Results » Road » 2012

The Battle at Burlingame - Mountain Bike Cross Country Classic

Charlestown, RI

Sunday, May 6, 2012

The Battle at Burlingame - Mountain Bike Cross Country Classic Presented by NBX and TRIMOM Productions, llc Charlestown, RI


These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.



MEN PRO 1 OPEN
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      7    2:24:43  DAN           VAILLANCOURT   TEAM SEVEN CYCLES                   SACO               ME
2      9    2:25:39  JONNY         BOLD                                               MARSTONS MILLS     MA
3      3    2:25:59  JOHN          FOLEY          CYCLELOFT                           FISKDALE           MA
4      6    2:28:25  ADAM          ST. GERMAIN    NBX P/B APEX TECHNOLOGIES           SHELBURNE          VT
5      2    2:32:22  JEFFREY       ELIE           RIVERSIDE RACING                    BEVERLY            MA
6      12   2:33:16  TIMOTHY       DAIGNEAULT                                         DUDLEY             MA
7      5    2:33:48  PAUL          SIMOES         BIKEMAN.COM                         HUBBARDSTON        MA
8      8    2:39:51  RICHARD       PIRRO                                              NORFOLK            MA
9      1    2:45:57  MATT          BURKE          BIKEWORKS/BEAUPRE/HALLAMORE/SVC     FALL RIVER         MA
10     10   2:45:58  JIM           GRIMLEY                                            RIVERSIDE          RI
11     11   DNF      PJ            RENQUIN


WOMEN PRO 1 OPEN
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      52   2:53:31  KAREN         POTTER                                             SHREWSBURY         MA
2      51   2:57:48  JENA          GREASER                                            NEWTON             MA
3      50   3:06:55  ELIZABETH     ALLEN          DANIELSON ADVENTURE SPORTS          WILLIMANTIC        CT
4      53   3:14:00  SUSAN         LYNCH                                              MANSFIELD          MA


PRO SINGLESPEED OPEN
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      100  2:39:32  TODD          BOWDEN         EXPO WHEELMEN                       GLASTONBURY        CT
2      102  2:59:06  BO            FULLER         NBX/NARRAGANSETT BEER CYCLING TEAM  NORTH KINGSTOWN    RI
DNF    101  N/A      JAMES         HARMON         BENIDORM/CREATEX COLORS             LITCHFIELD         CT
DNF    103  N/A      GEOFF         BOUCHARD       NBX/NARRAGANSETT BEER CYCLING TEAM  COVENTRY           RI


EXPERT MEN 19-29
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      201  2:15:31  JESSE         QUAGLIAROLI    EXPOWHEELMEN                        WILLINGTON         CT
DNF    200  N/A      KEVIN         ANDREWS                                            WAKEFIELD          RI


EXPERT MEN 30-39
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      232  2:10:44  SHAWN         MOTTRAM        UNION VELO / NFG CYCLES             NORTON             MA
2      230  2:19:08  DAN           BISCUP         DANIELSON ADVENTURE SPORTS          PLAINFIELD         CT
3      235  2:19:36  JOHN          SUMNER                                             ATTLEBORO          MA
4      233  2:29:31  JORMA         MUELLER        RIVERSIDE CYCLE                     ARLINGTON          MA
5      231  2:37:42  KEVIN         MCCRANIE                                           WEST GREENWICH     RI
6      234  2:41:26  BRENDAN       ROAN                                               NARRAGASETT        RI


EXPERT MEN 40-49
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      268  2:14:31  BRIAN         CURRIER                                            NEWPORT            RI
2      263  2:15:03  RICHARD       LORING         NBX/NARRAGANSETT BEER CYCLING TEAM PEAST GREENWICH     RI
3      272  2:16:24  SYLVAIN       LOIZE                                              BARRINGTON         RI
4      264  2:17:08  ERIC          MAGNUSON                                           MANCHESTER         MA
5      270  2:19:36  GRAY          ELDRIDGE                                           FALMOUTH           MA
6      269  2:21:42  JONATHAN      TARBOX                                             WINDSOR            CT
7      262  2:25:04  JOEL          BROWN          COX/W.E. STEDMAN CYCLING            SOUTH KINGSTOWN    RI
8      260  2:26:24  FREDERICK     BASSETT                                            WEST GREENWICH     RI
9      267  2:33:27  SCOTT         SMITH          TEAM DANG2/TRAIL OF TEARS           COTUIT             MA
10     271  2:39:54  JAMES         WALSH                                              WAKEFIELD          RI
DNF    265  N/A      FRANK         PETTY          UNION VELO                          NEWPORT            RI


