Results » Road » 2010

Highway To Heaven Hill Climb Time Trial

Ellicott City, MD

Saturday, August 14, 2010

Highway To Heaven Hill Climb Time Trial Presented by Chesapeake Wheelmen Ellicott City, MD Saturday, August 14, 2010



These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.




Sr Men 55+
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     5    04:44.8       Matthew      Olson         Ncvc/unitedhealth Group                           59
2     3    04:46.2       Phil         Hepburn       Spokes Ect.                                       56
3     2    04:48.2       Peter        Czapiewski    Amvc/dnd Inc                                      55
4     14   05:08.8       Stuart       Ross          Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                60
5     7    05:11.9       Rick         Thomas        King Pawn/cw                                      57
6     9    05:15.4       John         Cox           Joe's Bike Shop / Chesapeake Whlm                 64
7     8    05:20.6       Barry        Wilcox Ii     Artemis                                           56
8     12   05:31.1       Michael      Hill          Chesapeake Wheelmen/joe's Bike Shop/kp            60
9     4    05:36.8       Steve        Lassahn                                                         57
10    1    05:45.9       Michael      Fitzsimmons   King Pawn/joe's Bikes/chesapeake Whlmn            60
11    10   05:50.4       David        Hammond       Ncvc/unitedhealth Group                           64
12    13   06:07.5       John         Petrakis      Ncvc/unitedhealth Group                           64
13    15   06:47.4       Myron        Segal         Route 1 Velo/arrow Cycling                        62

Sr Women 35+
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     22   04:39.1       Heidi        Goldberg      Team Kenda                                        41
2     21   05:32.5       Sue          Weaver        Baltimore Area Triathlon Club                     38
3     24   05:55.2       Sarah        Havens        Kelly Benefit Strategies/lsv                      42
4     25   06:27.9       Cheryl       Osborne       Artemis                                           44
5     23   06:56.6       Erika        Griffith      King Pawn/cw                                      40
6     26   07:03.8       G.           Shoemaker     Ocean Velo                                        46

Sr Women 45+
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     31   04:48.4       Patty        Fulton        Ncvc/unitedhealth Group                           45
2     30   05:03.6       Liz          Feeney        Sturdy Girl Cycling                               47
3     33   05:20.8       Chris        Kelley        Team Kenda                                        45
4     28   05:39.2       Cynthia      Anderson      Amvc/dnd Inc.                                     46
5     27   05:43.3       Mary         Alex          Evolution Cycling Club P/b Long & Foster          49
6     32   05:52.9       Laura        Gabanski      Route 1 Velo/arrow Bicycle                        54
7     34   06:25.8       Sandra       Metzger                                                         47
8     29   06:28.0       Evelyn       Egizi         Artemis                                           52
9     37   07:44.3       Ramona       Kessel        Artemis                                           54
10    36   08:46.5       Beth         Gunter        Chesapeake Wheelmen                               56

Sr Men 5
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     44   04:16.7       Jud          Heugel        C3 - Twenty20 Cycling Co.                         30
2     49   04:21.2       Jordan       Leitma        Kelly Benefit Strategies/lsv                      22
3     41   04:22.2       James        Dull          Adventures For The Cure                           29
4     39   04:24.9       Michael      Caputi        Adventures For The Cure                           28
5     55   04:28.1       Martin       Wojkowsky     Lg Schefflenztal                                  23
6     252  04:50.6       John         Manwell       Bicycle Place Velo Club Bpvc                      40
7     38   04:50.6       Lance        Byrd          Adventures For The Cure                           29
8     51   05:00.4       Nicolas      Mansperger                                                      31
9     45   05:02.6       Tom          Inskeep       Bamboo/peaks Coaching Group                       43
10    43   05:04.3       Jeff         Gustin        Chesapeake Wheelmen                               54
11    46   05:14.5       David        Kearns                                                          35
12    48   06:02.6       Matthew      Lear                                                            40
13    47   06:04.8       Thomas       Krispin                                                         33
14    53   06:35.6       Stephen      Nightingale   Team Cannell Champion Training                    57
15    42   07:12.0       Mark         Goodwin                                                         46

