These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors (9-18)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Yukio Mariner Trace Bikes
2 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team
3 Genaro Manzano Team Bikers Choice
4 Gracie Pendleton Team WE
5
6 Baden Brown
7 Henry Daniel
8 Jacob Kuper Trace Bikes
9 Eleanor Israel Trace Bikes
10 Clara Earley
11 Ethan Butler Aero
12 Julian Azpeitia-gonzalez
13 Chanoo Chatham
14 Zachary Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Racing
15 Maya Reilly
16 Jackson Lee
17 Ruth Giblin
18 Wilson Israel Trace Bikes
19 Jayson Moeck

Men Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Chatham Litespeed-BMW
2 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio
3 Mathew Meunier Extract.coffee - Rocket Espresso
4 Ryan Sullivan Extract.coffee - Rocket Espresso
5 Tim Henry Litespeed-BMW
6 Richard Keller Isagenix / SeaSucker / Guttenplan Coaching
7 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio
8 Michaelee Bowes Village Volkswagen Cycling Team
9 Rick Harris Team Bikers Choice
10 James Buckingham Team Bikers Choice
11 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio
12 Brent Ferrell Treehouse Racing
13 John Carr Treehouse Racing
14 David Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
15 David Bradbury Treehouse Racing
16 Justin Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Racing
17 Nathan Stone I AM Racing
18 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio
19 Neil Fronheiser Treehouse Racing
20 David Briggs Red Kite Bicycle Studio
21 Patrick Walle Village Volkswagen Cycling Team
22 Tanner Hurst Extract.coffee - Rocket Espresso
23 Randall Hoffpauir I AM Racing
24 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing
25 RL Hesson I AM Racing
26 Jeremy Nagoshiner Red Kite Bicycle Studio
27 Joe Grubbs Team Bikers Choice
28 Chris Chotas Litespeed-BMW
29 Matthew Thompson I AM Racing
30 Jeffrey Kauppi I AM Racing
31 Ivan Murdock US Military Cycling Team
32 Jeff Treuden Ride615 Development
33 Carl D'alessandro US Military Cycling Team
34 Genaro Manzano Team Bikers Choice
35 Eli Wemyss Treehouse Racing
DNF Aubrey Moore Extract.coffee - Rocket Espresso
DNF Edward Mcclarty G S Adams Avenue Bicycles

Senior Men Category 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Young Treehouse Racing
2 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing
3 Rick Harris Team Bikers Choice
4 David Howe Treehouse Racing
5 Jeff Treuden Ride615 Development
6 Joe Grubbs Team Bikers Choice
7 James Buckingham Team Bikers Choice
8 Ross Martin Clarksville Velo
9 Micheal Hardin Halcyon Bike Shop
10 Jason Sullivan Team Bikers Choice
11 Greg Halliday Marx and Bensdorf Cycling Team
12 Philip Armbrust Red Kite Bicycle Studio
13 Matthew Thompson I AM Racing
14 Edward Mcclarty G S Adams Avenue Bicycles
15 Randall Hoffpauir I AM Racing
16 David Jensen I AM Racing
17 ? Henry xXx Racing
18 RL Hesson I AM Racing
19 Justin Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Racing
20 Michael Edens Team Bikers Choice
21 Jeffrey Kauppi I AM Racing
22 Stephen Albright Ride615 Development
23 Jonathan Jenkins Village Volkswagen Cycling Team
24 Ivan Murdock US Military Cycling Team
25 Chris Stoll US Military Cycling Team
26 Eli Wemyss Treehouse Racing
27 John Speight I AM Racing
28 Nate Lelek I AM Racing
29 Scott Chen US Military Cycling Team
30 Joseph Ward Ride615 Development
31 Wesley Wilk Clarksville Velo
32 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
33 Matt Winn Clarksville Velo
34 David Perreault Ride615 Development
35 Genaro Manzano Team Bikers Choice
36 Kenneth Wallace I AM Racing
DNF Alicia Allenbuerger Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing
DNF Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team
DNF Terrance Boxx Village Volkswagen Cycling Team
DNF Jeremy Zeigler "Ann Arbor Velo Club Inc."

Senior Men Category 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Sullivan Team Bikers Choice
2 Stephen Albright Ride615 Development
3 Jonathan Davies
4 Micheal Hardin Halcyon Bike Shop
5 Ben Linderman I AM Racing
6 Jon Eichert Ride615 Development
7 David Jensen I AM Racing
8 Terrance Boxx Village Volkswagen Cycling Team
9 John Speight I AM Racing
10 David Jones Ride615 Development
11 Shane Giardino Red Kite Bicycle Studio
12 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
13 Yukio Mariner Trace Bikes
14 Craig Calvert
15 Joseph Ward Ride615 Development
16 Jeffrey Perry Clarksville Velo
17 Nate Lelek I AM Racing
18 Michael Helfer
19 Payton Mccollum
20 John Aranjo I AM Racing
21 �jason Mccoy���
22 Kyle Dortch
23 Zachary Hedrick Team Bikers Choice
24 Tom Davis Trace Bikes
25 David Perreault Ride615 Development
26 Kyle Jones
27 James Caperton
28 Joshua Barba
DNF Adam Sanders
DNF Carter Jackson Village Volkswagen Cycling Team

Senior Women Category 1-4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kirsten Sass Team WE
2 Jessica Christensen Team WE
3 Kailin Acheson Team Belladium p/b Lane Motor Museum
4 Jen Cook Team WE
5 Jill Albright��� Team Belladium p/b Lane Motor Museum
6 Blair Dalessandro Clarksville Velo
7 Paige Vinson Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland T
8 Kristi Whitten Team WE
9 Kathy Mead Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland T
10 Marsha Williams Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland T
11 Karah Lewis Team Belladium p/b Lane Motor Museum
12 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
13 Martha Lowe Team WE
14 Melissa Aranjo Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland T
15 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
16 Eleanor Israel Trace Bikes
17 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland T
DNF Arabelle Burke

Women Category 4 (all ages)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robin Golden Bicycle Heaven / PVA
2 Melissa Aranjo Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland T
3 Jessie Schwer
4 Joleyn Smithing
5 Maureen Sanderson
6 Victoria Cumbow
7 Paige Vinson Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland T
8 Makenna Reilly
9 Lucy Rutherford
10 Emily Griswold Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland T
11 Arabelle Burke
12 Carson Everman
13 Maya Reilly
14 Sarah Lovett
15 Megan Wartner
16 Michaela Powell
17 Wendy Lee
18 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p/b Cumberland T
19 Connie Pimentel

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with