BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Men Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Ryan Gamm Red Kite 0:59:26
2 Brett Mckay bike ohio 1:00:01
3 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 1:00:15
4 Jay Ganser bike ohio 1:00:47
5 Nathan Molnar bike ohio 1:02:48
6 Paul Hale bike ohio 1:03:00
7 Jason Suppan RideOn 1:03:31
8 Brent Evans Shining Star Cycling p/b the bicycle hub 1:03:35
9 Zachary Chappell Snakebite Racing 1:03:54
10 Cory Muth Independent 1:04:18
11 Jared Zollars The Bicycle Hub 1:04:28
12 Steve Twining Independent 1:05:58
13 James Dieringer Independent 1:06:54
DNF Cameron Jackson Summit Freewheelers
Men Cat 3/4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Davis bike ohio 0:42:28
2 Adam Wintz Team Six One Four 0:43:11
3 Stephen Smeyak Summit Freewheelers 0:43:20
4 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:43:32
5 Craig Burland bike ohio 0:43:40
6 Brian Klueber Blazing Saddle Racing 0:43:52
7 Matthew Schieferstein Forest City Racing 0:44:00
8 Jason Hall Summit Freewheelers 0:44:13
9 Brian Boltz Summit Freewheelers 0:44:28
10 Andy Leveto bike ohio 0:44:31
11 Jonathan Augustine bike ohio 0:44:38
12 Martin Zakes Independent 0:45:01
13 Alex Intihar Independent 0:45:06
14 Christopher Boyle Paradise Garage Racing 0:45:15
15 Philip Weigel J Mac Cycling LLC 0:45:24
16 Nate Szabo Team Lake Effect 0:45:25
17 Zachary Mellion bike ohio 0:45:35
18 Tom Weaver Knobby Side Down/Summit Freewheelers 0:45:58
19 Rick Thompson Summit Freewheelers 0:46:07
20 Lawrence Tafe bike ohio 0:46:21
21 Judson Linder Trailside Bicycle Co. 0:46:27
22 Doug Hayes Forest City Racing 0:46:36
23 Frank Mocilnikar Independent 0:47:38
24 Patrick Miranda Mirco Racing 0:47:39
25 Josh Schmidt Snakebite Racing 0:48:01
26 Scott Young Independent 0:48:27
27 Zachary Niles Summit Freewheelers 0:50:14
28 Ed Masta Independent 0:41:17
29 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:42:21
30 Keith Bryant Independent 0:44:06
DNF Scott Liechty Joy Machines Racing
DNF James Sargiovanni bike ohio
DNF Joe Stratton Blazing Saddle Racing
DNF Carlton Kanner bike ohio
Men Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Davis bike ohio 0:27:58
2 Ryan Dombrowski Spin/Litzler Automation 0:28:03
3 Duncan reid Bike palace Bike Palace 0:28:11
4 Bryan Arko Queen City Wheels 0:28:18
5 Tyler Miranda Mirco Racing 0:28:29
6 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:28:33
7 Gregory Huzyak Independent 0:28:40
8 James Sargiovanni bike ohio 0:28:45
9 Jason Hall Summit Freewheelers 0:28:47
10 Tom Weaver Knobby Side Down/Summit Freewheelers 0:28:51
11 Michael Woode Independent 0:28:54
12 Andy Leveto bike ohio 0:28:56
13 Matthew Woodyard Summit Freewheelers 0:29:05
14 Billy Slutz Independent 0:29:28
15 Robert Hodge Independent 0:29:47
16 Jonathan Augustine bike ohio 0:29:47
17 Doug Hayes Forest City Racing 0:30:10
18 Neil Perko Independent 0:30:22
19 Thomas Depietro bike ohio 0:30:51
20 Rick Thompson Summit Freewheelers 0:30:59
21 Shawn Grandon Akron Bicycle Club 0:31:01
22 Carlton Kanner bike ohio 0:31:02
23 Daraius Patell None 0:31:22
24 Christopher Reese Independent 0:31:33
25 Derek Dean Independent 0:31:44
26 Craig Kovach JOY MACHINES BIKE SHOP 0:32:00
27 Simon Fitzpatrick Independent 0:32:01
28 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:32:25
29 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:32:27
30 Christopher Pfeil Forest City Racing 0:32:34
31 John Kagan Spin/Litzler Automation 0:32:36
32 Matt Odonnell Independent 0:32:51
33 Andrew Kloster Independent 0:32:53
34 Andrew Henderson Steadfast Cycling Club 0:33:13
35 Eamon Odonnell Snakebite Racing 0:33:26
36 Brian Wahl Team Bicycle Hub 0:33:46
37 Neil Quinn Independent 0:34:00
38 Colin Murphy Joy Machines Racing 0:34:03
39 Kevin Danford Independent 0:34:09
40 Craig Caroff Independent 0:34:41
41 Sev Kurtov Independent 0:35:08
42 James Powell Independent 0:28:37
43 Richard Smich Summit Freewheelers 0:29:15
44 Ed Faidiga Independent 0:29:50
45 Chris Kobus Summit Freewheelers 0:31:45
46 David Effron Independent 0:33:28
DNF Karl Kule Independent
Men Juniors 10-12
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Abbott Independent 0:25:49
