These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Masters Men 40+ 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles
3 David Chipchase
4 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles
5 Brian Kesselman Audi
6 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles
7 Jeff Gaeckle
8 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles
9 David Gordon
10 Tim Belding
11 Shane Savage
12 Thomas Cody
13 Brad Siqurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles
14 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles
15 Dean Carson
16 Johnny Burell
17 Thomas Morgan
18 David Root
19 Russell Clark
20 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
21 Jeff Reed
22 Francisco Pons
23 Mark Shimahara
24 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental
25 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
26 Michael Mcguffin
27 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team
28 Trevor Rice
29 John-christian Flack
30 Timothy Becker
31 Michael Brazel
32 Max Coleman Audi
33 Michael Pruitt
34 Dennis Thornton-wiatt
35 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
DNF Steven R holland Illy Coffee-River City Bicycles
DNF Steven Simone Audi

Masters Men 40+ 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Bucklin
2 Webster Wilson
3 Jeff Thompson
4 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
5 Wayne Boyle
6 Henry Gertde
7 Andrew Deenik
8 Peter Borowski Audi
9 Kurt Friederich
10 John Hatfield Audi
11 Matthew S martel
12 Jess Couch
13 Kyle Kotwica
14 Albion Vickery
15 Kyle Kotwica
16 Albion Vickery
17 Aaron Even
18 Alan Thomason Deschutes Brewery
19 Steven Moe Machéte Squad
20 Damon Dimick
21 Tony Pawley
22 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team

Men Category 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nigel Kinney
2 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bikes
3 Rob Scheffler
4 Cliff Heaberlin
5 Jackson Pickell
6 Jeffrey Stern Fig Mtn Brew Racing
7 Matt Lieto
8 Kai Applequist
9 Christopher Bagg HosmerChiro-RPM Mortgage
10 Jeremy Ward
11 Sean Babock
12 Jeremy Russell
13 Marek Litinsky
14 John Kercher
15 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
17 Leland Gilmore
18 Patrick O'neil
19 Andrew Coe
20 Zachary Kovalcik
21 Eric Sheagley
22 Volodymyr Kuzmenko
23 Erik Holland
24 ? ?
25 Kyle Roberts
26 Ryan Golbeck
27 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota
28 John Wolters
29 Andrew Harris
30 Tad Hamilton
31 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage
32 Todd Meier
33 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes
34 Kyle Mensing Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
35 James Williams
36 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
37 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota
38 Stephen Bedford
39 Eric Gushurst Giro/River City Bicycles
40 Ryan Short
41 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles
42 Trevor Spahr
43 Leif Olson
44 Dave Davis
45 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes
DNF Marshall Opel
DNF Ryan Weaver Giro/River City Bicycles
DNF John Morehouse
DNF Steve Wright Grixsen Brewing p/b West End Bikes
DNF Chris Hogan

Men Category 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anthony Monteleone
2 Daniel Recordon Portland Bicycle Studio
3 Andrew Warren Olympia Cycling Team
4 Wilson Tran
5 Devon Wright
6 Tyler Fox
7 Kyle Berg
8 Kevin Thonney
9 Ben Guernsey
10 Matthew Paez
11 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
12 Will Hawkins
13 James Ceccorulli
14 Adam Worobec
15 Justin Guidroz Audi
16 Kyle Iheton
17 Stephen Laurent Ruckus Test Team
18 Shane Johnson Trinity-Dryve
19 Bevan Moss
20 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota
21 Shawn Small Ruckus Test Team
22 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
23 Jesus E. sanchez
24 Dan Liberator
25 Joshua Simmonw
26 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team
27 Keegan Rowe
28 Jesse Nofziger
29 Grant Hedley
30 Timothy Nelson
31 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky
32 Christopher Ramsey
33 Cliff Eslinger
34 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
35 Peter Snoblin
36 Crossett Freilinger

Men Category 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Riley Gibson graf Portland Bicycle Studio
2 Daniel Dean mazza
3 Jordan Rickards
4 Paul Armstrong Audi
5 Jared Holm Mettle Cycling
6 Jason Whitley
7 Greg Hamm Team 10 Barrel
8 Mike Schrankel Hood River Velo
9 Matthew Schwartz
10 Jason Hardrath
11 Chris Roberts Hammer Velo
12 Nathan Koch
13 Josh Hulst
14 Chris Schomaker Olympia Cycling Team
15 Alan Barton Olympia Cycling Team
16 Kristopher Celtnieks Hammer Velo
17 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
18 David Pedersen Portland Bicycle Studio
19 Alexander Roddvik Hood River Velo
20 Benjamin Beckerich
21 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
23 Mark Deresta Hood River Velo
24 Jonathan Hinkle
25 ? ?
26 Jeff Condry
27 Ryan Terry
28 Jeff Condry
29 Ryan Terry
30 Robert Freeman
31 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
32 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes
33 Nikolas Heggy Athletes Lounge Cycling Team
34 Trevor Moon Audi
35 Andrew Stewart
36 Gary Johnson
37 Alvaro Asfour
38 Doug Brecht
39 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
40 Chris Soelling
41 Blair Cook Portland Velo Racing Team
42 Joshua Johansen Team 10 Barrel
43 Andy Borell
44 Larry Armstrong ii
45 Benjamin Blake
46 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
47 Caleb Trumbull
48 Ian Stromquist
49 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team
50 Jeff Copus Team 10 Barrel
51 David Schmitz
52 Mark Clausen
53 David Friedt
54 Dennis Traylor
55 Eric Kaczmarek
56 Tom Kelly
57 Joseph Cooney Portland Bicycle Studio
58 Manny Marquez
59 Rob Lavigne
60 Christopher Foster
61 Travis Bullard Team 10 Barrel

Women Category 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Serena Bishop gordon
2 Rachel Mcbride
3 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team
4 Laura Winberry
5 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio
6 Lisa Coyne
7 Jennifer Haliewicz
8 Karine Valliant-saunders
9 Cady Chintis
10 Julie Baird Olympia Cycling Team
DNF Stefanie Bergh Athletes Lounge Cycling Team
DNF Holland Larue Athletes Lounge Cycling Team

Women Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Allison Halpin Portland Bicycle Studio
2 Michelle Peariso
3 Robin Gumpert Highfive Cycling
4 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
5 Erin Shelton
6 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
7 Sarah Layton
8 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
9 Sue Hanna
10 Christy Hawkins
11 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with