BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Men Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Michael Mihalik J Mac Cycling LLC 1:01:00
2 Jacob Fetty Cycle-Smart Inc. 1:01:53
3 Paul Martin Independent 1:02:56
4 Travis Saeler Trek Cyclocross Collective 1:03:49
5 Brett Mckay bike ohio 1:04:52
6 Kyle Mihalik J Mac Cycling LLC 1:06:56
7 Brent Evans Shining Star Cycling p/b the bicycle hub 1:07:33
8 Shawn Geiger Appalachian Bicycle Racing Association 1:01:02
9 Jeffrey Davis bike ohio 1:02:08
10 James Dieringer Independent 1:02:53
11 Aaron Cruikshank Independent 1:03:32
12 Zachary Chappell Snakebite Racing 1:04:28
13 Chris Neag Snakebite Racing 1:02:50
DNF Cameron Jackson Summit Freewheelers
DNF Matt Weeks Lake Effect Cycling Team
Men Cat 3/4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 James Pooler Ride On Wooster 0:39:49
2 Jeffrey Davis bike ohio 0:40:18
3 Nick Glavac Independent 0:40:37
4 Craig Burland bike ohio 0:40:42
5 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:40:44
6 Andy Leveto bike ohio 0:41:29
7 Adam Mcneill Summit Freewheelers 0:41:52
8 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:42:27
9 Nate Szabo Team Lake Effect 0:42:42
10 Alex Intihar Independent 0:42:52
11 Brian Klueber Blazing Saddle Racing 0:43:17
12 Jason Hall Summit Freewheelers 0:43:59
13 Philip Weigel J Mac Cycling LLC 0:44:03
14 Joe Stratton Blazing Saddle Racing 0:45:17
15 Jeanhyuk Park Independent 0:46:12
16 Lawrence Tafe bike ohio 0:46:34
17 Carlton Kanner bike ohio 0:46:42
18 Frank Mocilnikar Independent 0:47:08
19 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:44:40
20 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Team 0:48:39
DNF Adam Wintz Team Six One Four
DNF James Briggs Somerset Wheelmen
DNF James Libecco Summit Freewheelers
Men Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Augustine bike ohio 0:26:55
2 Matthew Schieferstein Forest City Racing 0:27:03
3 Andy Leveto bike ohio 0:27:04
4 Stephen Smeyak Summit Freewheelers 0:27:12
5 Adam Mcneill Summit Freewheelers 0:27:25
6 Gregory Huzyak Independent 0:27:33
7 Tom Weaver Knobby Side Down/Summit Freewheelers 0:27:41
8 Jason Hall Summit Freewheelers 0:28:32
9 Neil Perko joy machines 0:28:34
10 Rick Thompson Summit Freewheelers 0:28:52
11 Robert Hodge Independent 0:29:05
12 Zachary Niles Summit Freewheelers 0:29:06
13 Judson Linder Trailside Bicycle Co. 0:29:43
14 Matthew Woodyard Summit Freewheelers 0:30:37
15 Thomas Depietro bike ohio 0:30:45
16 Jeanhyuk Park Independent 0:30:47
17 Jesse Hawk Independent 0:30:57
18 Derek Dean Independent 0:31:01
19 Carlton Kanner bike ohio 0:31:03
20 Simon Fitzpatrick Independent 0:31:08
21 John Kagan Spin/Litzler Automation 0:31:11
22 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:31:12
23 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:31:22
24 Michael Schmidt Independent 0:31:24
25 Matt Odonnell Independent 0:31:28
26 Shawn Grandon Akron Bicycle Club 0:31:36
27 Ed Masta Independent 0:31:45
28 Craig Kovach Joy Machines Racing 0:31:49
29 Ken Hagan Snakebite Racing 0:32:41
30 Colin Murphy Joy Machines Racing 0:35:15
31 Sev Kurtov Independent 0:35:33
32 Patrick Ryan Independent 0:35:54
33 Josh Basham Independent 0:27:00
34 Daniel Mcgivern Independent 0:27:31
35 Alexandre Duong Independent 0:30:29
Men Juniors U-19
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Zachary Niles Summit Freewheelers 0:23:15
2 Cameron Scacheri Independent 0:23:47
3 Nathaniel Abbott Independent 0:25:05
4 William Davis Spin/Litzler Automation 0:26:18
5 Carter Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:26:33
6 Logan Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:27:07
7 Morrison Stoneking Summit Freewheelers Juniors Team 0:29:21