2 Ian Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:24:44
Men Juniors 13-14
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Cameron Scacheri Independent 0:24:15
2 Logan Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:25:02
3 Carter Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:26:48
Men Juniors 15-18
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Patrick Bischof Independent 0:30:20
Men Masters 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Nathan Molnar bike ohio 0:42:44
2 Joseph Melnyk Snake Bite Racing 0:42:55
3 James Pooler Independent 0:42:56
4 Brent Thompson Independent 0:43:01
5 Matthew Tinkey AeroTech Designs Factory Team 0:43:39
6 Christopher Huck Wells Fargo Advisors 0:44:12
7 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 0:44:42
8 Billy Slutz Independent 0:44:50
9 Matthew Schieferstein Forest City Racing 0:44:52
10 Zachary Mellion bike ohio 0:44:57
11 Brian Ramsey Lake Effect Cycling Team 0:45:12
12 Jason Spieth Independent 0:46:19
13 Judson Linder Trailside Bicycle Co. 0:46:37
14 Thomas Depietro bike ohio 0:47:47
15 Brian Wahl Team Bicycle Hub 0:48:22
DNF James Libecco Summit Freewheelers
Men Masters 45+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Thomas Franek Team Lake Effect 0:42:08
2 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:43:11
3 James Dieringer Independent 0:43:12
4 Brooke Furio Spin/Litzler Automation 0:43:21
5 Ernesto Marenchin Bike Authority 0:44:41
6 William Marut Team Lake Effect 0:45:11
7 Peter Scacheri Team Spin 0:45:26
8 Michael Adams Summit Freewheelers 0:45:47
9 Chris Riccardi Lake Effect Cycling Team 0:45:53
10 Sean Burkey Summit Freewheelers 0:47:06
11 Ed Masta Independent 0:49:22
12 Robert Ludwig Independent 0:42:14
13 Christian Staneluis Wells Fargo Advisors 0:42:54
Men Masters 55+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Team Lake Effect 0:44:37
2 Jeffrey Craft Team Lake Effect 0:44:52
3 Scott Young Independent 0:44:54
4 Jeff Kompa Team Spin/Litzler Automation 0:45:51
5 Dane Grant Team Roaring Mouse 0:45:54
6 Larry Pandy Stray Dog 0:46:40
7 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:47:29
8 Karl Kule Independent 0:47:58
9 Dave Thornton Independent 0:49:19
10 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:49:43
11 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Team 0:45:03
12 Phillip Wadsworth Independent 0:45:59
13 Tom Wilson N/a 0:48:36
Men SS
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jay Ganser bike ohio 0:36:07
2 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:36:13
3 Brian Klueber Blazing Saddle Racing 0:36:30
4 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:36:41
5 Rudy Sroka Team Lake Effect 0:37:01
6 Zachary Chappell Snakebite Racing 0:37:29
7 Corey Gregg Joy Machines Racing 0:37:31
8 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:39:08
9 Jonathan Augustine bike ohio 0:39:44
10 Jessica Tomazic Team Bicycle Hub 0:40:24
11 Julie Sroka Team Lake Effect 0:41:23
12 Matt Odonnell Independent 0:42:00
13 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:43:44
Women Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Daniela Mehech bike ohio 0:43:12
2 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:43:17
3 Lorena Brown Wells Fargo Advisors 0:45:06
4 Jackie Mckay bike ohio 0:45:41
5 Marie Rote bike ohio 0:49:09
6 Anneke Frankemolle Team Lake Effect 0:42:31
7 Korin Evans Shining Star Cycling 0:43:41
8 Mary Wintz Team Six One Four 0:49:27
Women Cat 3/4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders 0:26:36
2 Kathleen Fahey Paradise Garage Racing 0:27:31
3 Jessica Lilly Summit Freewheelers 0:29:31
4 Cara Bacher PATHFINDER of WV Race Team 0:30:55
5 Lyndse Rae faba Stelleri Performance Training 0:31:47
Women Juniors 10-12
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:28:34
Women Masters 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Amanda Schmidt Snakebite Racing 0:41:52
2 Rachel Rubin Independent 0:41:54
3 Sarah Shaikh Team Lake Effect 0:44:15
4 Linda Miranda Mirco Racing 0:44:53
5 Gwen Davis Team Lake Effect 0:45:47
6 Kristen Keyes Snake Bite Racing 0:46:37