These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 15-16 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Clay YOUNG MEDALISTS 49:40.5
2 Nathaniel Moser SBR BIKESPORT/LIMERICK CHIROPRACTIC
3 Nathan Roberts TTOWN ELITE
4 Connor Thompson T-TOWN ELITE
5 Billy Taylor STAR TRACK NYC
6 William Walton YOUNG MEDALISTS
7 Austin Banks YOUNG MEDALISTS
8 Andrew Chu STAR TRACK RACING
9 Ian Buss T-TOWN ELITE
10 Dominic Giannantonio T TOWN ELITE
11 Matt Smith T-TOWN ELITE
12 Sean Guydish YOUNG MEDALISTS
13 Judah Featherman STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES
14 Henry Vorosmarti
15 Matthew Harrison STAR TRAC
16 Devante Bivins CADENCE YOUTH CYCLING
17 Quyseam Rivera CADENCE YOUTH CYCLING
18 Shane White CADENCE YOUTH CYCLING

Men 17-18 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alec Ratzell YOUNG MEDALISTS 48:42.8
2 Samuel Margolis YOUNG MEDALISTS
3 Kevin Agudelo CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
4 Collin Tellechea TRI STATE VELO
5 Jacob Skrip YOUNG MEDALISTS
6 Brad Green Vortex Cycling Club
7 Justin Butsavage T-TOWN ELITE
8 Joshua Hartman CRCA JUNIOR
9 Taevon Oliver CADENCE YOUTH CYCLING
10 Brandon Staub YOUNG MEDALIST
11 Gerard Josulevicz VORTEX CYCLING CLUB
12 Jerry Rodriguez CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
13 Miguel Gomez CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
14 Gabriel Tonin CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
15 Saras Perry-anderson��� YOUNG MEDALISTS
16 Andrew Wiedwald��� YOUNG MEDALISTS

Men 45-49 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Steward TEAM CYCLE SOLUTIONS 58:26.5
2 John Spittal THRU IT ALL BODY SHOP INC.
3 Chad Moss CS Velo
4 Michael Miller TEAM SKYLINE
5 David Grant ACTIVEYARDS
6 Gary Steinberg BRAUER / MICK MANAGEMENT
7 Alessandro Matteucci HEALTHY AND HAPPY RACING
8 Aubrey Gordon Liberty Cycle
9 Larry Detris Cycledrome Bicycling Team
10 Rich Carolan Team ProPower Coaching
11 Mark Featherman GUY'S RACING CLUB
12 Christopher Chong-tenn CRCA - DIEHARD
13 Kirk Hunsecker MAMBO KINGS RACING / D&Q
14 Frederick Billet TRI STATE VELO/AMOROSO
15 Kenneth Whittington
16 Sean Oreilly GUYS RACING
17 James Best Cycledrome Bicycling Team
18 Scott Farmer TORCUP / CYCLE FITTERS
19 Charles Olmsted Freddie Fu Cycling Team
20 Martin Lasak DEATHROW VELO/RCS
21 Abe Barley Thru-It-All Cycling
22 Scott Gamble ACTIVEYARDS
23 Bob Turner Thru-It-All Cycling
24 Mark Gorman BIKE LINE LEHIGH WHEELMEN BIKE LINE
25 Bruce Donaghy Morgan Stanley Cycling Team
26 Robert Ilgenfritz Chester County Velo
27 Angry Ric steele ACTIVEYARDS
28 David Kates BIKE LINE / LWA
29 Kevin Saint clair TEAM SKYLINE
30 William Marquis GUY'S RACING CLUB
31 Timothy Hancock On Track Cyclists

