These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors 10-13

Pl First Name Last Name Team Time
1 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
2 Alex Walentynowicz
3 Alex White
4 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club

Juniors 14-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club
2 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
4 Keegan O'neill Word-RCB

Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Mastenbrook Hammer Velo

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Beardsley Gentle Lovers
2 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
3 Scott Laliberte
4 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
5 Lonny Knabe
6 Rocky Serna
7 Joe Baratto Bikesale.com
8 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Marcel Delisser Hammer Nutrition/CMG Racing Team
10 Warren Atkey Bikesale.com
11 Robert Velez Keller Rohrback Cycling Team
12 David Root Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
13 Tyler Stearns Hagens-Berman LLP Cycling
14 Robert Campbell
15 Mark Hinman
16 John-christian Flack
17 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
18 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
19 Eddie French Guinness Cycling Team
20 Steven Hunter

Men Cat 2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 John-christian Flack
2 Daniel Penner Ironclad Performance Wear
3 Tyler Stearns Hagens-Berman LLP Cycling
4 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
5 T. kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
6 David Root Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
7 Brian Engelhard bicycleattorney.com
8 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
9 Kevin Boje
10 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling
11 Jeremy Dunn
12 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
13 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
14 Aaron Collins HPChiro/Alpine Mortgage Planning
15 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 Vaughn Nelson
17 David Chipchase
DNF Cameron Duff The Goon Squad
DNF Rj Remund
DNF Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Lance Brigman Team Bike Tires Direct

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cameron Duff The Goon Squad
2 Vaughn Nelson
3 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
4 Jeremy Dunn
5 Nick Duckstein Bikesale.com
6 Tony Dirks Mountain View Cycles
7 Bryon Cline
8 Andrew Hayes Mountain View Cycles
9 Tim Farrell
10 Kevin Thompson Half Fast Velo
11 Aubrey Edwards The Goon Squad
12 Andrei Tchourakor Westwood Cycle/Cannondale
DNF Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
DNF Jeff Marain The Goon Squad

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Davis Hand
2 Jeff Marain The Goon Squad
3 Aubrey Edwards The Goon Squad
4 Michael Trowbridge
5 Ian Mastenbrook Hammer Velo
6 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
7 Rob Fleskes Harder Cycling
8 Richard Rosko Hammer Velo
9 Edward Delisle Soraz Racing
10 Patrick Palmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning
11 Jim Stuck Portobello Bicycle Racing
12 Adam Angert Beaverton Bicycle Club
13 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
14 John Prosser Taleo Racing
15 Andrei Tchourakor Westwood Cycle/Cannondale
16 Kevin O'connell Hammer Velo
17 Tim Farrell
18 James Webb Beaverton Bicycle Club
19 Ian Fridell
20 William Bialozor
21 Douglas Spears
22 Monty Price
DNF Joe Dominey
DNF Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
DNF John Siwinski
DNF Dustin Harder Harder Cycling
DNF Mark Adamski Portobello Bicycle Racing

Men Master 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Littlehales Rapha Racing NW
2 Scott Laliberte
3 Eddie French Guinness Cycling Team
4 Ben Jacobsen Rapha Racing NW
5 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
6 Nate Magaret Rapha Racing NW
7 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Kevin Boje
9 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling
10 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized
11 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning
12 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
13 Jake Vanderzanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
14 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
15 Thomas Cody Rapha Racing NW
16 Daryl Hemenway Diamond Law Cycling Team
17 T. kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
18 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
19 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness
20 Bob Grummel Rapha Racing NW
21 David Chipchase
22 John-christian Flack
23 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
24 Steve Swanson
25 Saul Lopez Half Fast Velo
26 Tony Dirks Mountain View Cycles
27 Jeff Mitchem Rapha Racing NW
28 Rj Remund
29 Jared Roy
30 Gerrik Latta
31 John Grochau Rapha Racing NW
DNF Dave Campbell Hutch's-Eugene
DNF Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Men Master 35+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Palmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning
2 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
3 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
4 Andrew Hayes Mountain View Cycles
5 Jeff Wygant Team Highlander
6 John Prosser Taleo Racing
7 Greg Smith
8 Thomas Royce
9 Jim Stuck Portobello Bicycle Racing
10 Pat Harrington Bikesale.com
11 Kevin O'connell Hammer Velo
12 Richard Rosko Hammer Velo
13 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
14 Lance Brigman Team Bike Tires Direct
15 Andrew Nemecek
16 Alex Croy The Spokesmen
17 Monty Price
18 David Thielen ii ZteaM
19 Tim White
DNF Douglas Spears

Men Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 John O'Brien West End Bikes/Specialized
2 William Zale West End Bikes/Specialized
3 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning
4 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
5 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness
6 David Thielen ii ZteaM
7 Paul Mautner Team Rose City
8 Gordy Bolstad Bikesale.com
9 Ivan Meadors United Finance
10 Steve Thompson Bikesale.com
11 Mike Murray Bike Central
12 Chris O'neill Word-RCB
DNF Greg Estes Bikesale.com

Men Master 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ron Magnus NoMads Bicycle Racing Team
2 Lance Brigman Team Bike Tires Direct
3 John Forbes Diamond Law Cycling Team
4 Philip Litchfield Capitol Velo
5 Bill Valenta
6 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team

Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jan Moss Sorella Forte
2 Erica Larenzen
3 Sarah Tisdale Sorella Forte
4 Meg Mautner Bike Central

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Charbonneau Sorella Forte
2 Julie Krasniak
3 Erica Larenzen
4 Zayda (sarah) Maguire
5 Kristina Lackner Hutch's-Eugene
6 Sarah Tisdale Sorella Forte
7 Jan Moss Sorella Forte
8 Nissy Cobb Tempo Cycling and Pilates Studio
DNF Heather Vanvalkenburg Diamond Law Cycling Team

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christi Kenyon Bikesale.com
2 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
3 Inge Wortman Verge
4 Lori Brault Sorella Forte
5 Justine Saudan Bridgetown Velo

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with