Sr Men 4
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     58   03:40.1       Patrick      Blair         Adventures For The Cure                           29
2     60   04:03.0       Corey        Dipietro      District Velocity Racing P/b The Bike Rack        33
3     59   04:07.0       Aaron        Canale        Abrt                                              20
4     67   04:11.8       Kyle         Pitman        Abrt                                              34
5     61   04:12.7       Andrey       Doroshenko    Adventures For The Cure                           28
6     64   04:15.8       Greg         Garvin        Kelly Benefit Strategies/lsv                      45
7     54   04:23.7       Paul         Varga         Clean Currents                                    41
8     63   04:46.6       Nikolay      Eremin        Jrvs/casey Auto Group                             27
9     62   04:48.0       Kyle         Drummond      King Pawn/chesapeake Wheelmen                     40
10    56   04:55.4       Michael      Better        Artemis Racing                                    16
11    68   04:58.5       Dean         Wagner        Colavita Racing Inc. S/e                          46
12    66   06:09.6       Mark         Oh            Ncvc/unitedhealth Group                           40

Jrs 10-12
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     71   06:17.3       Nathan       Wilcox        Artemis                                           10
2     70   06:25.2       Benjamin     Wilcox        Artemis                                           12
3     69   06:45.8       Svetlana     Mack          Artemis                                           12

Jrs 13-14
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     74   05:40.1       Emma         Wilcox        Artemis                                           13
2     73   05:54.5       Sophie       Mittelstodt                                                     13
3     72   06:16.4       Samuel       Lear                                                            13

Jrs 15-16
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     77   03:56.8       Andrew       Mount         Ncvc/unitedhealth Group                           15
2     79   04:17.5       Joshua       Wilcox        Artemis                                           15
3     81   04:21.1       Jacob        Miller        Syn-fit Race Team                                 16
4     78   04:31.2       Francesco    Porcarelli                                                      15
5     80   05:05.6       Michael      Better        Artemis Racing                                    16
6     76   05:48.3       Alex         Mccutcheon    Artemis                                           15
7     75   06:49.8       Kiran        Kumar         Artemis                                           15

Jrs 17-18
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     86   03:54.4       Barry        Wilcox Iii    Artemis                                           18
2     84   03:54.4       Steven       Kendall       Ncvc/unitedhealth Group                           17
3     83   04:57.4       Daniel       Hunt          Adventures For The Cure                           18
4     82   07:00.2       Daniel       Bell          Racerheads Slc                                    17

Sr Men 3
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     103  03:57.5       Brigham      Lumm          Route 1 Velo/arrow Bicycle                        31
2     101  03:57.9       Sigberto     Garcia        Ncvc/unitedhealth Group                           26
3     100  04:08.2       Todd         Bickling      Bike Doctor/bayside Velo                          37
4     102  05:18.2       Francis      Lindo         Evolution P/b Long And Foster                     43
5     104  05:36.7       Thomas       Mackay        C3-charm City Cycling                             20

Sr Men 1/2
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     106  03:23.5       Keck         Baker         Battley Harley-davidson/sonoma Restaurant/teaism  34
2     107  03:24.0       Adam         Driscoll      Adventures For The Cure                           29
3     108  03:43.0       Dave         Weaver        Alan N. America Cycling Team                      39
4     105  04:02.9       Lance        Anderson      District Velocity Racing P/b The Bike Rack        29

Sr Women 1/2
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     109  04:35.3       Heidi        Goldberg      Team Kenda                                        41
2     110  05:23.3       Chris        Kelley        Team Kenda                                        45
3     111  06:33.9       Cheryl       Osborne       Artemis                                           44

Sr Women 3
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     114  05:07.3       Catherine    Miller        Ncvc/unitedhealth Group                           30
2     113  05:54.9       Laura        Gabanski      Route 1 Velo/arrow Bicycle                        54
3     112  06:33.3       Evelyn       Egizi         Artemis                                           52

