These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Prt Pro/Cat 1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ulises Castillo KHS-Maxxis-JL Velo 1:30:48
2 Elliott Doyle Silber Pro Cycling 1:30:48
3 Edwin Avila vanegas Team Illuminate* 1:30:48
4 Michael Le rossignol Silber Pro Cycling 1:30:48
5 Janier Acevedo calle Team Jamis* 1:30:48
6 Timothy Rugg Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery* 1:30:48
7 Chris Prendergast H&R Block Pro Cycling 1:30:48
8 Cortlan Brown Canyon Bicycles - Shimano* 1:30:48
9 Philip O'donnell Axeon - Hagens Berman* 1:30:48
10 Michael Sheehan Jelly Belly p/b Maxxis* 1:30:48
11 Jake Sitler Astellas Cycling Team 1:30:48
12 Neilson Powless Axeon Hagens Berman 1:30:48
13 Bryan Gomez Gateway Harley Davidson / Trek 1:30:48
14 Owen Gillott Echelon-Storck Development 1:30:48
15 Camilo Zambrano Cylance-Incycle Pro Cycling 1:30:48
16 Ruben Companioni Team Jamis 1:30:48
17 Evan Murphy Lupus Racing Team 1:30:48
18 Kaler Marshall Canyon Bicycles - Shimano 1:30:48
19 Emile Jean Silber Pro Cycling 1:30:48
20 Erik Slack Canyon Bicycles - Shimano 1:30:48
21 Andrew Dahlheim Team Arapahoe Resources 1:30:48
22 Bjorn Selander Rally Cycling 1:30:48
23 Travis Livermon Astellas Cycling Team 1:30:48
24 ? Samuel Cylance-Incycle Pro Cycling 1:30:48
25 Adam De vos Rally Cycling 1:30:48
26 Micah Engle Gateway Harley Davidson / Trek 1:30:48
27 Andsz Flaksis Holowesko / Citadel p/b Hincap 1:30:48
28 Nick Torraca Elevate Pro Cycling 1:30:48
29 Geoffrey Curran Axeon Hagens Berman 1:30:48
30 Eder Frayer KHS-Maxxis-JL Velo 1:30:48
31 Jesus Carbajal EP CYCLISTS 1:30:48
32 Alejandro Padilla Team Arapahoe Resources 1:30:48
33 Zack Allison Elevate Pro Cycling 1:30:48
34 Michael Olheiser Lupus Racing Team 1:30:48
35 Lance Haidet Team Illuminate* 1:30:48
36 Andres Diaz corrales Cylance-Incycle Pro Cycling 1:30:48
37 Oscar Clark Holowesko / Citadel p/b Hincap 1:30:48
38 Roman Kilun Team Mike's Bikes pb Equator 1:30:48
39 Cameron Piper Team Mike's Bikes pb Equator 1:30:48
40 Oliver Moors Astellas Cycling Team 1:30:48
41 Ricky Randall Team Arapahoe Resources 1:30:48
42 Andrei Krasilnikau Holowesko / Citadel p/b Hincap 1:30:48
43 Kyle Murphy Team Jamis 1:30:48
44 Jonathan Hornbeck Holowesko / Citadel p/b Hincap 1:30:48
45 Dan Gardner Astellas Cycling Team 1:30:48
46 Emerson Oronte Rally Cycling 1:30:48
47 Justin Mauch Herbalife p/b Marc Pro 1:30:48
48 Brayan Sanchez Team Jamis 1:30:48
49 Kevin Girkins ELBOWZ RAcing 1:30:48
50 Gera Medina Echelon-Storck Development 1:30:48
51 Felix Bouvette H&R Block Pro Cycling 1:30:48
52 Jacob Arnold Superissimo 1:30:48
53 Torey Philipp Herbalife p/b Marc Pro 1:30:48
54 Luis Amaran Team Jamis 1:30:48
55 Maxim Jenkins Astellas Cycling Team 1:30:48
56 Luis Villalobos EP CYCLISTS 1:30:48
57 Evan Huffman Rally Cycling 1:30:48
58 Chad Beyer Lupus Racing Team 1:30:48
59 Ryan Moore Herbalife p/b Marc Pro 1:30:48
60 Matt Chatlaong Herbalife p/b Marc Pro 1:30:48
61 Cory Greenberg Cylance-Incycle Pro Cycling 1:30:48
62 Dennis Ramirez Gateway Harley Davidson / Trek 1:30:48
63 Bryan Lewis Lupus Racing Team 1:30:48
64 Gabriel Baca ELBOWZ RAcing 1:30:48
65 Cory Lockwood KHS-Maxxis-JL Velo 1:30:48
