These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Beginner Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:55:44.8
2 Joseph Bank Adventures for the Cure 0:56:17.9
3 Nathaniel Altom 90+ Cycling 0:57:01.2
4 Patrick Burnett Bayside Velo/Bike Doctor 0:58:25.1
5 Andrew Parker National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 1:00:04.2
6 Jeffrey Eure Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:00:23.7
7 Robert Carrico Altius Cycling Team 1:00:35.0
8 Rajesh Nair SEAVS/Haymarket 1:00:38.8
9 An Ha Unattached 1:01:27.3
10 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team 1:01:35.5
11 Chris Malone SEAVS/Haymarket 1:03:23.6
12 Brian Whitesell Unattached 1:04:39.8
13 Jim Curtin Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1:05:58.3
14 Raymond Wright Annapolis Bicycle Racing Team 1:06:14.5
15 Chris Spurrier US Military Cycling Team 1:10:54.8

Men Elite Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan D'alba Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies Elite 0:51:44.7
2 Nicholas Taylor Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike Doctor 0:52:20.7
3 Dan Netzer Celerity Cycling/Celerity Cycling p/b Brooks Systems 0:52:23.8
4 Jacob Tremblay Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies Elite 0:52:48.9
5 Payne Griffin National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 0:52:51.6
6 Lucas Mccollum Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike Doctor 0:53:15.8
7 Paul Lengermann National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 0:53:31.7
8 Ian Spivack Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike Doctor 0:53:34.8
9 Peter Custer Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike Doctor 0:53:50.6
10 Marcos Lazzarotto Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b District Taco 0:54:04.8
11 Matias Palavecino Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike Doctor 0:54:25.0
12 Steven Kusy District Velocity Racing/District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop 0:54:56.8
13 Scott Catanzaro Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b District Taco 1:06:32.5

Men Intermediate Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Wagner Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 0:56:14.4
2 Zheren Yang Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:57:28.7
3 Kristopher Macalinao Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20cycling.com 0:57:39.3
4 Thomas Simchak District Velocity Racing/District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop 0:57:51.2
5 Nicholas Lamb SEAVS/Haymarket 0:58:24.5
6 Roscoe Leslie Ocean Velo Club/Culver & Pierson Housing Solutions 0:59:09.6
7 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:00:10.2
8 Luis Infante Foreign Auto Services Cycling 1:00:17.5
9 Stokely Samuel Artemis Racing 1:01:20.3
10 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:02:01.4
11 Harry Coldren Properties on the Potomac Cycling Team 1:10:53.3

Men Junior Boys 11-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:40:13.1
2 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:42:15.7
3 Connor Mahone Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 0:48:51.9

Men Junior Boys 13-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:33:03.1
2 Joshua Townes Rock Creek Velo 0:34:50.1
3 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 0:34:59.5
4 Eli Grosser Rock Creek Velo 0:35:47.9
5 Samuel Kristy Endorphin Fitness /Endorphin Fitness Juniors 0:36:10.9
6 Andrew Nelson Unattached 0:38:46.7
7 Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 0:40:59.8
8 Evan Roper National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:41:59.2

Men Junior Boys 15-16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samuel Yarashus National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 0:32:17.3
2 Evan Goldberg Rock Creek Velo 0:32:33.1
3 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:32:37.0
4 Will Nelson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 0:33:54.8
5 Tyler Mahone Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 0:38:14.4
6 Seth Dolin Rock Creek Velo 0:38:38.0

Men Junior Boys 17-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary Whitlock Rock Creek Velo 0:27:56.0
2 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo 0:29:34.2
DNF Britt Cavehawkins Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)

Men Junior Boys 9-10 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ansel Casper Unattached 0:41:20.8
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 0:43:01.7

Men Master 35+ 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Walter Guys Racing Club 0:53:24.7
2 Eric Boone Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/LSV 0:54:09.1
3 David Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 0:54:27.9
4 Russell Langley Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b District Taco 0:55:10.0
5 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b District Taco 0:55:33.6
6 Robert Kelly Properties on the Potomac Cycling Team 0:56:45.9
7 Vaughan O'Brien Unattached 0:56:52.2
8 Jose Nunez Lateral Stress Velo Inc. 0:58:23.2
9 John Bowsher Unattached 0:58:33.7
10 Garner Woodall Rock Creek Velo 0:58:59.7
11 Iain Banks Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 0:59:00.1
12 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team 0:59:44.3
13 Patrick Dolan District Velocity Racing/District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop 1:02:43.4

