We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart
BikeReg
Gnar Weasels
Foxboro, MA
Sunday, May 25, 2014
Gnar Weasels
F. Gilbert Hills State Forest
Foxborough, MA
May 25, 2014
Sponsored by JRA Cycles
Powered by CrossMgr (sites.google.com/site/crossmgrsoftware)

Elite Men

Pos (SSFirst Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2   Lap 3
1      Neal       BURTON        ERRACE.org p/b Ce2:07:50 41:29  43:13   43:08
2      Brendan    MCCORMACK     Clif Bar / Pactim2:13:32 43:29  44:25   45:37
3      Bobby      NASH                           2:17:28 43:30  46:32   47:25
4(1)   Shawn      MOTTRAM       New England Cycli2:18:36 46:46  45:01   46:48
5      Richard    PIRRO         New England Cycli2:18:40 44:35  46:51   47:13
6      Mark       MCCORMACK     Clif Bar/Pactimo 2:19:07 43:28  47:00   48:39
7(2)   paul       SIMOES        bikeman.com      2:19:18 45:19  46:55   47:03
8      Brian      HUGHES        Fast Splits Multi2:19:54 43:38  46:39   49:37
9      Elvis      GRIMLEY       Ness-   Team New 2:20:27 44:56  46:53   48:37
10     Alby       KING          BIKEMAN.COM      2:21:31 46:43  47:15   47:32
11     Doug       THORP         Bikeman.com      2:26:17 48:12  47:58   50:06
12(3)  Will       CRISSMAN      B2C2             2:27:28 45:43  50:11   51:33
13     Rob        STINE         NESS/SHIMANO     2:31:57 43:36  57:51   50:29
14(4)  Jesse      QUAGLIAROLI   Expo Wheelmen    2:36:48 48:02  52:07   56:37
15     Nathan     WHIPPLE       Sho-Air/Cannondal2:47:25 53:25  55:29   58:30
16     Lee        WASSILIE      Trek Portsmouth  2:50:49 49:42  50:13   1:10:53
17     tyson      KAMAN                          2:51:14 44:30  1:10:39 56:04
18(5)  Matthew    GREEN         Commonwealth Cycl1:45:51 47:39  58:11
19     Joshua     ANDERSON      Riverside Racing 44:07   44:07
20     Scott      HOOD          Cycleloft        44:57   44:57

Elite Women

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Crystal    ANTHONY       Riverside Racing 1:38:08 47:52  50:16
2      Stephanie  BAKER         DG Cycle Sports  1:40:58 49:21  51:36
3      Maureen    BRUNO ROY                      1:43:22 49:57  53:24
4      Bryna      BLANCHARD     Windham Mountain 1:47:56 53:50  54:06
5      Marie      WALSH         peloton          1:49:57 53:54  56:02
6      jennifer   HART          CycleLoft        2:04:02 59:30  1:04:32

Expert Men 19-29

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Matt       BETTENCOURT   Team Spark       1:37:50 47:19  50:31
2      Kurt       DANIELLO      Laurel           1:41:44 49:19  52:25
3      Alex       MEIER         pedalpowertrainin1:44:42 50:44  53:57
4      Robin      CRANDALL                       1:48:02 52:32  55:29
5      Scott      LOVINGTON                      1:51:04 52:22  58:42
6      Robert     LEESON        Warren Wilson Col1:52:45 53:22  59:23
7      Fred       PRESCOTT      Team Spark       1:02:59 1:02:59

