These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Cabebe CoreTechs Elite
2 Ford Murphy BikeReg Elite Racing
3 Erik Kristiansen
4 Erik Camacho SJBC
5 Aaron Mcdevitt SJBC
6 Richard Graetz SJBC
7 Aidan Malmberg Family Cycling Center
8 Vitaly Gashpar SquadraSF p/b Terun
DNF Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
DNF Tom Salvesen Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Austin Miller SunPower Racing
2 Erik Schiller TCB courier
3 David Silverander Fig Mtn Brew Racing
4 Hayden Mackay CyclesFANATICRacing.com
5 Zane Adamo Don Chapin Monterey Bay Racing Team
6 Steven Thompson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
7 Aaron Mcdevitt SJBC
8 Jose Rivas
9 Richard Graetz SJBC
10 Alexander Yermolovich SJBC
11 Vitaly Gashpar SquadraSF p/b Terun
DNF Will Wright SJBC
DNF Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker Development
DNF Laurel Green Los Gatos
DNF Michael Landis Amoroso's Racing Team

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Logan A Bloc Racing
2 Austin Miller SunPower Racing
3 David Silverander Fig Mtn Brew Racing
4 Neil Leonard Dolce Vita Freewheel
5 Chris Cowart Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Will Wright SJBC
7 Kyle Engen ArtsCyclery.com/Schnur Racing
8 Levi Jago
9 Chris Sontag SJBC
10 Matthew Kanter Team Roaring Mouse
11 Ramases Gousheh SJBC
12 Daniel Wallmark Michael David Winery Cycling Team
13 Kaito Clarke SJBC
14 Jeff Pollard Team Roaring Mouse
15 Geoff Butz
16 David Levenson SJBC
17 Jefferey Osarczuk
DNF Shiva Sharma SJBC

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chad Roffey
2 Dante Lobue
3 Tommy Lacampagne SJBC

Men Cat Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Salvesen Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
2 Tony Wolf CoreTechs Elite
3 Jeff Chandler
4 Erik Camacho SJBC
5 Stephen Cabebe CoreTechs Elite
6 Robert Doudell SJBC

Men Master 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Giles ArtsCyclery.com/Schnur Racing
2 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 Sean Haidet ArtsCyclery.com/Schnur Racing
4 John Barbicas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
5 Chris Evans ThirstyBear p/b Akamai
6 John Schiefer SJBC
7 Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team
8 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/Schnur Racing
9 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
10 Bill Kesselring ArtsCyclery.com/Schnur Racing
11 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
12 Giles Douglas SJBC
13 John Olsen ArtsCyclery.com/Schnur Racing
14 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team

Men Master 35+ Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Deniz Warraich A Bloc Racing
2 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Nicholas Hack A Bloc Racing
4 Giles Douglas SJBC
DNF Jason Francia Team Simple Green/Cannondale/Stage21

Men Master 35+ Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Pankratz Los Gatos Bicycle Racing Club
2 Brian Padgett

Men Master 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Giles ArtsCyclery.com/Schnur Racing
2 Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team
3 Jason Francia Team Simple Green/Cannondale/Stage21
4 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/Schnur Racing
5 Sean Haidet ArtsCyclery.com/Schnur Racing
6 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
7 Chris Evans ThirstyBear p/b Akamai
8 John Olsen ArtsCyclery.com/Schnur Racing
9 Hayden Mackay CyclesFANATICRacing.com
10 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
11 Todd Hemker Don Chapin Monterey Bay Racing Team
12 John Barbicas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
13 Bill Kesselring ArtsCyclery.com/Schnur Racing
14 Michael Landis Amoroso's Racing Team
DNF Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
DNF Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
DNF Giles Douglas SJBC

Men Master 45+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Roger Martin R4R-Make A Wish
2 Jason Cruser R4R-Make A Wish
3 Jerome Nadel R4R-Make A Wish
4 Dennis Hopp SJBC
5 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
6 Ken Calender Don Chapin Monterey Bay Racing Team
7 Darryl Smith R4R-Make A Wish
8 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 Rann Valdez R4R-Make A Wish
10 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish
11 Ron Hansen Kovarus/Wells Fargo Racing Team
12 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling TwT
DNF Shaun Bagley CoreTechs Cycling Team

Men Master 45+ Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lewis Peterson Team Simple Green/Cannondale/Stage21
2 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Chris Cowart Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Andy Slopsema Dolce Vita Freewheel
5 Ron Hansen Kovarus/Wells Fargo Racing Team
6 Rj Laffins Chico Masters Cycling Team
7 Thanh Nguyen SunPower Racing
DNF Albert Lehman Michael David Winery Cycling Team
DNF Steven Hatter

Men Master 45+ Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wayne Yurtin SJBC

Men Master 45+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lewis Peterson Team Simple Green/Cannondale/Stage21
2 John Schiefer SJBC
3 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish
4 Tim Davis SJBC
5 Roger Martin R4R-Make A Wish
6 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling TwT
7 Jerome Nadel R4R-Make A Wish
8 Dennis Hopp SJBC
9 Darryl Smith R4R-Make A Wish
10 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
11 Jason Cruser R4R-Make A Wish
12 Ken Calender Don Chapin Monterey Bay Racing Team
13 Rann Valdez R4R-Make A Wish
14 Albert Lehman Michael David Winery Cycling Team
15 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
16 James Coats
17 Steven Hatter
18 Jim Love CCCX CYCLING
DNF Shaun Bagley CoreTechs Cycling Team

Men Master 55+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
2 Tim Davis SJBC
3 Bill Brissman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Steve Clifton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Rj Laffins Chico Masters Cycling Team
7 Don Grijalva SJBC

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Bidgood
2 Nicole Mather SJBC
3 Rachel Valliere SJBC
4 Jill Stone SJBC
5 Pamela Levine SJBC
6 Christina Davis SJBC
7 Diana Hellman SJBC

Women Cat Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker Development
2 Laurel Green Los Gatos

Women Master 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beverly Chaney SJBC
2 Elena Joroski SJBC

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with