Men Master 45+ 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Hussey Five Four Sports 0:54:53.4
2 John Nelmes PTS Racing 0:55:49.8
3 Michael King Saroff Racing Team 0:56:08.4
4 Marc Gwadz DCMTB 0:56:32.7
5 Gregg Ness Ft. Wayne Outfitters 0:56:35.6
6 Geoff Hughes PTS Racing 0:56:54.7
7 Denzil Hathway Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 0:57:48.8
8 Raymond Trentini National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 0:58:39.6
9 Mario Zometa Artemis Racing 0:58:44.4
10 Chuck Crocco Somerset Wheelmen 0:59:10.1
11 Mark Curran Knapp's Cyclery Powered by Enduroworx 0:59:10.4
12 David Harrell Whole Wheel Velo Club 1:01:30.2
13 Dana Mellerio Squadra Coppi 1:02:15.6
14 John Baldwin All American Bicycle Club Inc./All American Bicycle Center 1:02:46.9
15 Louis Charette Unattached 1:05:23.7
16 Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:06:03.4
17 Bob Gillespie Western Howard County Cycling 1:08:05.1
18 Tracy Maccherola Unattached 1:08:10.9
19 Jordan Oneill Unattached 1:11:16.8
20 Brian Farmer Unattached 1:13:14.7
21 Shawn Blumenfeld Hub Racing 1:14:42.4
22 Robert Clarence Unattached 1:26:11.3

Men Master 55+ 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 0:53:44.6
2 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 0:56:10.0
3 Dave Weller Unattached 0:57:40.1
4 Mark Sommers DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:58:04.2
5 Dana Fallon Team ProPower Coaching 0:58:30.4
6 Denny Zech Ft. Wayne Outfitters 0:59:12.0
7 Bryan Patton Unattached 1:01:20.6
8 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:02:09.1
9 Matthew Olson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1:02:38.7
10 Andreas Felschow Potomac Velo Club 1:03:46.3
11 Gerald Wojcik Unattached 1:05:43.1
12 Mark Pye Bad Cat Racing/Full Spectrum Racing Virginia 1:12:41.2
13 Jeff Via US Military Cycling Team 1:13:22.4
14 Richard Eckert Unattached 1:13:27.8
15 Rafael Torres Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:14:16.3
16 Mike Copperthite Unattached 1:14:38.0
17 Ashley Halsey Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1:14:48.9
18 Chip Hill Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:19:36.9

Men Master 65+ 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stuart Ross DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:28:52.5
2 James Hartnett South Mountain Velo Club 0:30:39.7
3 James Degoey Unattached 0:31:01.3
4 Paul Rosenthal Unattached 0:31:13.7
5 Steven Petouvis Liberty Cycle Inc. 0:32:15.1
6 Michael Fitzsimmons Chesapeake Wheelmen 0:32:38.4
7 Robert Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:32:39.3
8 Myron Lehtman National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:34:26.4
9 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:34:42.1
10 Sonny Barber Unattached 0:35:30.7
11 Dennis Benson Unattached 0:37:12.9
12 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:38:00.8
13 Ray Morrison Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike Doctor 0:39:22.0
14 John Epting DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1:36:51.0