Expert Men 30-39

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Jeff       FAIRBANKS     Fritz's Bicycle S1:32:58 46:02  46:56
2      Eric       BASCOMBE      Blackstone Bicycl1:34:43 46:11  48:31
3      Keith      REYNOLDS      BIKEMAN.COM      1:41:07 48:45  52:21
4      Sean       RUDZINSKY     NESS/SHIMANO     1:42:04 54:35  47:29
5      Charles    SCHUBERT      B2C2/Boloco      1:44:39 50:52  53:46
6      Scott      YAROSH        Northampton Cycli1:45:02 50:19  54:42
7      Alexander  GRABAU        Boston Racing Ind1:55:01 51:50  1:03:10
8      Adam       SZYMKOWICZ    Family Bike      1:59:14 58:59  1:00:15
9      kent       HIRSHBERG     dedham bike      2:23:49 1:13:281:10:20
10     Karl       KRANTZ                         55:36   55:36
11     Jon        FREDERICK     Boston Bicycle Sc1:36:24 1:36:24

Expert Men 40-49

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Alex       PETRO         Corner Cycle     1:30:05 44:45  45:19
2      David      DORNAUS       Corner Cycle     1:35:09 46:22  48:46
3      David      CURRIE        JRA cycles       1:35:24 49:02  46:22
4      Tom        PIERCE        Mason Racing     1:36:33 47:14  49:18
5      Anthony    CATAURO       Clark Brothers   1:38:31 48:16  50:14
6      Tadd       CLELLAND      Serious Cycles   1:39:35 48:14  51:21
7      Colin      JOHANNEN      BIKEMAN.COM      1:46:32 52:50  53:42
8      Will       RAYMOND       Competitive Edge 1:46:49 52:37  54:11
9      Mark       MCKENNEY      Cape Cod Mountain1:49:33 53:30  56:03
10     Lucas      PROVOST       CAPE COD MOUNTAIN1:53:57 53:21  1:00:35
11     Brant      HORNBERGER    BikeReg.com      2:05:24 1:00:091:05:14
12     J.D.       BILODEAU      Joe's Garage     2:05:25 1:00:031:05:22

Expert Men 50+

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      John       BEAUPRE       NBX/Narragansett 1:35:12 45:51  49:20
2      Stephen C. WITKUS        Bikeman.com      1:37:16 47:38  49:37
3      Brian      MCINNIS       JRA Cycles       1:42:13 49:46  52:27
4      David      BELKNAP       Cycle Lodge      1:42:18 50:27  51:51
5      hans       FERNSEBNER    JRA CYCLES       1:45:01 51:14  53:47
6      Mike       RAMPONI       Firefly          1:53:30 51:11  1:02:19
7      ChristopherBURKE         CyclocrossRacing.1:56:59 56:51  1:00:07
8      Barry      DOUBLEDAY     Cycle Lodge      1:58:52 58:12  1:00:40

Expert Women 19-39

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Katelyn    PARHIALA      JRA Cycles       2:08:46 1:02:141:06:31
2      Sarah      LOYA          A1Zero           2:25:33 1:11:051:14:28

Expert Women 40+

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Laura      ZIMMER        Team BUMS        2:00:37 59:38  1:00:58
2      Jessica    ROCKSON       Bike Zone        2:20:32 1:06:591:13:33
3      Christine  BERIAU        Bikeman          2:23:48 1:08:271:15:21


Singlespeed Open Men

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Ricky      LEGAULT       New England Cycli1:41:01 49:50  51:10
2      Sylvain    LOIZE         Providence Velo  1:41:56 50:54  51:02
3      Tim        JOHNSON       Sea Sport Cycling1:44:15 50:39  53:35
4      Taylor     CLARK         ClarkBrothersRaci1:47:27 52:05  55:21
5      Bo         FULLER        NBX/Narragansett 1:49:44 52:04  57:39
6      Ted        YOBACCIO      NEBC             1:55:56 54:20  1:01:36
7      john       PELL                           1:59:43 57:19  1:02:23
8      Nathan     ORIE                           2:06:06 57:54  1:08:12
9      Joshua     KRZYZEK       Union Velo       2:06:26 1:00:031:06:23
10     Michael    JOHNSON       Geekhouse Bikes  2:09:05 1:01:231:07:42
11     Raymond    MARTIN        Raymond K. Martin2:10:06 1:07:581:02:08
12     Seth       PAGE          Gigantic Hawk    2:30:00 1:15:20?
Sport Men 19-29

