Results » Road » 2012

Root 66 - Millstone Grind XC Mountain Bike Race & MTB Marathon

Websterville, VT

Sunday, August 19, 2012

Root 66 - Millstone Grind XC Mountain Bike Race & MTB Marathon Presented by Paine Mountain Productions Websterville, VT Sunday, August 19, 2012

These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.



Place    Time       First            Last                    Team                                             Bib #
Name             Name                    Name
Cat 3 Women 12-18
1        1:10:10    Turner           Ramsay                  Killington Mtn School                            381
2        1:36:48    Emma             Tucker                                                                   382

Cat 3 Women 19-34
1        0:56:23    Emily            Unger                                                                    366
2        1:06:55    Katie            Green                                                                    365

Cat 3 Women 35+
1        0:54:30    Karen            Zunti                   Sea Sports/Cape Cod MTB Racing                   392
2        1:09:54    Sandra           Smith                                                                    390
3        1:17:30    Tricia           Dwyer                   Mountain Moxie                                   391

Cat 3 Men 12-18
1        0:47:39    Tyler            Marshall                                                                 842
2        0:47:40    Jack             Perry                   Sea Sports/Cape Cod MTB Racing                   844
3        0:52:09    Robbie           Desmarais               Team Edge                                        853
4        0:53:06    Isaac            Avery Padberg                                                            831
5        0:53:26    Milo             Olson                   Team Edge                                        843
6        0:55:57    Xavier           Koontz Miller                                                            840
7        0:55:59    Emery            Jenkins                                                                  851
8        0:56:20    Caden            Frost                                                                    848
9        0:56:44    Alex             Gadowski                                                                 838
10       0:57:10    Jake             Desmarais               Team Edge                                        836
11       0:58:19    Gabriel          Kovacs                  Cycling Huns                                     841
12       0:58:31    Abraham          Tautfest                Bicycle Express                                  847
13       1:02:00    Benjamin         Funk                    Team Edge                                        837
14       1:02:28    Matt             Jones                                                                    850
15       1:03:17    Max              Gorman                                                                   849
16       1:08:42    Isaac            Hilton Vanosdall                                                         839
17       1:10:07    Josh             Chu                                                                      835
18       1:18:46    Austin           Beard                                                                    833
19       1:21:30    Porter           Heisin                                                                   852
20       1:25:22    Carson           Beard                                                                    834
21       1:37:42    Cody             Bassett                                                                  832
22       2:15:22    Dartanian        Provost                 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing                   846

Cat 3 Men 19-29
1        0:46:30    Neil             Lettenberger                                                             73
2        0:52:50    Ned              Jones                                                                    72
3        0:54:15    Gary             Hoehne                  Cheshire Cycle Racing                            68
4        0:55:23    Corey            Jakway                                                                   69
5        1:10:22    Zachary          Davis                                                                    66
6        1:23:53    Daniel           Shea                                                                     70
7        1:46:43    Jacob            Thurmond                                                                 71
8        2:09:26    Graham           Hayslip                                                                  67

Cat 3 Men 30-39
1        0:56:43    Michael          Henry                   Ten Speed Spokes                                 701

Cat 3 Men 40-49
1        0:49:49    Rich             Blair                   Cycle Loft                                       403
2        0:53:48    Timothy          Mayo                                                                     401
3        0:56:02    Phillip          Warren                  Bicycle Slaughterhouse                           402
4        0:58:06    Mike             Gagnon                                                                   400
5        1:19:06    Brad             Jenkins                                                                  404

Cat 1 Women
1        2:15:40    Hattie           Freye                   PVC/Cycle Mania                                  921
2        2:42:21    Elizabeth        White                   Blue Steel Cyclery                               923
3        2:45:55    Tina             Severson                Competitive Edge Cycling                         922

Cat 1 Women 35+
1        2:34:25    Joanne           Grogan                  cyclocrossrcacing.com                            912
2        3:00:12    Marjorie         Barrell                 Team Edge                                        911