66 Chris Riekert Team Mike's Bikes pb Equator 1:30:48
67 Reese Levine Team Mike's Bikes pb Equator 1:30:48
68 Robin Carpenter Holowesko / Citadel p/b Hincap 1:30:48
69 Jure Rupnik H&R Block Pro Cycling 1:30:48
70 Stephan Hirsch Team Arapahoe Resources 1:30:48
71 Nigel Ellsay Silber Pro Cycling 1:30:48
72 Nacher Fabrizio von KHS-Maxxis-JL Velo 1:30:48
73 Sergio Hernandez SoCalCycling.com p/b Cicla Bic 1:30:48
74 Daniel Willett EP CYCLISTS 1:30:48
75 Wesley Eslick SoCalCycling.com p/b Cicla Bic 1:30:48
76 Joseph Schmalz Elevate Pro Cycling 1:30:48
77 Tom Zirbel Rally Cycling 1:30:48
78 Benjamin Wolfe Jelly Belly p/b Maxxis 1:30:48
79 Peter Disera H&R Block Pro Cycling 1:30:48
80 Matthew Zimmer Support Clean Sport / Sea Suck 1:30:48
81 Jacob Albrecht Herbalife p/b Marc Pro 1:30:48
82 Taylor Shelden Jelly Belly p/b Maxxis 1:30:48
83 Grant Koontz Team Arapahoe Resources 1:30:48
84 Chris Winn SoCalCycling.com p/b Cicla Bic 1:30:48
85 Matthieu Jeannes Lupus Racing Team 1:30:48
86 Gavin Murray Echelon-Storck Development 1:30:48
87 Nicolas Masbourian Silber Pro Cycling 1:30:48
88 Adam Farabaugh Support Clean Sport / Sea Suck 1:30:48
89 Innokenty Zavyalov SoCalCycling.com p/b Cicla Bic 1:30:48
90 Michael Burleigh Canyon Bicycles - Shimano 1:30:48
91 Julio Padilla Team Arapahoe Resources 1:30:48
92 Angus Morton Jelly Belly p/b Maxxis 1:30:48
93 Jacob Rathe Jelly Belly p/b Maxxis 1:30:48
94 Aria Kiani Team Mike's Bikes pb Equator 1:30:48
95 Coulton Hartrich Support Clean Sport / Sea Suck 1:30:48
96 Christopher Putt Jelly Belly p/b Maxxis 1:30:48
97 Willem Kaiser Superissimo 1:30:48
98 Sepp Kuss Gateway Harley Davidson / Trek 1:30:48
99 Steve Fisher Canyon Bicycles - Shimano 1:30:48
100 Isaiah Newkirk Gateway Harley Davidson / Trek 1:31:39
101 Justin Oien Axeon Hagens Berman 1:30:48
102 Dillon Caldwell Canyon Bicycles - Shimano 1:32:05
103 Chris Horner Lupus Racing Team 1:30:48
104 Thomas Soladay Rally Cycling 1:32:07
105 William Routley Rally Cycling 1:32:22
106 Diego Sandoval Cylance-Incycle Pro Cycling 1:32:24
107 Lucas Haedo Team Jamis 1:32:39
108 Robert Squire Holowesko / Citadel p/b Hincap 1:30:48
109 George Simpson Gateway Harley Davidson / Trek 1:30:48
110 Maxwell Ackermann Gateway Harley Davidson / Trek 1:30:48
111 Bailey Mcknight H&R Block Pro Cycling 1:30:48
112 Jesse Anthony Rally Cycling 1:30:48
113 Lachlan Morton Jelly Belly p/b Maxxis 1:30:48
113 Travis Samuel H&R Block Pro Cycling 1:30:48
113 Matteo Dal-cin Silber Pro Cycling 1:30:48
113 Eric Marcotte Team Jamis 1:30:48
113 Stefan Rothe ELBOWZ RAcing 1:30:48
113 Jonathan Brown Axeon Hagens Berman 1:30:48
113 Colin Strickland ELBOWZ RAcing 1:30:48
113 Kristofer Dahl Silber Pro Cycling 1:30:48
113 Griffin Easter Team Illuminate* 1:30:48
113 Jack Burke H&R Block Pro Cycling 1:30:48
113 Brandon Feehery Astellas Cycling Team 1:30:48
113 Connor Mccutcheon Team Illuminate* 1:30:48
113 Sam Bassetti Herbalife p/b Marc Pro 1:30:48
113 Chad Young Axeon Hagens Berman 1:30:48
113 Nolan Tankersley Lupus Racing Team 1:30:48
113 David Williams Astellas Cycling Team 1:30:48
113 Benjamin Perry Silber Pro Cycling 1:30:48
113 Jordan Cheyne Jelly Belly p/b Maxxis 1:30:48
