Results » Road » 2010

Alaric Gayfer Jr State Crit

Breinigsville, PA

Saturday, July 24, 2010

Alaric Gayfer Jr State Crit Presented by Vortex Cycling Breinigsville, PA Saturday, July 24, 2010


These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.



35+
PLACE  BIB  First Name   Last Name    Team                                     Age
1      161  Theodore     Inoue        Liberty Cycle                            46
2      163  Patrick      Gellineau    Team Squiggle                            59
3      165  Thomas       Ratzell      Lehigh Wheelmen Assoc                    46
4      164  Ian          Stanley      Unattached                               47
5      162  Stephen      Sambrano     Main Line Cycling                        43

Cat 3/4 W
PLACE  BIB  First Name   Last Name    Team                                     Age
1      108  Nadia        Latzgo       Lehigh Wheelmen Assoc                    15
2      78   Elizabeth    Tyrell       Somerset                                 58
3      79   Kimberly     Zubris       Team RaceMenu/mix1                       26
4      110  Kaitlyn      Lawrence     Vortex Cycling Club                      16
5      106  Antonina     Esposto      Chester County Cycling Foundation        17
6      77   Pamela       Schmaldinst  Team Vortex                              40
7      82   Jennifer     Bollinger    Chester County Cycling Foundation        38
8      76   Morgan       Farnsworth   Penn State University                    20
9      80   Christine    Goodhart     Vortex Cycling Club                      44

Cat 3/4
PLACE  BIB  First Name   Last Name    Team                                     Age
1      98   Charles      Hanlon       Guys Racing Club                         18
2      6    Patrick      Gellineau    Team Squiggle                            59
3      10   David        Casale       Tri State Velo                           25
4      7    Erik         Mitchell     Phenix Velo Club                         25
5      5    Ian          Stanley      Unattached                               47
6      9    Douglas      Jones        Unattached                               44
7      1    Bryan        Dougherty    Kissena                                  34
8      8    Justin       Cupples      QCW Cycling                              33
9      3    Andrew       Harris       Young Medalists/Dual Temp                17
10     123  Christopher  Meacham      Vortex Cycling Club                      16

Cat 5
PLACE  BIB  First Name   Last Name    Team                                     Age  Finish Time
1      95   Samuel       Cowans       QCW Cycling                              18   0:53:26
2      97   Leroy        Hayes        QCW Cycling                              18
3      127  Joshua       Case         QCW Cycling                              15
4      51   Thomas       Meacham                                               22
5      119  Nate         Dietrich                                              15
6      126  Festus       Aigbokhai    QCW Cycling                              16

Junior 10-12
PLACE  BIB  First Name   Last Name    Team                                     Age  Finish Time
1      147  Alec         Ratzell      Bikeline / LWA                           12   0:31:06
2      148  Thomas       Donigan      Unattached                               10
3      146  Jonathan     Krause       Young Medalists/Team Dual Temp           10

Junior 13-14 Women
PLACE  BIB  First Name   Last Name    Team                                     Age
1      138  Evelyn       Korbich      Bikeline/LWA

Junior 13-14
PLACE  BIB  First Name   Last Name    Team                                     Age
1      131  Ian          Baun         Team Citius/ Allegheny Cycling Assoc.    13
2      139  Tyler        Mower        Team Citius                              13
3      135  Peter        Harris       Young Medalists/Dual Temp                14
4      138  Evelyn       Korbich      Bikeline/LWA                             14
5      134  Marcello     Cesario                                               13
6      142  Colin        Kelly        Lehigh Wheelmen Assoc                    13
7      132  Jeremy       Boyle        Young Medalist/Dual Temp                 14
8      141  Stuart       Witkowski    Young Medalists/ Team Dual Temp          13
9      133  Austin       Bright       Team Vortex                              13
10     136  Ian          KleinguentherVortex Cycling Club                      13

Junior Men 17-18
PLACE  BIB  First Name   Last Name    Team                                     Age  Finish Time
1      98   Charles      Hanlon       Guys Racing Club                         18   0:53:26
2      91   Andrew       Harris       Young Medalists/Dual Temp                17
3      94   Matthew      Waller       Tri-State Velo                           18
4      97   Leroy        Hayes        QCW Cycling                              18
5      95   Samuel       Cowans       QCW Cycling                              18
6      92   Brandon      Niskala                                               17

Junior Women 15-18
PLACE  BIB  First Name   Last Name    Team                                     Age  Finish Time
1      108  Nadia        Latzgo       Bikeline/LWA                             15   0:38:30
2      106  Antonina     Esposto      Team Alliance Environmental              17
3      109  Rachel       Sladovnik    Team Vortex                              17
4      110  Kaitlyn      Lawrence     Vortex Cycling Club                      16
5      111  Hannah       Hayduk       Chester County Cycling Foundation        17
6      107  Emily        Krause       Young Medalists-Team Dual Temp           15

Junior Men 15-16
PLACE  BIB  First Name   Last Name    Team                                     Age  Finish Time
1      125  Greg         Ratzell      Bikeline / LWA                           15   0:39:47
2      123  Christopher  Meacham      Vortex                                   16
3      122  Kody         McCracken    Young Medalists/Team Dual Temp           16
4      118  Jonathan     Bright       Team Vortex                              16
5      120  Zachary      Houlik       Bikeline/LWA                             15
6      116  Luke         Bateman      Young Medalist/Team Dual Temp            15
7      127  Joshua       Case         QCW Cycling                              15
8      124  William      Pestcoe      Team Bike Line                           15
9      119  Nate         Dietrich                                              15
10     117  Ezra         Baun         Team Citius / Allegheny Cycling Associati15
11     126  Festus       Aigbokhai    QCW Cycling                              16
12     121  Christopher  Krause       Young Medalists-Team Dual Temp           16


BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with