BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Category 1/2 Men
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 James Ceccorulli Team S+M
2 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
3 Robert Cummings Dialed Cycling Team
4 Andrew Loaiza
5 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
6 Patrick Lemieux
7 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
8 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Josiah Zukowski Point S Racing
11 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Kyle Berg Sage Titanium
Category 5 Men
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Samuel Trachtenberg
2 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
3 Eric Steimer Team 10 Barrel
4 Bradley Ling
5 Matthew Boelter
6 Daniel Higgins
7 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
8 Robert Robinson
9 Kalani Scott
10 Brady Cowing
11 Kenneth Stedman
12 Dave Sanderling
13 Ezekiel Mcfadin
14 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
15 Benicio Thorne
16 Wendell Walker
17 Ryan Spaulding
18 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
19 Cliff Baranowski
20 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
21 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
22 ? ?
23 Kieran Stover
24 David Rayls
25 Jackson Dale bicycleattorney.com
26 Lewis Dixon
27 Michael Ybaben
28 Peter Reid
29 Craig Replogle
30 Larry Coates
31 Benjamin Porter
32 Bernie Lau
33 Jason Wolfe
34 Dennis Sweeten
35 Alex Christensen
36 Erick Taft Camas Bike and Sport
Junior Men 14-18
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
2 Jacob Linton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
3 Tygre Westerfield
4 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling
Junior Men 9-13
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
2 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
3 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
4 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
5 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
6 Jackson Dale bicycleattorney.com
7 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
8 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
9 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
10 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling
11 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
12 Quinton Perron
13 Hunter Westerfield
14 Jayden Elstad
Junior Women 9-13
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
4 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
5 Helena Stedman
6 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
Masters Men 1/2 40+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
2 Brian Kesselman Team 10 Barrel
3 John Weathers Audi
4 Webster Wilson Cyclepath Racing
5 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
6 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club
7 Joel Maddrone
8 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
9 James Tervo Team S+M
Masters Men 2/3 40+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Chris Thoman Cyclepath Racing
2 Joshua Johansen Team 10 Barrel
3 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
4 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
5 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
6 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
7 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
8 Juston Manville MTBPDX.com
9 Hagai Tavori Hammer Velo
Masters Men 3/4 40+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Joel West Cyclepath Racing
2 Banjo Weymouth
3 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
4 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
5 Rob Thompson Olympia Cycling Team
6 Howard Draper Ruckus Test Team
7 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
8 Don Mckie Stumptown Cycling Club
9 Geoff Grummon-beale
10 Peter Gutwald Sage Titanium
11 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components
12 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
13 Tom Palke
14 Jeff Copus Team 10 Barrel
15 John Hatfield Audi
16 Ashley Williams
17 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
18 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
19 Michael Clark Stumptown Cycling Club
20 Ryan Barnes
21 Greg Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
22 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
23 David Smith
24 Neil Gibson
25 Joshua Boelter Pedal PT
26 Joe Gomez ANTHM Collective
27 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
28 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix
29 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
30 Dan Salvey
31 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
32 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
33 Scott Wazny
34 Eric Aldinger Team S+M
35 Mark Sathier Team 10 Barrel
36 Brandon Cornejo ANTHM Collective
37 Albert Passadore Hammer Velo
38 David Bussey Showers Pass Racing Team
39 Craig Carter Harder Cycling
40 Jeff Dill ANTHM Collective
41 Ethan Fuld
42 James Williams
43 Richard Desmond
44 Kevin Claggett
45 Brian Dessinger
46 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link
47 Ben Salzberg Team Slow
48 Bjoern Brunner
49 Brian Westhaven
50 Geir Eide
51 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
52 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
DNF Jared Lathrop Grouptrail Cycling
Masters Men 50+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Audi
2 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
3 Joe Field
4 Greg Talbert
5 Bill Petersen
6 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
7 Eric Pool Team 10 Barrel
8 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
9 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
10 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
Masters Men 60+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Dave Burnard
2 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
3 Mark Schwyhart Team S+M
4 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing
5 Ron Strasser Team S+M
6 John Nicholas
7 Tom James
8 Edward Lanton
9 Einar Traa Portland Velo Racing
Men 2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Brad Petersen
2 Randall Fransen Mettle Cycling
3 Geoffrey Bee Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
4 Travis Brown
5 Martin Acosta Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy
Men 3/4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Eric Zugor
2 Scott Chamberlain
3 Michael Aylward
4 Eric Hoffman
5 Casey Varnum
6 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Witali Spuling
8 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
10 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
11 Ivor Van maaren
12 Scott Miyako
13 Adrian Jensen
14 Nic Kytlica Team Planet X USA p/b Xiologix
15 Tommy Cardwell
16 Gavin Rear
17 Andrew Perry
18 Nolan Restivo
19 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
20 Jason Whittington Team 10 Barrel
21 Chris Lind
22 Alexander Goldman
23 Dan E peterson
24 Garrett Tyburski
25 Erinne Goodell Team Slow
26 Ryan Seward
27 Scott Laplante
28 Jeffrey Maslow
29 Stephen Carter The Spokesmen
30 Nathan Boyett
31 Kellen Rear
DNF Jared Mcclintock
DNF Kieran Harden
Singlespeed
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Fred Mills
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
3 Peter Rubijono Poler
4 Robert Jackson
5 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
6 John Gulick Green Submarine Records
7 Eric Stolberg ANTHM Collective
8 Christian Reed Green Submarine Records
9 Scott Barker
10 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
11 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Ben Guernsey Trusty Switchblade
DNF Mike Estes
Stampede
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 David Bussey Showers Pass Racing Team
2 Hughes John Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
3 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
4 Mielle Blomberg Team S+M
5 ? ?
6 Brian Dessinger
7 Einar Traa Portland Velo Racing
8 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Joseph Boquiren
10 Rick Tanous
11 Joe Field
12 Cliff Baranowski
Women 1/2
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Julie Baird
2 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
3 Jade Koide
4 Erica Lurie bicycleattorney.com
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
7 Elizabeth Gardiner Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
Women 3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Ashlyn Johnson
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
4 Holly Baird
5 Gwen Hryciw Team 10 Barrel
6 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Sarah Layton
8 Brittany Stover Team AF
9 Cecilia Becerra BikeFlights.com
10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
11 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
Women 4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Miriam Hough
2 Margaret Dale bicycleattorney.com
3 Shelly Boelter Pedal PT
4 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix
5 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes
6 Leah Iwasa
7 Amy Solana
Women 5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
2 Evelyn Boling
3 Cymon Kersch Point S Racing
4 Madeline Stover
5 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
6 Stacy Stamm
7 Debera Mitchell
8 Jodi Gaylord
9 Sarah Mutal
10 Carleen Nikzi