The New Bethlehem Criterium
Presented by
Lehigh Wheelmen Racing Division
Liberty High School, PA
Sunday, May 15, 2005
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
Pro 1/2/3 Mens
Place # Name Team
1 36 Rich Reinhardt Chester CCF
2 43 Blair Saunders First Mark velo
3 26 Mark Light Alliava Euro
4 40 Pete Fitzpatrich ST GeorgeCC
5 37 Karl Woitas Alliance
6 31 Torrey Marks ERA
7 10 Brandon Haines Team Alliance Environmental
8 47 Dan Stewart Central Jersey Cycling
9 6 Elliot Gaunt Watchung Wheelman
10 50 Rich Liebfried Atlantic
11 14 John Manailaovich ACT
12 34 Rodney Santiago CCG/Puerto Rico
13 11 Ted Inoue K2/ Shirks
14 4 Jordyn Drayton Dynaflo/Technocycle
15 42 Rich D. Uliana Gotham
16 9 Ryan Graff Meredith Group-GPOA
17 38 Brett Jacoby unattatched
18 ?? Could not read number
19 45 Ray Ignosh Gotham
20 13 Michael Koons Tri State Velo
21 32 Daniel E. Bonora
22 19 Justin Waynick Swashbuckler Breweing/PaRenFaire.com
23 15 Steve May World CupSki and Cycle Team
24 21 Wayne Work Jr. Swashbuckler Breweing/PaRenFaire.com
25 44 Kyle Eckley Mainline
26 25 Cameron Reipir White Rose Races
27 2 David Berson East Coast Velo
28 5 Eric Fredericks MLC-Bikyle
29 17 James Perren Quaker City Wheelman
30 28 William E. Short Team Alliance Environmental
31 35 Brian E. Urso
32 27 Heather L
33 29 James G. Maino K2/ Shirks
34 33 Stephen P. Sambrano Mainline
35 48 Edward J. Krynski Atlantic
36 18 Brian Trdina Swashbuckler Breweing/PaRenFaire.com
37 30 John E.Paproski K2/ Shirks
38 8 Chip Berezny Bikeline/LWA
39 3 Steve Craig K2/ Shirks
40 49 David Black Swashbuckler Breweing/PaRenFaire.com
41 20 Keith Wilson GS Lancaster
42 12 Saysana Inthavongsa Swashbuckler Breweing/PaRenFaire.com
43 8 Chip Berezny Bikeline/LWA
50+Mens
3 8 Chip Berezny Bike Line/LWA
2 482 Andrew Buck Bike Line/LWA
3 461 Bob Kehl Guys Racing
4 477 Ron Heistand Bike Line/LWA
5 462 Tom Kellogg Tri-State Velo
6 471 Brian Saylor BRC
7 468 Daniel Mitchell Skylands cycling
8 454 Jack Carvalho U/A
9 479 Jerome Weiner Guys Racing
10 456 David Frankford Guys Racing
11 467 Michael Miller Jaeger
12 476 Rich Ziegler Bike Line/LWA
13 460 David Jorcan NEBC
14 480 Mike Kenfield Jaeger
15 473 Greg Shutskie Sommerset Wheelman
16 452 Clark Beam Bike Line/LWA
17 453 William Carr ERA
18 465 Eddue Mack Atlantic
19 474 Mike Taxter Bethel Bikes
20 483 Mark Mthews Quaker City Wheelman
21 481 Pete Sleeman Bike Line/LWA
22 475 James Themil Mystic
23 457 Julius Goscin MCC
24 458 Tom Grim ERA
25 484 John Cpaldo Tri-State Velo
26 463 David KJellous Main Line
30+ mens
1 151 Torrey Marks ERA
2 146 Mark Light Team Alliance Environmental
3 145 Bill short Team Alliance Environmental
4 140 Dave Bonser Gotham
5 111 Ted Inoue K2/Shirks
6 138 Tom Ratzell Bikeline/LWA
7 124 Mike Spangenberg BCA/Vomax
8 119 Brad Ober GS Lancaster
9 141 Mike Koons Tri State velo
10 159 Karl Wotas Alliance Env.