113 Travis Mccabe Holowesko / Citadel p/b Hincap 1:30:48
113 Mac Brennan Holowesko / Citadel p/b Hincap 1:30:48
133 Kyle Buckosky Trek Red Truck p/b Mosaic Home 1:34:52
134 Thomas Vaubouzeix Lupus Racing Team 1:34:52
135 Jonathan Sandoval EP CYCLISTS 1:35:01
136 Jules Goguely Echelon-Storck Development 1:35:19
137 Bryan Larsen Echelon-Storck Development 1:35:28
138 Eric Oien Echelon-Storck Development 1:35:28
139 Conor O'Brien Trek Red Truck p/b Mosaic Home 1:35:33
140 Kai Applequist Superissimo 1:35:38
141 Sam Warford Superissimo 1:35:38
142 Brendan Armstrong Trek Red Truck p/b Mosaic Home 1:35:38
143 Logan Hutchings Elevate Pro Cycling 1:35:38
144 Stefano *barberi Support Clean Sport / Sea Suck 1:35:38
145 Ian Moore Support Clean Sport / Sea Suck 1:35:44
146 Castro Jose luis marino KHS-Maxxis-JL Velo 1:35:50
DNF Orlando Garibay contreras Cylance-Incycle Pro Cycling
DNF Hilton Clarke Cylance-Incycle Pro Cycling
DNF Connor Brown Elevate Pro Cycling
DNF Albert Covarrubias Elevate Pro Cycling
DNF Patrick Casey Canyon Bicycles - Shimano
DNF Alexander Gaidis Echelon-Storck Development
DNF Fernando Arroyorosario EP CYCLISTS
DNF Brian Mcculloch KHS-Maxxis-JL Velo
DNF Dylan Davies Trek Red Truck p/b Mosaic Home
DNF Robert Gutgesell Trek Red Truck p/b Mosaic Home
DNF James Peterman Superissimo
DNF James Piccoli Superissimo

Women Prt Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauretta Hanson Colavita/Bianchi* 0:00:00
2 Starla Teddergreen Canyon Bicycles-Shimano 0:00:00
3 Heather Fischer Rally Cycling* 0:00:00
4 Scotti Lechuga Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team* 0:00:00
5 Alison Jackson TWENTY16 Ridebiker* 0:00:00
6 Mia Loquai Visit Dallas DNA Pro Cycling* 0:00:00
7 Lindsay Bayer Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team* 0:00:00
8 Sara Bergen Trek Red Truck p/b Mosaic Home 0:00:00
9 Ruth Winder NorthStar Development 0:00:00
10 Christina Smith Happy Tooth Dental Professional Cycling* 0:00:00
11 Julie Kuliecza Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team* 0:00:00
12 Ingrid Drexel JETCycling p/b GQ-6 0:00:00
13 Irena Ossola SAS-MACOGEP-ACQUISIO p/b MAZDA 0:00:00
14 Heather Albert Canyon Bicycles-Shimano 0:00:00
15 Jennifer Tetrick TWENTY16 Ridebiker* 0:00:00
16 Mandy Heintz Visit Dallas DNA Pro Cycling* 0:00:00
17 Caitlin Laroche The Dare to Be Project 0:00:00
18 Kelly Catlin NorthStar Development 0:00:00
19 Kirsti Lay Rally Cycling* 0:00:00
20 Tina Pic Happy Tooth Dental Professional Cycling* 0:00:00
21 Megan Alderete Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team* 0:00:00
22 Alexandra Burton Happy Tooth Dental Professional Cycling* 0:00:00
23 Joy Mcculloch Amy D. Foundation 0:00:00
24 Sofía Arreola TWENTY16 Ridebiker* 0:00:00
25 Jessica Noyola TWENTY16 Ridebiker* 0:00:00
26 Katherine Maine Rally Cycling* 0:00:00
27 Nina Laughlin Visit Dallas DNA Pro Cycling* 0:00:00
28 Vanessa Drigo Groove Subaru/Excel Sports 0:00:00
29 Kristin Armstrong savola TWENTY16 Ridebiker* 0:00:00
30 Kimberly Lucie JAKROO 0:00:00
31 Stephanie Roorda Canadian National Team 0:00:00
32 Sara Tussey Visit Dallas DNA Pro Cycling* 0:00:00
33 Sara Poidevin Rally Cycling* 0:00:00
34 Hanna Muegge JAKROO 0:00:00