EXPERT MEN 50+
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      297  2:14:36  BOB           BASSON                                             FALL RIVER         MA
2      291  2:22:42  PETER         CRISCI         HAPPY VALLEY RACING                 WEST WHATELY       MA
3      295  2:24:46  STEVE         OFFILER                                            STERLING           CT
4      290  2:30:20  CHRISTOPHER   BURKE          PROVIDENCE VELO/CASTERS/CYCLOCROSSRAPAWTUCKET          RI
5      293  2:40:39  JAMES         HOARD          NBX/NARRAGANSETT BEER CYCLING TEAM PSAUNDERSTOWN       RI
6      296  2:53:50  STEVEN        POST                                               MYSTIC             CT
DNF    292  #N/A     GEORGE        GAGNON         BLUE STEEL CYCLERY                  MERRIMACK          NH
DNF    294  #N/A     THOMAS        HURLEY         COLAVITA RACING INC.                MATTAPOISETT       MA


EXPERT SINGLESPEED
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      323  2:18:47  JASON         MORIARTY       COMP EDGE                           STAFFORD           CT
2      324  2:34:06  MICHAEL       OSTER                                              WESTERLY           RI
3      321  2:38:43  REX           EBERLY         COX COMMUNICATIONS CYCLING TEAM     WEST KINGSTON      RI
4      322  2:56:22  FABIAN        ESPONDA        CREATEX � BENIDORM                  NORTH HAVEN        CT


EXPERT WOMEN 19-39
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      351  2:49:34  VICKIE        MONAHAN        EXPO WHEELMEN                       WETHERSFIELD       CT
2      352  2:56:07  MARIAN        JAMISON                                            GLOUCESTER         MA


SPORT MEN 12-18
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      400  1:33:41  TYLER         CURRIER                                            NEWPORT            NH

0                                  30             starters
SPORT MEN 19-29
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      415  1:24:56  RYAN          O'HARA         LANDRY'S BICYCLES                   NEWTON             MA
2      417  1:28:15  NATHAN        LALLY                                              WILLIMANTIC        CT
3      411  1:28:37  IAN           HERCHENRODER                                       PORTSMOUTH         NH
4      418  1:33:35  MATT          NICKERSON                                          GROTON             CT
DNF    412  #N/A     STEVEN        KENNEDY        COLAVITA RACING INC.                NORTH ANDOVER      MA
DNF    414  #N/A     RYAN          MCCARTHY                                           EASTHAM            MA
DNF    416  #N/A     WILLIAM       ANGNELLO                                           PAWCATUCK          CT


SPORT 30-39
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      440  1:22:49  ROBERT        CZEPAS                                             MIDDLETOWN         CT
2      450  1:23:27  NED           CONNELLY                                           WAKEFIELD          RI
3      445  1:25:27  BRETT         SEVERSON                                           COLCHESTER         CT
4      442  1:27:01  ANDREW        EWAS           NEW ENGLAND ATHLETIC                BRIGHTON           MA
5      446  1:30:46  TIM           SNOW           QT2 SYSTEMS                         BROCKTON           MA
6      441  1:31:46  MICHAEL       DORE           SLIJK VELO CLUB P/B WOODY'S CYCLERY WILMINGTON         MA
7      444  1:32:00  NEAL          MCKENNA        ECV                                 SOUTH HAMILTON     MA
8      448  1:33:24  DAVE          WHITE          BAY STATE TRIATHLON TEAM            ROCKLAND           MA
9      443  1:47:16  MIKE          LANIGAN        CLARK BROTHERS RACING               ALTON              NH
10     451  1:56:52  STEVEN        MISSEL                                             MYSTIC             CT
DNF    449  #N/A     CORY          ALLISON                                            WARWICK            RI


SPORT MEN 40-49
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      481  1:22:58  JEFFREY       LANDRY                                             STAFFORD           CT
2      471  1:25:13  ANTHONY       CATAURO        CLARK BROTHERS RACING/LIKIN BIKIN   BARNSTEAD          NH
3      477  1:29:26  SCOTT         TAYLOR         LANDRY'S                            NORTH EASTON       MA
4      476  1:30:06  JEFF          SALMERI        BAY STATE TRAITHLON TEAM            SOUTH EASTON       MA
5      482  1:31:10  DANIEL        BOVE                                               WOODSTOCK          CT
6      474  1:31:17  TRACY         MONTOYA        SUBASE CYCLING CLUB                 WATERFORD          CT
7      475  1:34:48  JOSH          PHILIBERT                                          FOXBOROUGH         MA
8      484  1:35:48  JOHN          ROBERTSON                                          ATTLEBORO          MA
9      483  1:45:24  MICHAEL       PAJARILLO                                          HOPE VALLEY        RI
10     473  1:48:04  SCOTT         HAWKINS                                            WEST GREENWICH     RI
11     472  1:52:03  KEITH         HASKELL        NIANTIC BAY BICYCLES                MYSTIC             CT
DNF    470  #N/A     DAVID         BETTRIDGE                                          PROVIDENCE         RI