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Matthew    CORK          JRA Cycles       1:41:42 50:46  50:56
2      Doug       WILSON        The BSWC         1:46:02 51:45  54:16
3      dan        GIROUX        The BSWC         1:47:15 52:30  54:44
4      Kurt       MASON         HRRT             1:49:07 50:47  58:19
5      Evan       HUNT                           1:49:24 53:47  55:36
6      Ben        CALVERT       Rockstar Games / 2:00:57 56:21  1:04:36
7      Brian      GODDU         Team Spark       2:04:08 1:00:161:03:51
8      Mike       MORSE         Blue Hills Cyclin2:12:36 1:04:261:08:10
9      Will       MARKS         JRA Cycles       2:16:29 1:07:591:08:30
10     John       KAVOURIS      Stampede!        2:20:20 1:05:081:15:11
11     Dylan      BELKNAP-LERNER                 2:23:24 1:06:521:16:31

Sport Men 30-39

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Peter      GELOSO        Laurel Bike Club 1:43:40 51:25  52:15
2      Stephen    WILSON        BikeBarnRacing.co1:49:41 53:04  56:37
3      Joseph     RE            NEMBA            1:49:42 53:00  56:42
4      Edward     PARSONS       HUP United       1:51:08 53:49  57:19
5      Sean       MULLIN        Sea Sports       1:52:59 53:08  59:51
6      Tim        SNOW          QT2 Systems      1:56:43 59:00  57:42
7      Doug       VEILLEUX      Team Spark       2:00:05 58:14  1:01:51
8      Delvis     GOMEZ         Cycle Loft       2:05:41 1:05:311:00:10
9      Nathan     BACZEK                         2:11:52 1:03:551:07:56
10     Stephen    FLECK         Baddass Incorpora2:13:43 1:03:151:10:28
11     Joshua     BARBER        TRI-CITY BICYCLES2:17:40 1:00:441:16:55
12     David      DEITCH        Hup United       2:24:06 1:10:081:13:58
13     Trevor     WEEDEN                         2:39:02 1:21:221:17:39
14     Michael    OCONNELL      Team Spark       1:05:43 1:05:43
17     Jeff       MULDOON                        1:12:00 1:14:00

Sport Men 40-49

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Kevin      BRANT         Blue Hills       1:38:42 48:43  49:59
2      leo        CANDIDUS                       1:42:12 50:07  52:04
3      Timothy    LYNCH         Union Velo       1:48:15 51:42  56:32
4      Chris      BUSICK        Minuteman Road Cl1:49:26 54:22  55:03
5      Dereck     FISH          Flyin Fish Cycles1:51:17 55:03  56:13
6      Eric       HEINRICH      Cycle Lodge |Team1:52:57 55:11  57:45
7      Sean       GODLEY        QuadCycles       1:53:15 55:12  58:02
8      Corbin     KOHN                           1:55:04 56:15  58:49
9      Todd       MAIN                           1:57:35 57:02  1:00:32
10     Gerald     FINNEGAN                       1:58:45 58:40  1:00:04
11     Marc       LACOCHE                        2:04:49 59:16  1:05:32
12     Martin     ENGEL                          2:05:36 1:00:451:04:50
13     Nicholas   BARRY         JRA Cycles       2:06:15 59:34  1:06:41
14     Evan       GOLDBERG                       2:07:07 1:06:131:00:54
15     Anthony    CHABOT        Danielson Adventu2:08:06 1:01:461:06:20
16     GARY       ELENIEFSKY    Team Spark       1:02:03 1:02:03