Sr Women 4
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     116  04:48.4       Patty        Fulton        Ncvc/unitedhealth Group                           45
2     115  05:01.2       Adele        Fenwick       Freshbikes P/b Skanska                            30
3     117  05:46.1       Melissa      Godbold       Whole Wheel Velo Club                             41
4     118  06:07.4       Sarah        Havens        Kelly Benefit Strategies/lsv                      42
5     121  06:41.5       Svetlana     Mack          Artemis                                           12
6     120  07:08.5       Kiran        Kumar         Artemis                                           15
7     119  07:43.1       Ramona       Kessel        Artemis                                           54

Sr Men 35+
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     124  03:41.6       Stephen      Robinson      Squadra Coppi                                     38
2     135  04:07.1       Jeffrey      Sanders       Avc/team Hagerstown-washington Co                 42
3     137  04:09.3       Mario        Zometa        Artemis                                           41
4     125  04:18.9       Will         Wong          Ncvc/unitedhealth Group                           39
5     127  04:22.5       Douglas      Davies        Chesapeake Wheelmen                               43
6     233  04:47.0       John         Manwell       Bicycle Place Velo Club Bpvc                      40
7     134  04:51.3       Alain        Philippe      Cw/king Pawn/joe's Bike Shop                      43
8     128  04:52.4       Nick         Domenico                                                        43
9     131  05:05.4       Tom          Inskeep       Bamboo/peaks Coaching Group                       43
10    129  05:14.0       Kyle         Drummond      King Pawn/chesapeake Wheelmen                     40
11    126  05:19.1       Harry        Coldren       Unattached                                        44
12    132  06:03.4       Frank        Lopez         Chesapeake Wheelmen                               40
13    136  06:56.6       Anthony      Sciandra                                                        40

Sr Men 45+
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     145  03:55.4       Arthur       Brown         Battley Harley-davidson/sonoma Restaurant/teaism  52
2     140  04:13.5       Greg         Garvin        Kelly Benefit Strategies/lsv                      45
3     147  04:24.2       Steve        Klose         Adventures For The Cure                           50
4     139  04:27.0       Harry        Fang          Ncvc/unitedhealth Group                           46
5     146  04:30.1       Brian        Grzelak                                                         52
6     149  04:30.3       Michael      Zoeller       Ncvc/unitedhealth Group                           50
7     148  04:34.2       Gregory      Smith         Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                54
8     143  05:20.8       Rick         Barr          King Pawn/joe's Bike Shop/chesapeake Wheelmen     51
9     144  06:20.7       Richard      Bernstein                                                       52
10    142  06:27.9       Jim          Lewandowski   North Branch Cycling                              49
11    141  07:03.0       Mark         Goodwin                                                         46

Fixed Gear
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     153  03:44.7       Adam         Driscoll      Adventures For The Cure                           29
2     155  03:47.2       Saleem       Rabadi                                                          22
3     157  03:49.1       Dave         Weaver        Alan N. America Cycling Team                      39
4     150  04:02.9       Patrick      Blair         Adventures For The Cure                           29
5     156  04:22.8       Gregory      Saylor        Adventures For The Cure                           29
6     154  04:25.9       Jimmy        Klose         Adventures For The Cure                           17
7     151  04:54.3       Michael      Caputi        Adventures For The Cure                           28
8     152  05:14.3       Andy         Dobson                                                          54

Sr Men 65+
Place Bib  Finish Time   First Name   Last Name     Team                                              Age
1     16   05:48.9       Giulio       Porta         King Pawn /joe's Bike Shop/cw                     67
2     18   06:36.8       Merrick      Frampton      Cw/king Pawn                                      68
3     17   07:20.2       Max          Prola         Squadra Coppi                                     65
4     19   07:22.9       Ben          Williams      Abrt                                              67
5     20   07:29.6       Bob          Carroll       Unatt.                                            72

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with