35 Leah Guloien Trek Red Truck p/b Mosaic Home 0:00:00
36 Clarice Sayle JAKROO 0:00:00
37 Gillian Ellsay Trek Red Truck p/b Mosaic Home 0:00:00
38 Beth Ann orton Visit Dallas DNA Pro Cycling* 0:00:00
39 Anna Sanders Visit Dallas DNA Pro Cycling* 0:00:00
40 Jasmin Glaesser Rally Cycling* 0:00:00
41 Mara Abbott Amy D. Foundation 0:00:00
42 Audrey Lemieux SAS-MACOGEP-ACQUISIO p/b MAZDA 0:00:00
43 Kaitlin Antonneau TWENTY16 Ridebiker* 0:00:00
44 Jessica Cutler Colavita/Bianchi* 0:00:00
45 Amber Neben The Dare to Be Project 0:00:00
46 Amber Pierce Amy D. Foundation 0:00:00
47 Jennifer Whalen JAKROO 0:00:00
48 Lindsay Myers Canyon Bicycles-Shimano 0:00:00
49 Emma Grant Colavita/Bianchi* 0:00:00
50 Melanie Beale Groove Subaru/Excel Sports 0:00:00
51 Eri Yonamine The Dare to Be Project 0:00:00
52 Leah Thomas TWENTY16 Ridebiker* 0:00:00
53 Sara Enders JAKROO 0:00:00
54 Abigail Mickey Amy D. Foundation 0:00:00
55 Jennifer Valente NorthStar Development 0:00:00
56 Lindsey Ryder SAS-MACOGEP-ACQUISIO p/b MAZDA 0:00:00
57 Kathryn Donovan Colavita/Bianchi* 0:00:00
58 Mindy Mccutcheon Canyon Bicycles-Shimano 0:00:00
59 Alizee Brien Canyon Bicycles-Shimano 0:00:00
60 Liza Rachetto Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team* 0:00:00
61 Joanie Celso Groove Subaru/Excel Sports 0:00:00
62 Laura Brown Canadian National Team 0:00:00
63 Catherine Ouellette Rally Cycling* 0:00:00
64 Cheryl Clark Canyon Bicycles-Shimano 0:00:00
65 Alice Simmerling Canadian National Team 0:00:00
66 Ivy Audrain Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team* 0:00:00
67 Allison Linnell Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team* 0:00:00
68 Ellen Watters The Cyclery-Opus 0:00:00
69 Kristen Arnold JAKROO 0:00:00
70 Jennifer Luebke The Dare to Be Project 0:00:00
71 Suzanne Hamilton Trek Red Truck p/b Mosaic Home 0:00:00
72 Whitney Allison Colavita/Bianchi* 0:00:21
73 Abby Ruess NorthStar Development 0:00:21
74 Breanne Nalder Visit Dallas DNA Pro Cycling* 0:00:21
75 Shoshauna Laxson Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team* 0:00:26
76 Annie Foreman-mackey The Cyclery-Opus 0:00:47
77 Samantha Vroomen JAKROO 0:02:01
78 Kat Salthouse QCW Cycling pb JL Velo 0:02:01
79 Anne Donley QCW Cycling pb JL Velo 0:02:01
80 Natalia Franco JETCycling p/b GQ-6 0:02:13
81 Cristina Hughes JAKROO 0:02:22
82 Anne Perry Canyon Bicycles-Shimano 0:02:31
83 Jannalyn Luttrell Happy Tooth Dental Professional Cycling* 0:02:36
84 Kinley Gibson Trek Red Truck p/b Mosaic Home 0:02:52
86 Cara O'neill Amy D. Foundation
87 Elizabeth Newell Colavita/Bianchi*
88 Hannah Ross Rally Cycling*
89 Chloe Dygert TWENTY16 Ridebiker*
90 Emily Flynn The Cyclery-Opus
91 Heather Balbier The Dare to Be Project
92 Amelia Tanner JETCycling p/b GQ-6
93 Chane Jonker JETCycling p/b GQ-6
94 Rachel Holzer JETCycling p/b GQ-6
95 Carol Seipp NorthStar Development
96 Stefanie Sydlik QCW Cycling pb JL Velo
97 Anna Talman Trek Red Truck p/b Mosaic Home
98 Anna Gabrielle traxler Trek Red Truck p/b Mosaic Home
99 Karlee Gendron Trek Red Truck p/b Mosaic Home
DNF Amy Cameron The Dare to Be Project
100 Helle Bacholen SAS-MACOGEP-ACQUISIO p/b MAZDA

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with