11 139 Dwayne Clinton GS Lancaster
12 ?? Could not read number
13 115 Richard Leibfried K2/Shirks
14 144 Cameron Breider White Rose Racing
15 133 Jeff Moore TSV
16 103 Charles Chichester CRC of A
17 417 James Maino Atlantic/K2
18 110 Tom Godfrey NCVC/Edge Technologies
19 107 Mike Devvono Breakaway endurance Sports
20 102 Adam Carpenter Bikeline/LWA
21 114 Doug Lapp GS Lancaster
22 123 Marty Smith Bikeline/LWA
23 154 Emils Schnore Unattached
24 108 David Frankford Main Line Cycling
25 105 Greg Dabielewicz BCRC
26 137 David Block Swashbuckler Brewing
27 ?? Could not read number
28 128 Bob Webb Bikeline/LWA
29 143 Taylor Fenstermacher TSV
30 158 Les Miller BOB
31 149 Mark Bowman Bikeline/LWA
32 153 Edward Krynski Atlantic RC
33 ?? Could not read number
34 135 Chris Stutz BOB
35 118 Joe Murphy Bikeline/LWA
36 113 Kevin Kolodziejski TSV
37 121 Steve Sambrano Main Line Cycling
38 8 Chip Berezny Bikeline/LWA
39 125 Mike Spangenberg BCA/Vomax
40 155 Steve Edgar Gotham
41 162 Michelle Bote
42 131 Wayne Work Swashbuckler Brewing
43 112 Saysana Inthavongsa Swashbuckler Brewing
40+mens
1 262 Art McHugh Morgan Stanley
2 276 John Spittall GS Lancaster
3 284 Michael Norton BOB
4 277 Duane Skofield BOB
5 299 Bryan Barret Bikeline/LWA
6 253 Wayne Lunkong Jersey Rocknrd
7 295 Greg Cordasco Liberty Cycle
8 263 Bob Kehl Guys Racing
9 256 Steve Edgar Gotham
10 289 Joe Manacchio Guys Racing
11 296 Scott Butler Bikeline/LWA
12 259 Eric Schlauch Somerset Wheelmen
13 278 Tom Ratzel Bikeline/LWA
14 292 Kevin Kolodziejski TSV
15 268 Brian Wolf Bethel cycle
16 267 Michael Zbab GS Lancaster
17 285 Jeff Modre TSV
18 254 Mark Krajel Gotham
19 271 Lenny Trolio Bikeline/LWA
20 273 Chris Stutz Morgan Stanley
21 286 Michael Midkiff Votrex Cycling Club
22 247 Jesse Gydosh Sticklers
23 270 Joey Piscitello Cadence
24 298 Darin Benson GS Lancaster
25 269 Kyle Oberly East Coast Velo
26 259 Charles Chichester CRC OF A
27 294 Kip Jansen Bikeline/LWA
28 257 Ben Bashore QCW
29 279 James Prestia TSV
30 251 James McDermott TSV
31 293 Tom Kellogg TSV
32 249 Vladimir Borovkov Somerset Wheelmen
33 8 Chip Berezny Bikeline/LWA
Cat 5 Men
1 268 Will O'Donnell
2 270 Joey Piscitallo Cadence
3 271 Doug Schiel Workd Cup ski and Cycle
4 259 Charles Chichester CRC of A
5 267 Jeff Murray Quaker City Wheelmen
6 278 Scott Steele Penn State Cycling
7 283 Angelisanti Ldennis unattatched
8 264 William Lunny Doylestown Wheelman
9 275 Pete Muto Bikeline/LWA
10 280 Steven Bauer Tri State Velo
11 279 Steven A Sillett
12 285 John G. Carlton Cycle Funnatic
13 273 Benjamin Smith Workd Cup ski and Cycle
14 266 Mark Miller
15 276 Jim Payne Bikeline/LWA
16 257 Ben Bashore
17 277 Andrew Harris East Coast Velo
18 261 Steve Hookway Lehigh cycling
19 274 Alexander Vilareal Dynaflo/Thechnocycle BRC
20 260 Jesse Gantt Workd Cup ski and Cycle
Women all
1 53 Sarah Cravella FUJI
2 66 Veronica Argentina
3 65 Gracela Martinez Argentina
4 55 Cindy Lakatosh TSV
5 60 Rosy McCall Hot Cycles
6 59 Nonnie Howard Verducci
7 51 Jacqueline Paull Alliance Env.
8 50 Jamie Pettinate Redial Media
9 52 Amy Wilson GS Lancaster
10 62 Christal Blaser Liberty Cycle
11 64 Tara Verducci
12 54 Christine Sararen Verducci
13 63 Michele Bote Hub Racing
14 57 Colleen Gulick Bikeline/LWA
15 58 Colleen Hayduk Salamandar
Women 30+
1 377 Allison Fischer ECV
2 374 Julia Klinger Bethel Cyclery
3 371 Cheryl Wolf Bethel Cyclery
4 378 Michele Succlick TSV
5 376 Tammy Ebersole Evolution
6 382 Diana Saranoski ECV
7 375 Diane Castor Tri State Velo
8 381 Lorie Reinert Bikeline/LWA
9 372 Janine Dymond Bikeline/LWA
10 379 Kathryn Graver World Cup
11 373 Candance Ploskina Bikeline/LWA
Women Cat 4
1 440 Dee Heefner World Cup
2 448 Kristy Swope Bikeline/LWA
3 449 Lauren Tracy Vortex
4 445 Kathryn Potyliki Vortex
60+ Mens
1 226 Barry Frek ERA cylcing
2 223 Phil Stanley Morgan Stanley
3 229 John Auer somerset
4 228 Robert Carlin Atlantic
5 227 Jon Farbman 3D
6 221 Jean Clibert Bike Line/LWA
7 222 Ray Screet Laurel Bike Club
8 224 David Reed Mystic
Cat 4 Mens #in field-39
1 759 Brian Smith World Cup Ski and Cycling
2 741 Ray Brettie Guys Racing
3 752 Joe Kopena Drive Sports/Drexel Cycling
4 754 Chris McCunney First State Velo
5 758 Tyson Reinhard Tri State Velo
6 768 Reid A Block Cadence
7 765 Paul Burg Upstate Velo
8 762 Matt Spohn Penn State cycling
9 775 Steven Stait Gotham cyclist
10 746 Evan Daney Team Alliance Environmental
11 778 Alex B. Kinzey Vortex
12 770 Joe Piscilella Cadence
13 763 Craig St. onge White Rose Racing
14 749 Ethan Frost First State Velo
15 779 Jesse Gydosh Upstate Velo
16 761 Matthew Spails Breakaway Endurace Sports
17 748 Mike Devons Breakaway Endurace Sports
18 755 David Nesler First State Velo
19 769 Timothy Dowling First State Velo
20 744 Colin G. Legore Bikeline/LWA