BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Men Cat 2/3/4 B
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Emile Goguely 7 laps @ 0
2 Nate Thalhamer Top Club 7 laps @ 0
3 David Reeckmann 7 laps @ 0
4 Matthew Whitby 7 laps @ 0
5 Grant Heuring ACADEMY 7 laps @ 0
6 Mckay Kinsey ACADEMY 7 laps @ 0
7 Jason Price 7 laps @ 0
8 Gavin Saffian 7 laps @ 0
9 William Zhang Squareone Helen's 7 laps @ 0
10 Peter Ambiel SunPower Racing 7 laps @ 0
11 Kyle Taylor 7 laps @ 0
12 Alan Barbaran King Kog Oakland 7 laps @ 0
13 Chris Torp King Kog 7 laps @ 0
14 Eric Brighton 7 laps @ 0
15 Wayne Vanaman King Kog 7 laps @ 0
16 Tyler Elliot 6 laps @ 0
17 Grant Emoff Square One 6 laps @ 0
18 Alvin Chan King Kog 6 laps @ 0
Men Cat 2/3/4 Master B 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Matthew Klene 7 laps @ 0
2 Leonard Garza Stage 1 Cycling 7 laps @ 0
3 Ben Moomey CBRE Racing 7 laps @ 0
4 Jason Villarin Team Roaring Mouse 7 laps @ 0
5 Cliff Golz The Pony Shop 6 laps @ 0
6 Brett Butles 6 laps @ 0
Men Cat 2/3/4 Master B 45+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Warren Marshall The Fast Forward 7 laps @ 0
2 Ken Cashion King Kog 7 laps @ 0
3 Sean Melchionda Divine Electric Norcal 7 laps @ 0
4 Philip Vrieling Funsport Bikes Cycling Team 7 laps @ 0
5 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 laps @ 0
6 Michael Loftesnes CBRE Racing 6 laps @ 0
7 Boris Foelsch Menlo Velo 6 laps @ 0
8 Darrel Brokeshoulder 6 laps @ 0
9 Scott Zavack 6 laps @ 0
10 Kurt Martin 6 laps @ 0
11 Michael Schaller 6 laps @ 0
12 Ray Mendoza 6 laps @ 0
13 John Bono 6 laps @ 0
14 Shawn Varner ChristianCycling Colorado 6 laps @ 0
15 Paul Young The Fast Forward 6 laps @ 0
16 Brian Gokey 6 laps @ 0
Men Cat 2/3/4 Single Speed B
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jason Prater RMRC p/b Turin Bicycles 7 laps @ 0
2 Justin Hintz 7 laps @ 0
3 Brian Ferrario 7 laps @ 0
4 Kevin Pelley 7 laps @ 0
5 Christian Bryan 7 laps @ 0
6 Justin Morgan ACADEMY 7 laps @ 0
7 Chase Latta Team Oakland 7 laps @ 0
Men Cat 4/5 C
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Sullivan Vanway Waffle House Racing 6 laps @ 0
2 Matt Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 laps @ 0
3 Aaron Cole Santa Cruz Factiry Racing 6 laps @ 0
4 Ryan Rego Santa Cruz Factory Racing 6 laps @ 0
5 Will Wright 6 laps @ 0
6 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 laps @ 0
7 Mathew Woodworth 6 laps @ 0
8 Robert Kurtz King Kog 5 laps @ 0
Men Cat 4/5 Master C 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Robert Hunt 6 laps @ 0
2 Russel Pratt 6 laps @ 0
3 Dustin Ford Squadra Terun 6 laps @ 0
Men Cat 4/5 Master C 45+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 laps @ 0
2 Chuck Heuring ACADEMY 6 laps @ 0
3 Michael Rizzo SJBC 6 laps @ 0
4 Ramon Figueroa 6 laps @ 0
5 David O'Brien SunPower Racing 6 laps @ 0
6 David Jackson 6 laps @ 0
7 Jeremy Ellis Santa Cruz Factory Racing 6 laps @ 0
8 Erin Gil The Fast Forward 5 laps @ 0
9 Andrew Parker 5 laps @ 0
10 Benjamin Tomkins 5 laps @ 0
11 Alex Lappe Menlo Velo 5 laps @ 0
12 Jamie Carey 5 laps @ 0
13 Timothy Turnbull Los Gatos Bicycle Racing Club 5 laps @ 0
Men Open Elite A
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Gomez - villafane Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 10 laps @
2 Sean Estes Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 10 laps @
3 Don Myrah 10 laps @
4 Garrett Follmuth SQUAREONE 10 laps @
5 Zach Wick 10 laps @
6 Justin Morgan 10 laps @
7 Ryan Rinn 10 laps @
8 Christopher Peck CT Cycling Advancement Program 10 laps @
9 Justin Robinson Santa Cruz Factory Racing 10 laps @
10 Ryan Bibko 10 laps @
11 Patrick Miller The Fast Forward 10 laps @
12 Peter Ambiel SunPower Racing 10 laps @
13 Jordy Malmberg Top Club 01:09:02
14 Christian Lam SquadraSF p/b Terun 10 laps @
15 Eric Brown Rock lobster 10 laps @
16 Kailin Waterman Rock lobster 9 laps @ 0
17 Benjamin Dodge 9 laps @ 0
18 Patrick Thomas 9 laps @ 0
19 William Kemper 9 laps @ 0
20 Liam Gima-lange 9 laps @ 0
21 Brendan Lehman Rock Lobster -
22 Dylan Atkinson Cyclesport Specialized p/b muscle milk -
Men Open Junior 10-14
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Sean Strachan Elevation Bike Co. 6 laps @ 0
2 Nathan Vahlberg Rock Lobster 6 laps @ 0
3 Dan English 6 laps @ 0