Sport Men 50+

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      martin     TRIBANDIS     Fritz's Bicycle S1:48:18 53:07  55:10
2      Keith      HENDERSON                      1:49:12 54:33  54:38
3      Edmund     ARRUDA        Maggie Rosa's Bik1:52:41 55:20  57:20
4      Mark       SFERRAZZA     bikebarnracing.co2:10:00 1:04:431:05:16
5      Tri        VINH          Competitive Edge 2:12:51 1:05:281:07:22
6      Russ       CAMPBELL      Minuteman Road Cl2:14:49 1:02:551:11:54
7      Daniel     IBBITSON      Sheldonville Bicy2:32:39 1:11:351:21:04
8      Tom        GUMBART       Minuteman Road Cl1:25:03 1:25:03

Sport Jr Men 12-18

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1  Lap 2
1      Camden     BROOKS        Bay Hill Capital 1:50:37 52:57  57:40
2      Max        BEAUPRE       NBX/Narragansett 1:53:37 55:57  57:39

Sport Women 19-39

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1
1      Alison     CROCKER       JRA Cycles       1:07:20 1:07:20
2      dana       PREY          pedalpowertrainin1:07:43 1:07:43
3      Michele    SMITH         Hup United       1:11:37 1:11:37
4      Emily      THIBODEAU     Team Monter Truck1:27:57 1:27:57

Sport Women 40+

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1
1      Michelle   HENDERSON                      1:10:09 1:10:09
2      Sally      MCINNIS       JRA Cycles       1:10:37 1:10:37
3      Jennifer   MAXWELL       Family Bike      1:20:02 1:20:02
4      Tamara     BONN          STAMPEDE!        1:42:01 1:42:01
5      Heather    MOTYKA        Family Bike      1:44:28 1:44:28

Novice Men 19-29

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1
1      Sean       CURRAN                         56:49   56:49
2      Matthew    CURTIS        Team Spark       1:03:07 1:03:07
3      Chris      DUNN                           1:05:38 1:05:38
4      Joseph     KLUFTS                         1:17:30 1:17:30

Novice Men 30-39

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1
1      Neil       LETTENBERGER                   52:40   52:40
2      Robert     MOONEY        Volcanic Bike    53:17   53:17
3      Chris      CANALE                         57:45   57:45
4      Thiago     BENTO                          1:00:43 1:00:43
5      Dale       HIGGINS       Team Spark       1:04:59 1:04:59
6      Adam       HOUSER                         1:05:51 1:05:51
7      Matt       DUFOUR                         1:06:17 1:06:17
8      steve      DOTY                           1:07:32 1:07:32
9      Anthony    HILCHEY       Cycle Lodge      1:11:58 1:11:58
10     Joel       ORKIN-RAMEY   HUP United       1:12:02 1:12:02
11     Lee        BESSETTE                       1:13:05 1:13:05
12     Ron        REYNOLDS                       1:18:48 1:18:48
13     Gabriel    SCHNECK                        1:57:55 1:57:55

Novice Men 40-49

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1
1      Robert     FOX           Maggie Rosa's    1:01:53 1:01:53
2      Marc       CURTIS        bikebarnracing.co1:03:39 1:03:39
3      Francisco  SILVA                          1:05:16 1:05:16
4      Chris      PIERCE        Spark            1:06:22 1:06:22
5      Darren     NORTON                         1:06:41 1:06:41
6      Chris      WHITE         Sea Wolf Cycling 1:09:53 1:09:53
7      Josef      SIMON         Pro Sports       1:13:47 1:13:47
8      Kevin      DACEY                          1:19:35 1:19:35

Novice Men 50+

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1
1      William    SALTONSTALL                    1:09:27 1:09:27
2      Mark       GRACIA                         1:12:49 1:12:49
3      David      QUENNEVILLE                    1:17:23 1:17:23
4      Scott      NOLAN                          1:18:18 1:18:18

Novice Jr Men 12-18

Pos    First Name Last Name     Team             Time    Lap 1
1      Michael    NORTON        Team Spark       1:06:31 1:06:31
2      Ryan       AITTANIEMI    Bay Hill Capital 1:14:30 1:14:30
3      Erik       CARLSON                        1:30:30 1:30:30
4      Isaac      CARLSON                        1:39:11 1:39:11