Cat 1 Men 12-18
1        2:07:13    Ryan             Berliner                Belgen Cycles/Bliss Racing                       816
2        2:16:46    Zach             Marshall                Bliss Racng                                      818
3        2:20:58    Alec             Cunningham              Team Edge                                        817
4        3:09:23    Tyler            Potwin                                                                   819

Cat 1 Men 19-29
1        2:07:55    Ben              Frye                    Bicycle Express                                  283
2        2:13:09    Eric             Carlson                 Team Edge                                        282
999                 Jon              Nable                   HUP United                                       281

Cat 1 Men 30-39
1        2:02:46    Alexandre        Frappier                Opus/OGC                                         761
2        2:03:44    Ed               Uhring                  Happy Valley Racing                              763
3        2:59:06    Chris            McKay                                                                    765
999                 Robert           Czepas                                                                   764

Cat 1 Men 40-49
1        2:05:55    Robert           Carmen                  Team Edge                                        461
2        2:07:12    Craig            Kennedy                 Createx/Benidorm/EBCC                            463
3        2:07:50    Richard          Pirro                   Union Velo                                       464
4        2:14:21    Andrew           Wellman                 Bicycle Express                                  467
5        2:22:37    Luke             Hurley                  Training Bible Coaching                          462
6        2:24:58    Lucas            Provost                 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing                   465
7        2:29:26    Scott            Graham                  Littleton Bike And Fitness                       466

Cat 1 Men 50+
1        2:12:31    Peter            Crisci                  Happy Valley Racing                              548
2        2:20:05    James            Gloo                    Sea Sports/Cape Cod MTB Racing                   550
3        2:20:40    Ron              Beliveau                Createx/Benidorm/EBCC                            547
4        2:24:31    Steve            Arsenault               Norm's Ski and Bike                              546
5        2:25:50    Robert           Sampson                 Team Alpine Clinic                               551
6        2:27:00    Scott            Cunningham              Team Edge                                        549
7        2:27:43    Chris            Logan                   Norm's Ski and Bike                              553
8        2:31:55    Steve            Fletcher                West Hill                                        556
9        2:36:33    Lawrence         Woolson                 Norm's Ski and Bike                              552
10       2:37:20    Jerry            White                   Blue Steel Cyclery                               555
11       2:47:40    Alan             Moats                   bikeman.com                                      554

Cat 1 Singlespeed
1        2:12:59    Jake             Colvin                  Pedal Power CT                                   871
2        2:16:31    David            Tremblay                Bicycle Express                                  875
3        2:20:14    Kerry            Robair                  Team Edge                                        873
4        2:20:41    Ricky            Hartman                 Competitive Edge Cycling                         872
5        2:30:53    David            Richardson              Competitive Edge Cycling                         874

Pro/Cat 1 Open Men
1        1:55:23    Matthew          O'Keefe                 Riverside                                        90
2        1:55:24    Adam             Snyder                  Team Jamis                                       85
3        1:58:23    Dan              Vaillancourt            Team Seven Cycles                                86
4        1:58:33    Chris            Hamlin                  Bicycle Express                                  89
5        2:01:21    Neal             Burton                  Central Wheel/GHCC                               80
6        2:04:02    Jacob            Harris                  Norm's Ski and Bike                              82
7        2:05:10    Dan              Hock                    Bicycle Express                                  88
8        2:05:16    Aaron            Oakes                   Bulldog                                          83
9        2:22:50    Michael          Sampson                 Team Alpine Clinic/PVC                           84
999                 Andrew           Freye                   Cycle Mania/TREK/PVC                             81

Pro/Cat 1 Open Women
999                 Chris            Zielger                                                                  87

Cat 2 Women
1        1:40:51    Kimberly         Quinlan                 Mountain Moxie                                   943
2        1:43:02    Melissa          Page                    NBX/Narragansett Beer                            942
3        1:46:18    Kelly            Rago                    Createx/Benidorm/EBCC                            944
4        1:49:48    Jen              Audia                   Competitive Edge Cycling                         941