SPORT MEN 50+
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      502  1:25:32  DAVID         DESANTIS                                           MILTON             MA
2      501  1:40:34  JOHN          GRILLO         NBX/NARRAGANSETT BEER CYCLING TEAM  NORTH KINGSTOWN    RI
3      500  1:53:20  LAWRENCE      PURTILL        COX/W.E.STEDMAN CYCLING             NARRAGANSETT       RI


SPORT SINGLESPEED
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      480  1:22:48  Michael       Samartano
2      523  1:25:18  TAYLOR        CLARK          CLARK BROTHERS RACING/LIKIN BIKIN/MIPITTSFIELD         NH
3      527  1:26:23  CHRISTOPHER   BENKER                                             MAYNARD            MA
4      479  1:28:07  Glenn         Anderson       NBX/NARRAGANSETT BEER CYCLING TEAM
5      522  1:30:17  ROB           BOUSQUET       RACER-X                             WALTHAM            MA
6      520  1:32:32  MATT          AUMILLER       BROADWAY BICYCLE SCHOOL / IGLEHEART HYDE PARK          MA
7      528  1:36:20  RONALD        LOOKE                                              ARLINGTON          MA
8      521  1:36:40  RENEE         BOUSQUET       RACER-X                             WALTHAM            MA
9      524  1:42:42  AARON         ROME                                               WAKEFIELD          RI
10     526  1:47:07  STEPHEN       PELLETIER                                          NARRAGANSETT       RI


SPORT WOMEN 19-39
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      563  1:32:55  MELISSA       PAGE           NBX/Narragansett Beer Cycling Team  WARWICK            RI
2      560  1:37:09  TINA          SEVERSON                                           COLCHESTER         CT
3      561  1:40:14  HALEY         SUMNER                                             ATTLEBORO          MA
4      562  1:56:31  HEATHER       WENTWORTH      PAPA WHEELIES                       PORTSMOUTH         NH


SPORT WOMEN 40+
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      583  1:58:16  SARA          GRIMLEY        NBX'S TEAM WOO HOO                  RIVERSIDE          RI
2      580  2:00:09  SHANNON       KAM            NEMBA                               HOPE VALLEY        RI
3      582  2:18:12  KATHLEEN      DOYLE                                              MILTON             MA


NOVICE MEN 12-18
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      607  1:23:32  JACOB         JAMPEL`                                            NEWTON             MA
2      605  1:32:08  BRENDAN       SMERBEEK                                           SAUNDERSTOWN       RI


NOVICE MALE 19-29
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      602  0:57:28  CHASE         ROWE                                               MYSTIC             CT
2      606  0:59:35  ANDY          OFFICER                                            LITCHFIELD         CT
3      604  1:26:59  BENJAMIN      STOCKWELL                                          NOANK              CT
4      603  1:30:22  TED           SHIPPER                                            GROTON             CT
5      601  1:35:29  ALEXANDRIA    OLIVIER                                            LINCOLN            RI


NOVICE MALE 30-39
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      630  0:55:55  JUSTIN        BOURGETTE      QUAD CYCLES                         CAMBRIDGE          MA
2      634  1:25:42  MATTHEW       MCGRATH                                            NIANTIC            CT
DNF    633  #N/A     CORY          ALLISON                                            WARWICK            RI


NOVICE MALE 40-49
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      668  1:02:29  SPYROS        BARRES                                             MYSTIC             CT
2      671  1:09:04  MARTIN        HUYSMAN                                            PAWCATUCK          CT
3      663  1:10:40  JEFF          ROBBINS        NBX/NARRAGANSETT BEER CYCLING TEAM  SOUTH KINGSTOWN    RI
4      662  1:11:16  DONALD        RILEY                                              COVENTRY           RI
5      670  1:13:34  BEN           HANCOCK
6      669  1:22:15  JAMES         JAMPEL
7      665  1:23:24  STEVEN        SHOBER                                             GREENVILLE         RI
8      666  1:24:35  DAVID         TOMLINSON      NBX/NARRAGANSETT BEER CYCLING TEAM  SOUTH KINGSTOWN    RI
9      664  1:25:14  JAMIE         RYAN-WHITE     THENATIONALSPROJECT                 SALEM              MA
DNF    667  #N/A     MATTHEW       WITKOWSKI                                          MELROSE            MA