8 Thomas Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:29:48
9 Ella Marasco VeloFemme p/b Litzler 0:30:31
10 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:31:01
11 Alex Mesarchik Independent 0:23:48
12 Ian Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:25:38
13 George Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:26:38
Men Masters 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 James Pooler Ride On Wooster 0:40:46
2 Joseph Melnyk Snake Bite Racing 0:41:22
3 Matthew Tinkey AeroTech Designs Factory Team 0:41:30
4 Matthew Schieferstein Forest City Racing 0:42:09
5 Christopher Huck Wells Fargo Advisors 0:42:30
6 James Libecco Summit Freewheelers 0:43:20
7 Judson Linder Trailside Bicycle Co. 0:44:18
Men Masters 45+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jason Suppan RideOn 0:38:50
2 Thomas Franek Team Lake Effect 0:39:07
3 Nate Loman Team Lake Effect 0:39:37
4 Brooke Furio Spin/Litzler Automation 0:40:00
5 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:41:02
6 Zachary Wills NuGo Racing 0:42:14
7 Ernesto Marenchin Bike Authority 0:42:47
8 Sean Burkey Summit Freewheelers 0:44:50
9 Michael Adams Summit Freewheelers 0:39:04
10 Lawrence Tafe bike ohio 0:39:20
11 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club 0:39:36
12 Shawn Grandon Akron Bicycle Club 0:39:37
13 Ed Masta Independent 0:40:27
14 Michael Schmidt Independent 0:41:24
15 Ken Hagan Snakebite Racing 0:43:45
Men Masters 55+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Team Lake Effect 0:42:49
2 Jeff Kompa Spin/Litzler Automation 0:43:36
3 Jim Yankush Stark Velo 0:44:26
4 Larry Pandy Stray Dog 0:44:56
5 Dave Thornton Independent 0:38:44
6 Karl Kule Independent 0:39:52
7 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:40:14
8 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:41:04
9 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Team 0:45:06
10 Tom Wilson N/a 0:45:20
11 Jos Belich Hammer Nutrition 0:38:14
12 Dale Seeds Stark Velo 0:42:27
Men SS
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 James Dieringer Independent 0:41:16
2 Corey Gregg Joy Machines Racing 0:41:58
3 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:42:29
4 Rudy Sroka Team Lake Effect 0:43:23
5 Brian Klueber Blazing Saddle Racing 0:44:50
6 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club 0:45:30
7 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:47:15
8 Aurora Brnicevic Joy Machines Racing 0:47:59
9 Jessica Tomazic Team Bicycle Hub 0:48:22
10 Jonathan Augustine bike ohio 0:48:23
11 Ed Masta Independent 0:41:21
12 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:41:23
13 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:44:40
14 Colin Murphy Joy Machines Racing 0:44:58
15 Emily Ponti Team Bicycle Hub 0:44:59
DNF Zachary Niles Summit Freewheelers
Women Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Gray Patton Freddie Fu Cycling Team 0:40:43
2 Julie Saeler Trek Cyclocross Collective 0:42:16
3 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:42:46
4 Daniela Mehech bike ohio 0:43:07
5 Lorena Brown Wells Fargo Advisors 0:43:24
6 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler 0:43:46
7 Jackie Mckay bike ohio 0:45:43
8 Marie Rote bike ohio 0:47:48
9 Anneke Frankemolle Team Lake Effect 0:42:08
10 Catherine Neff Summit Freewheelers 0:43:55
Women Cat 3/4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Megan Bair Summit Freewheelers 0:25:36
2 Aurora Brnicevic Snake Bite Racing 0:25:51
3 Catherine Neff Summit Freewheelers 0:27:19
4 Jessica Lilly Summit Freewheelers 0:29:07
WoMenasters 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Team Lake Effect 0:48:25
2 Sarah Shaikh Team Lake Effect 0:43:55