Cat 2 Women 35+
1        1:46:50    Kathy            Evans                                                                    956
2        1:52:37    Jessica          Voyer                                                                    963
3        1:53:30    Jessica          Rockson                 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing                   961
4        1:53:32    Kelly            Mendoza                 Norm's Ski and Bike                              960
5        2:04:06    Laurie           Funk                    Team Edge                                        958
6        2:08:22    Gretchen         Stokes                                                                   962
7        2:10:13    Ramona           Janowetch               Norm's Ski and Bike                              959
8        2:41:37    Jenn             Ingersoll               Mountain Moxie                                   954
999                 Pam              Fielding                Competitive Edge Cycling                         957

Cat 2 Singlespeed Women
1        1:40:55    Molly            Coseno                  North Star Sports                                294

Cat 2 Men 19-29
1        1:26:38    Paul             Rago                    Createx/Benidorm/EBCC                            123
2        1:36:19    Walker           Lyon                                                                     125
3        1:40:34    Adam             Vasas                                                                    127
4        1:42:00    Kristopher       Houle                                                                    122
5        1:44:49    Thomas           Webb                                                                     124
6        1:46:47    Ian              Gielar                  Rochester Institute of Engineering               121
7        1:56:48    Sean             Hutchinson                                                               126

Cat 2 Men 30-39
1        1:30:05    Brett            Severson                Competitive Edge Cycling                         734
2        1:31:21    Jack             Bell                                                                     727
3        1:34:16    Jesse            Norris                  Flying Penguins                                  738
4        1:34:43    Arthur           Foelschne               Onion River Racing                               739
5        1:35:36    Jon              Budreski                                                                 728
6        1:40:43    Matt             Schifferle                                                               733
7        1:44:59    Patrick          Shank                   Cycles d'Autremont                               735
8        1:45:33    Phil             Parrish                                                                  732
9        1:48:33    Mike             O'Loughlin                                                               731
10       1:51:30    Aaron            Levangie                                                                 730
11       1:57:48    Ben              Green                                                                    729
12       2:08:02    Brian            Wallin                                                                   736
999                 Paul             Lasher                                                                   737

Cat 2 Men 40-49
1        1:27:56    Richard          Loring                  NBX/Narragansett Beer                            432
2        1:30:53    Eddie            Kababik                 Team Edge                                        430
3        1:31:22    Carl             Smith                   Team Edge                                        441
4        1:34:07    Will             Raymond                 Competitive Edge Cycling                         436
5        1:35:59    Alan             Smith                                                                    445
6        1:38:49    John             Allen                   Berlin Bicycle                                   446
7        1:38:50    Scott            Cole                    Belgen Cycles                                    448
8        1:40:33    Brad             Jones                                                                    442
9        1:42:31    Mark             McKenney                Sea Sports/Cape Cod MTB Racing                   435
10       1:43:28    Todd             Mathews                                                                  444
11       1:46:04    John             Reilly                                                                   437
12       1:46:20    Greg             Gadowski                                                                 428
13       1:47:03    Rob              Robinson                                                                 438
14       1:48:33    Barry            Blakely                                                                  426
15       1:50:50    John             Abrahamsen              Flying Penguins                                  443
16       1:58:22    Matthew          Stacy                                                                    439
17       2:00:09    David            Anderson                                                                 449
18       2:02:09    Robert           Luebbers                Onion River Racing                               433
19       2:08:44    David            Carmeron                                                                 447
20       2:09:12    Douglas          Florence                                                                 427
21       2:16:33    Carl             Hilton Vanosdall                                                         429
22       2:12:10    Dan              Mahoney                 Bicycle Express                                  434
999                 Dean             Corkum                  Earl's Cyclery                                   450
999                 Michael          Whitfield               HUP United                                       440