NOVICE MEN 50+
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      690  1:18:14  JOHN          DELGROSSO                                          LEDYARD            CT
2      692  1:19:00  PHILIP        PLOUFFE                                            MYSTIC             CT
3      691  1:19:17  JOHN          GEORGE                                             WOONSOCKET         RI
4      693  1:21:21  KEN           NASH                                               GROTON             CT


NOVICE SINGLESPEED
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      722  0:58:10  SEAN          FRODYMA                                            TIVERTON           RI
2      720  1:01:11  DILLON        BENROS                                             PROVIDENCE         RI
3      723  1:02:20  WADE          SWIFT                                              PRESTON            CT
4      724  1:02:35  JOHN          YOUNG          DANIELSON ADVENTURE SPORTS          PUTNAM             CT
5      721  1:17:41  ERIK          DOOLITTLE                                          WATERFORD          CT


NOVICE WOMEN 19-39
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
225    750  1:27:06  EMILY         BUCK                                               NORTH ANDOVER      MA
DNF    753  #N/A     STARR         WALKER         NEW ENGLAND ATHLETIC CYCLOCROSS     SOMERVILLE         MA


NOVICE WOMEN 40+
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      781  1:31:09  ANDREA        TOMLINSON      NBX'S TEAM WOO HOO                  SOUTH KINGSTOWN    RI
2      754  1:35:47  MICHELLE      BASSETT
DNF    780  #N/A     KARINA        ASSITER        NEMBA RACING                        MEDFORD            MA


1ST TIME MEN 12-18
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      810  0:37:17  NATE          MANSFIELD                                                             CT


1ST TIME MEN 19+
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      813  0:35:16  PETER         MCDOWELL                                           QUAKER Hill        ct
2      814  0:35:43  KYLE          MCCOY                                              SOMERVILLE         MA
3      800  0:36:51  MIKE          FLYNN          NBX/Narragansett Beer Cycling Team  BELLINGHAM         MA
4      804  0:48:07  CHRISTOPHER   REIS                                               PAWCATUCK          CT
5      811  0:48:39  DAVID         MANSFIELD                                          NOANK              CT


1ST TIME WOMEN 19+
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      805  0:48:05  JILL          D'ABROSCA      NBX'S TEAM WOO HOO                  PORTSMOUTH         RI
2      809  0:49:21  LAUREN        HOARD          NBX'S TEAM WOO HOO                  NORTH KINGSTOWN    RI
3      812  0:49:27  PRIYA         RAWANA
4      803  0:50:39  JULIE         RENQUIN                                            ATTLEBORO          MA
5      802  0:54:48  ANGELA        FAZIO          NBX'S TEAM WOO HOO                  SOUTH KINGSTOWN    RI
6      801  0:54:52  STACEY        BODZIONY       NBX'S TEAM WOO HOO                  SOUTH KINGSTOWN    RI
7      807  0:57:19  LINDSEY       MCGRATH                                            NIANTIC            CT


HIGH School "A" Race - 2 Laps
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      815  1:01:32  MARTY         HUYSMAN
2      913  1:03:09  AUSTIN        LAWRENCE                                           KENSINGTON         CT
3      808  1:09:47  RYAN          CASEY          NHS MARINERS MOUNTAIN BIKING TEAM   NARRAGANSETT       RI
4      915  1:26:17  ALEX          LITTLE                                             BERLIN             CT
5      914  1:31:50  ALEK          ARNOLD                                             BERLIN             CT
6      910  1:32:30  GEOFFREY      MAGISANO                                           BERLIN             CT
7      911  1:45:14  JOHN          NOVIK                                              BERLIN             CT
8      912  1:49:59  BRADEN        MCGRATH                                            BERLIN             CT


HIGH School "B" Race - 1 Lap
Place  Bib  Time     First Name    Last Name      Team                                City               State
1      916  0:52:40  MACK          BODZIONY       NBX/NARRAGANSETT BEER CYCLING TEAM  SOUTH KINGSTOWN    RI
2      816  0:58:14  CAROLINE      THOMPSON       COX/W.E. STEDMAN CYCLING TEAM       WOOD RIVER JCT     RI


BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with