These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christian Walker Team Coastal Tree Care-SGBC
2 Mark Aasmundstad Flagstaff Cycling
3 Steven Smith Platinum Performance Cycling Team
4 Shawn Vangassen socalcycling.com
DNF Drew Miller Landis/Trek
DNF Stuart Press Herbalife LaGrange

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathan Rico Sho-air/Rock 'n Road
2 Douglas Hall Sho-air/Rock 'n Road
3 Albert Castillo Majestic Cycling

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Shein Sho-air/Rock 'n Road
2 Christopher Wyman Sho-air/Rock 'n Road

Men Cat 1/2/3/4/5 Master 35-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Ferretti Allegiant Airlines/Pain MD's.com
2 Gary Douville Platinum Performance Cycling Team
3 Rafael Ortiz
4 Jeff Lawler Ritte Racing
5 Michael Morar Team Dude Girl/Colnago presented by IE Bikes

Men Cat 1/2/3/4/5 Master 45-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carl Nielson Wells Fargo Racing Team
2 Scott Busby Eastside Velo
3 Mike Haluza Big Orange/Cynergy Cycles
4 Bruce Hodgkins Excel Sports Boulder
5 Ken Shiokari
6 Kurt Kovacks Team Dude Girl/Colnago/Presented by IE B
7 William Lefkovics Mandalay Bay/McGhie's
8 Rob Wyman Sho-air/Rock 'n Road
DNF Kenneth Strickland Cycles Veloce
DNF Joseph Wenninger Big Orange/Cynergy Cycles

Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Shuey Swami's Cycling Club
2 Robert Willcox UC Cyclery/JW Floors
3 Kim Bleth Swami's Cycling Club
4 Steve Bernede Team Werks
5 Peter Dufour ACQUA AL 2/SDBC
6 Ron Bell Paramount Racing

Men Cat 1/2/3/4/5 Master 60-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Morehouse FFKR Architects/SportsBaseOnline.com
2 Glenn Baldwin SLO Nexus-Gym One
3 Michael Crystal METALMTN Cycling
4 Leo Longo South Bay Wheelmen
DNF Bruce Steele South Bay Wheelmen

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dedrick Kon Team Helen's
2 Aaron Wise Ritte Racing
3 Jeffrey Pettis Citrus Valley Velo
DNF Kenneth Jones Swami's Cycling Club
DNF Jerrold Oser Eastside Velo
DNF Chad Empey Team Dude Girl/Colnago/Presented by IE B

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Manifesta Dons Bikes of Rialto
2 Tyler Schwartz JET Cycling
3 Tom Rogers CA Pools/DeWalt
4 Raymond Cook Mandalay Bay/McGhie's
5 Justin Honda ACQUA AL 2/SDBC
6 Trolis Niebla Santa Clarita Velo
7 Courtland Keith Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
8 Christopher Pauls Mandalay Bay/McGhie's
9 Aaron Daly PAA/REMAX
10 Rick Andrews Santa Clarita Velo
11 Michael Piccirilli Ritte Van Vlaanderen
12 Lukas Robisch Duke City Wheelmen
13 Justin Hoblet
DNF Lyle Lenkeit
DNF Walter Lopez YBC Racing
DNF Genaro Diaz YBC Racing

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luigi Grullon
2 Dennis Rhodes
3 Jacob Breidenbach
4 Scot Parker Sho-air/Rock 'n Road
5 Austin Curnow
6 Terry Corl ACQUA AL 2/SDBC
DNF Michael Abell ACQUA AL 2/SDBC

Women Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cara Gillis Missing Link Training Systems / Special

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Angela Wimberly CALCOAST Bikes, San Diego
2 Christina Probert
3 Jocelyn Pogue Herbalife LaGrange
4 Michelle Lapierre METALMTN Cycling
5 Megan Rhodes
DNF Kimberly Tom Team Dude Girl/Colnago presented by IE Bikes
DNF Allison Prendergast
DNF Raegan Lunsford Team Dude Girl/Colnago presented by IE Bikes

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with