Men Novice Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Blake Pucsek Lateral Stress Velo Inc. 0:57:23.4
2 Andrew Baird DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:58:04.4
3 Nicholas Paul Unattached 0:58:52.9
4 Samuel Hoffberger Joes Bike Shop Racing Team 1:00:34.2
5 Richard Lee Team Integrity 1:00:51.9
6 Timothy Jardeleza US Military Cycling Team 1:01:04.2
7 James Mcgarry Ocean Velo Club 1:01:27.5
8 Mike Emerson Bicycle Outfitters Racing Team 1:01:39.5
9 Timothy Saxer Ft. Wayne Outfitters 1:02:09.2
10 Gregory Leger Unattached 1:03:08.5
11 Jacob Belyna Unattached 1:03:43.9
12 James Thomas Unattached 1:04:12.2
13 Jeff Hale Unattached 1:04:23.2
14 Vicente Tur rojas National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 1:04:24.2
15 Rick Fisher Unattached 1:05:03.6
16 Barry Beauchamp Ocean Velo Club 1:06:18.5
17 Joshua Woodson Whole Wheel Velo Club 1:06:35.2
18 Austin Butts Adventure for the Cure 1:06:45.7
19 Matt Klicka Unattached 1:07:16.1
20 Carl Bevard Unattached 1:07:17.5
21 Tim Gooding Unattached 1:07:19.9
22 Stephen Esmacher Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1:08:35.2
23 Robert Caudill Unattached 1:09:27.2
24 Dag Hestnes Unattached 1:09:42.4
25 Scott Mason Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1:09:56.9
26 Michael Harris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:10:11.2
27 Darell Grove Unattached 1:12:49.8
28 David Laino Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:14:50.3
29 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:14:58.0
DNF Grant Herdrich RAPHA CYCLING CLUB
DNF Paul Mowery Ft. Wayne Outfitters

Men Para Cycling Open Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:30:34.4

Men Physical Disability Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Damian Lopezalfonso Unattached 0:29:31.2
2 Brian Wacik Lehigh Wheelmen Assoc/Bike Line/LWA 0:31:38.8
3 Dean Wagner Unattached 0:33:40.3
4 Richard Cook Unattached 0:34:33.7
5 Ronne Irvine Sports T.E.A.M. 0:35:50.6

Women Beginner Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Valerie Deutsch Ft. Wayne Outfitters 1:01:39.0
2 Tracy Maccherola Unattached 1:02:57.0
3 Michelle Neff National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 1:05:23.1
4 Anamarie Miller Unattached 1:07:51.3
5 Crissy Fuentes Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1:10:13.0
6 Rosalind Hain Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic Colavita Women's Team 1:10:46.5
7 Christine Altom 90+ Cycling 1:11:17.6
8 Carole Harris Artemis Racing 1:11:21.1
9 Joanna Murphy Unattached 1:13:12.8
10 Sandra Pashley Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1:17:15.0
11 Meredith Kefauver olsen 90+ Cycling 1:17:26.4
12 Jennifer Stack Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/LSV 1:33:19.4
13 Tiffany Henkel Properties on the Potomac Cycling Team 1:35:19.3
14 Christina Spurrier Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:38:40.6

Women Elite Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:07:34.2
2 Amanda Watson Annapolis Bicycle Racing Team 1:08:48.2

Women Intermediate Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc 1:04:53.1
2 Patty Fulton Colavita Racing Inc. 1:05:03.5
3 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:09:20.6
4 Tiffany Wise Artemis Racing 1:10:38.4
5 Evelyn Egizi Artemis Racing 1:13:05.9

Women Junior Girls 11-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Humphreys Rock Creek Velo 0:38:23.9
2 Hannah Frank Rock Creek Velo 0:42:28.0
3 Meena Woodson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:47:53.6
4 Leeya Wang Unattached 0:49:05.2
5 Victoria Ruppenthal Baltimore Bicycle Club 1:10:22.7

Women Junior Girls 13-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shaelyn Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare 0:40:16.8
2 Uma Gupta Rock Creek Velo 0:40:22.4
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:40:49.1

Women Junior Girls 17-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo 0:32:43.2

Women Master 35+ 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team 1:04:02.3
2 Wendy Ulmer Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic Colavita Women's Team 1:06:11.1
3 Kelli Wright Guys Racing Club 1:08:43.8

Women Master 45+ 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Kelley Colavita Racing Inc. 1:06:40.2
2 Debbie Freivald Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:06:57.5
3 Julia Smith Unattached 1:07:28.5
4 Laura Hastings The Bike Lane 1:21:07.4

Women Master 50+ 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Deborah Dudas Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 0:31:31.7
2 Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers 0:33:53.3
3 Tracy Lea Sports T.E.A.M. 0:34:30.6
4 Barbara Hagerty Unattached 0:37:20.0
5 Catherine Badger Colavita Women's Racing 0:39:51.5
6 Jeanne Davis Somerset Wheelmen 0:41:37.5

Women Para Handcycle Open Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rebecca Rollick Unattached 1:37:40.0

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with