Men 55-59 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ed Slaughter Morgan Stanley Cycling Team 55:14.9
2 Sean Oreilly GUYS RACING
3 Christopher Chong-tenn CRCA - DIEHARD
4 Aubrey Gordon LIBERTY CYCLE
5 Bruce Donaghy Morgan Stanley Cycling Team
6 Larry Detris Cycledrome Bicycling Team
7 Christian Sell QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES
8 Charles Olmsted FREDDIE FU CYCLING TEAM
9 Brian Wolf PURIUM HEALTH PRODUCTS CYCLING
10 Mark Hastings QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES
11 Michael Holub Cycledrome Bicycling Team
12 Kevin Kolodziejski SHIRK'S RACING MASTERS TEAM
13 William Marquis GUY'S RACING CLUB
14 Michael Fink MORGAN STANLEY / MARKET EDGE
15 Bob Turner Thru-It-All Cycling
16 Cecil Bernard TEAM AGGRESS
17 Richard Trimpi
18 Jerry Jacobs QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES
19 Karl Turek Chester County Cycling Foundati
20 William Care Thru-It-All Cycling
21 Michael Speranza QCW Cycling
22 Kevin Saint clair TEAM SKYLINE
23 Michael Karr TEAM PROPOWER COACHING

Men 65-69 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Gellineau TEAM SOMERSET 57:44.1
2 Chip Berezny THE VELO SHOP / LWA
3 William Care THRU-IT-ALL

Men Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Alter QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM 56:13.0
2 Aaron Barr SwashBuckler Brewing Co Cycling
3 Tyler Nothstein PA LIGHTNING
4 Gregory Dorsch BLACK TIE SPORTS
5 Guy Tawney C3 TWENTY20 CYCLING CO.
6 Jonah Coste QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM
7 Jacob Skrip YOUNG MEDALISTS
8 Kevin Agudelo CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
9 Justin Thompson TRI-STATE VELO
10 Evan Thomson Redbeard Racing
11 Collin Tellechea TRI STATE VELO
12 Billy Taylor STAR TRACK NYC
13 Wanya Cave TRI-STATE VELO / AMOROSO'S RACING TEAM
14 Ryan Wei TEAM CLIF BAR CYCLING
15 Jesse Manuel SHIRK'S RACING
16 Andrew Wiedwald��� YOUNG MEDALISTS
17 Woody Baum CRCA/FOUNDATION
18 Andrew Kuklis
19 Kirk Hunsecker MAMBO KINGS RACING / D&Q
20 Joshua Hartman CRCA JUNIOR
21 Alex Breakstone Watchung Wheelmen
22 Timothy Manzella TRI-STATE VELO/AMOROSO'S RACING TEAM
23 Cam Mancuso CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
24 Matthew Fischel LETSRIDE.CO RACING TEAM
25 Ryan Smolko Shirk's Racing
26 Jason Roth SWASHBUCKLER BREWING CO CYCLING
27 Samuel Margolis YOUNG MEDALISTS
28 Matthew Dishart THRU IT ALL BODY SHOP
29 Mike O'connor SHIRK'S RACING PRESENTED BY TREK
30 Brent Hinkle Chester County Velo
31 Chad Moss CS Velo
32 Daniel Lehmann Watchung Wheelmen
33 Andrew Dudle SOUTH MOUNTAIN CYCLE AND CAFE
34 Matthew O'connor Blue Bell Private Wealth Management p/b Cannondale
35 Colleen Gulick RIPTIDE-CAWES
36 Mark Gorman BIKE LINE LEHIGH WHEELMEN BIKE LINE
37 Justin Butsavage T-TOWN ELITE
38 Scott Gamble Chester County Velo
39 Alec Ratzell YOUNG MEDALISTS
40 Martin Lasak DEATHROW VELO/RCS
41 Michael Coyle QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM
42 Kyle Centrella PHILADELPHIA CICLISMO
43 Frederick Billet TRI STATE VELO/AMOROSO
44 Scott Farmer TORCUP / CYCLE FITTERS
45 Connor Ardrey CS VELO
46 William Walton Young Medalists

Women 15-16 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Workowski T TOWN ELITE
2 Sophia Shuhay T-TOWN ELITE
3 Tatiana Spinosa T-Town Elite

Women 17-18 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peye Wong HEALTHY & HAPPY RACING 48:42.8

Women 35-39 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelli Wright GUY'S RACING CLUB 57:44.9
2 Masami Yamashita THE VELO SHOP
3 Annette Weaver MAMBO KINGS RACING / D&Q
4 Denise Matheny TROLLEY RACING TEAM
5 Joanne Trimpi

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with