Cat 2 Men 50+
1        1:37:41    Seward           Ogden                   Putney Bike Club/West Hill                       525
2        1:41:50    David            Powell                  Competitive Edge Cycling                         526
3        1:43:07    Paul             Lussier                 Competitive Edge Cycling                         523
4        1:43:13    Steve            Riccio                  Norm's Ski and Bike                              527
5        1:47:48    Paul             Arnot                   ADG                                              533
6        1:47:58    Mark             Horvath                 NEMBA                                            534
7        1:48:49    Juan             Mendoza                 Norm's Ski and Bike                              524
8        1:49:43    Tri              Vinh                    Competitive Edge Cycling                         529
9        1:51:30    Ronald           Rossi                                                                    528
10       1:51:31    John             Weferling               Competitive Edge Cycling                         530
11       2:08:55    Christopher      Ford                    GMBC/Synergy Fitness                             521
12       2:10:42    John             Hackney                                                                  531
13       2:22:16    Daivd            Holmander               Blue Steel Cyclery                               552

Singlespeed
1        1:35:56    Eric             Krivitzky               Flying Penguins                                  858
2        1:36:21    Ian              Dowling                                                                  859
3        1:36:22    Fabian           Esponda                 Createx/Benidorm/EBCC                            856
4        2:06:07    Andrew           Kovacs                  Cycling Huns                                     857

Marathon Men
1        2:46:59    Joshua           Krzyzek                 Union Velo                                       322
2        2:49:10    Anoy             Gould                   Blue Steel Cyclery                               317
3        2:51:18    Scott            Smith                   Family Bike/2 Tired Racing                       330
4        2:59:25    Robert           Stine                   NBX/Narragansett Beer                            331
5        2:59:46    Jon              Rowe                    Northern American Velo                           333
6        2:59:48    Stephen          Wright                                                                   374
7        2:59:49    Sheldon          Miller                  bikeman.com                                      371
8        3:02:54    Timothy          Burgher                 Dealer.com                                       313
9        3:03:58    Dylon            McKeon                  Family Bike                                      334
10       3:07:35    David            Ricklefs                Onion River Racing                               370
11       3:09:21    Trevor           Emond                   Family Bike                                      376
12       3:09:34    Garin            Frost                                                                    373
13       3:10:07    Josh             Matta                   Trapp Family MTB Bike                            325
14       3:11:06    Don              Harmeyer                Belgen Cycles                                    319
15       3:22:20    Bill             Heigis                  Bill Heigis Builder LLC                          320
16       3:30:34    Jacob            Bodway                  Team Hollyloft/Alfies                            312
17       3:35:49    Bob              Jones                                                                    335
18       3:37:08    Sean             Frodyma                                                                  316
19       3:39:29    Jim              Machakos                                                                 324
20       3:40:04    Gilman           Lang                    Catamount                                        375
21       3:45:13    Scott            Maynard                                                                  326
22       3:45:45    Peter            Clark                                                                    314
23       3:50:29    Tom              Sullivan                                                                 332
24       3:54:35    Brendan          Barden                                                                   309
25       4:00:56    Nathaniel        Fish                    Bike 29                                          315
26       4:04:42    Joel             Lamendola                                                                323
27       4:06:43    Brad             Ramsay                  Killington Mtn School                            328
999                 Mark             Kevorkian                                                                321
999                 Joel             Page                                                                     372
999                 Tyler            Berliner                Belgen Cycles/Bliss Racing                       311
999                 PJ               Renquin                 Union Velo                                       329

Marathon Singlespeed
1        2:58:15    George           Lapierre                Grass Roots                                      161
2        3:02:48    Marc             Stannard                Flying Penguins                                  163
3        3:04:15    Mark             Tucker                  NEMBA                                            164
4        3:14:53    Eric             Berliner                Belgen Cycles                                    165
5        3:15:52    Mark             Budreski                                                                 159
6        3:18:21    Emile            Smith                                                                    166
7        3:29:34    David            Skrocki                 Norm's Ski and Bike                              162
8        3:31:16    Kaj              Huld                                                                     160
9        4:06:48    Martin           Philip                                                                   327

Marathon Women
1        3:23:22    Kelly            Ault                    Mountain Moxie                                   103
2        4:23:00    Nina             Coleman                 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing                   104
3        4:53:40    Rachel           Curtin                  Hollyloft/Alfies                                 105
999                 Karolina         Valterova                                                                106

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with