Dujua Team Carytown Bicycle Company
9 Micah Schaubach Hilton Cycling Club
11 Unknown Rider

Women Masters 40+ 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Catherine Freck Syn-Fit Race Team
2 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
3 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Women Senior Cat 12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lesley Golenor HPC/LIST

Women Senior Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Schiff
2 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Women Senior Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Morgan Schutz Tradewinds Developmental

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with