4 Marcis Shelton 5 laps @ 0
5 Coleman Renfro Rock Lobster 5 laps @ 0
6 Noah Shelton 5 laps @ 0
7 Mcewan Tomkins Voler/Clif/HRS/Rock Lobster 3 laps @ 0
8 Sterling Woodson -
Men Open Junior 15-18
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Grant Heuring ACADEMY 6 laps @ 0
2 Manuel Affonso Team Oakland Cycling 6 laps @ 0
3 Justin Peck CT Cycling Advancement Program 6 laps @ 0
4 Grant Carey 5 laps @ 0
5 Mckay Kinsey ACADEMY 5 laps @ 0
6 Peter Vahlberg 5 laps @ 0
Men Open Master A 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Justin Robinson Santa Cruz Factory Racing 8 laps @ 0
2 Steve Reaney Spokesman 8 laps @ 0
3 Kell Mckenzie King Kog 8 laps @ 0
4 William Kemper 8 laps @ 0
5 Benjamin Dodge 8 laps @ 0
6 Matthew Hoffman 8 laps @ 0
7 Bryan Cheung Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 laps @ 0
8 Miles Keep 8 laps @ 0
9 Andrew Vontz 8 laps @ 0
10 Jon Stewart ACADEMY 8 laps @ 0
11 Justin Hintz 8 laps @ 0
12 Bryan Kwan The TEAM SOCALCross 7 laps @ 0
13 Marcus Catano CBRE Racing 7 laps @ 0
14 Dan Winterberg 7 laps @ 0
Men Open Master A 45+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Brad Cannella The Fast Forward 8 laps @ 0
2 Sean Haidet Schnur Racing 8 laps @ 0
3 Gannon Myall 8 laps @ 0
4 David Wierzba The Fast Forward 8 laps @ 0
5 Mark Howland Family Cycling Center 8 laps @ 0
6 Matt Shelton 8 laps @ 0
7 Stacey Sell Family Cycling Center 8 laps @ 0
8 Mark Acker 8 laps @ 0
9 Cesar Chavez 8 laps @ 0
10 Chris Gaffney SunPower Racing 8 laps @ 0
11 John Mundelius 8 laps @ 0
12 Mike Urbina 8 laps @ 0
13 Robert Donovan Squareone Helen's 8 laps @ 0
14 Giles Healey BikeWorks 8 laps @ 0
15 Timothy Cannard 8 laps @ 0
16 Jim Atkinson 8 laps @ 0
17 Chad Rosser SJBC 8 laps @ 0
18 Eric Bustos 8 laps @ 0
19 Greg Klingsporn 8 laps @ 0
20 Robert Meighan California Giant Berry Farms/Specialized 8 laps @ 0
21 Bryan Berry 8 laps @ 0
22 John Vahlberg 7 laps @ 0
23 Sean Melchionda Divine Electric Norcal 7 laps @ 0
24 Ramon Figueroa 7 laps @ 0
Men Open Master A 55+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Patrick Hampton Schnur Racing 8 laps @ 0
2 Gregory Foy 8 laps @ 0
3 Jim English 7 laps @ 0
4 Chris Baker Spokesman Bicycles 7 laps @ 0
5 Detlef Adam 7 laps @ 0
6 Andrew Lyndon King Kog CX 7 laps @ 0
7 Kenneth George 6 laps @ 0
Men Open Master A 60+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 John Brown Family Cycling Center 7 laps @ 0
2 Dane Grant Team Roaring Mouse 7 laps @ 0
3 Leonard Tabor DC-10 7 laps @ 0
4 Robert Fetherston 7 laps @ 0
5 Paul Sadoff 7 laps @ 0
6 Alex Lappe Menlo Velo 6 laps @ 0
Men Open Single Speed A
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Chris Seymour Santa Cruz Factory Racing 10 laps @
2 Mike Urbina 10 laps @
3 Kell Mckenzie King Kog 10 laps @
4 Cesar Chavez 10 laps @
5 David Wierzba The Fast Forward 10 laps @
6 Mike Dulin 10 laps @
7 Christopher Chou 10 laps @
8 Timothy Cannard -
Women Cat 2/3/4 B
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Lindsey Passe Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 5 laps @ 0
2 Eleanor Mendoza 5 laps @ 0
3 Nicole Falk 5 laps @ 0
4 Nia Ransom Sports Basement 5 laps @ 0
5 Ciara Wing Rock Lobster 5 laps @ 0
6 Elise Ehrheart Family Cycling Center 5 laps @ 0
7 Savanna Tracey King Kog 5 laps @ 0
8 Karin Austin King Kog 5 laps @ 0
9 Anna Janas RAZZLE DAZZLE 5 laps @ 0
Women Cat 3/4 C
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Bain Buy-cell 4 laps @ 0
Women Open Elite A
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Caitlin Bernstein 6 laps @ 0
2 Victoria Wentworth King Kog 6 laps @ 0
3 Shelly Olds 6 laps @ 0
4 Dana Kuper Team Roaring Mouse 6 laps @ 0
5 Campbell Steers 6 laps @ 0
6 Terra Kier-donovan Square1 Cycling 6 laps @ 0
7 Lindsay Wetzel polin SK Racing 6 laps @ 0
8 Sarah Jordan 6 laps @ 0
9 Tammy Wilson 6 laps @ 0
10 Jolene Holland Ultra Violet -
Women Open Junior 10-14
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Grace Redo-brown Rock Lobster 4 laps @ 0
2 Brooke Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 laps @ 0
Women Open Junior 15-18
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Ciara Wing Rock Lobster 5 laps @ 0
Women Open Master 55+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Heidi Haussermann 5 laps @ 0
2 Kimberly Walsh CA Technologies Racing 4 laps @ 0