These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Gottlieb UCI CT: Airgas-Safeway Cycling
2 David Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
3 Michael Grant Cheerbacks of Fat Frogs Racing
4 William Leet Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
5 Paul Mica Team Beyer Auto
6 Hayden Westberry Fat Frogs Racing
7 Stephen Robinson BATTLEY H-D /Spokes Etc
8 David Osborne Artemis Racing
DNF Gary Hoffman Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dillan Juul PTS Racing
2 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
3 Aaron Delong Charlottesville Racing Club
4 Mike Edwards Phase Cycling
5 Will King PTS Racing
6 Nick Ilyashevich NCVC/UnitedHealthcare
7 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
8 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc
9 Hayden Westberry Fat Frogs Racing
10 Charles Langley Cheerbacks of Fat Frogs Racing
11 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University
12 Andrew Massonneau Old Scratch Racing
13 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor
14 Joel Waters
15 Kelvin Scott US Military Endurance Sports
16 Torrence Rogers District Taco Cycling
17 David Rodgers District Taco Cycling
18 Nick Taylor District Taco Cycling
19 David Stryffeler PTS Racing
20 Brian Barnett BPC Cycling
21 Daniel Riddle Full Spectrum Racing Virginia
22 James Blair Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
23 Michael Anderson Phase Cycling
24 Nathan Ayers Full Spectrum Racing Virginia
25 Juan Constanza Phase Cycling
26 Robert Steele US Military Endurance Sports
27 Christopher Guepe PTS Racing
28 John Churan Whole Wheel Velo Club
29 Pete Doyle AVC/Team Hagerstown-Washington Co
30 Andrew Mclaren VeloWorks-Spokes Etc
31 Timothy Meyers NCVC/UnitedHealthcare
32 David Sellars
33 Thomas Bailey VeloWorks-Spokes Etc
34 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc
35 Munawar Abdul patah District Taco Cycling
36 Vincent Madaffari Annapolis Bicycle Racing Team
37 Adrian Jones Phase Cycling
38 Thomas Carey Cheerbacks of Fat Frogs Racing
39 Cameron Quick All American Bicycle Center
40 Bryan Norwood Phase Cycling
41 Sam Redden Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
42 Brandon Newsome Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
43 Kyle Smith Dire Wolf Racing
DNF Greg Gibson SEAVS/Haymarket
DNF Michael Jacobs Whole Wheel Velo Club
DNF Justin Markunas
DNF Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc
DNF Peter Steyaert PTS Racing
DNF Justin Mitchell

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nick Ilyashevich NCVC/UnitedHealthcare
2 Fischer Maris
3 David Sellars
4 Justin Markunas
5 Christopher Weddington
6 Andrew Massonneau Old Scratch Racing
7 Jeff Cummings
8 Cameron Quick All American Bicycle Center
9 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University
10 Michael Anderson Phase Cycling
11 Nicholas Latham
12 Brian Barnett BPC Cycling
13 David Rodgers District Taco Cycling
14 Matthew Jefferson
15 Quinn Horton
16 Christopher Burns Team Integrity
17 Torrence Rogers Steel Mountain Cycling
18 Kyle Smith Dire Wolf Racing
19 Daniel Li NCVC/UnitedHealthcare
20 Nick Taylor District Taco Cycling
21 Brandon Newsome Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
22 Munawar Abdul patah District Taco Cycling
23 Mark Auza Team Tripower
24 Henry Evans
25 Jonathan Cencich Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
26 Mario Sardina Fat Frogs Racing
27 Robert Steele US Military Endurance Sports
28 Lee Bacon NCVC/UnitedHealthcare
29 Marco Scuriatti Rock Creek Velo
30 Adam Dean Dire Wolf Racing
31 Joshua Quinn Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
32 John Churan Whole Wheel Velo Club
33 Timothy Smiley Whole Wheel Velo Club
34 Michael Wierzbicki
35 Adam Solomon
36 Ayal Amar
37 Timothy Meyers NCVC/UnitedHealthcare
38 Greg Gibson SEAVS/Haymarket
39 Leo Singer
39 Mansur Mendizabal
39 Timorhy Alexander
39 Mark Wimbush Getting It In Cyclists
39 Peter Steyaert PTS Racing
39 Patrick Maloney
39 Mike Edwards Phase Cycling
39 Peter Herrick NCVC/UnitedHealthcare
39 Edward Dobner Bike Rack Racing
39 Barry Brown
39 David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
39 Zach Isbell Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
39 Travis Proctor
39 Michael Edwards Phase Cycling
39 Krzysztof Jedrzejewski
39 Juan Constanza Phase Cycling
39 Bless Gomes
39 Michael Jacobs Whole Wheel Velo Club
39 Daniel Schoeff NCVC/UnitedHealthcare
39 Justin Mitchell
40 Gentry Jefferson Monticello Velo Club
41 Brandon Montgomery
42 Paul Rivera US Military Endurance Sports
43 Kevin Tan
44 Steven Benitez Prince William Elite Racing (PoWER)
45 Pete Doyle AVC/Team Hagerstown-Washington Co
46 Adrian Jones Phase Cycling
47 Bryan Norwood Phase Cycling
48 Ronald Dillinger
49 Orlandes Howard Getting It In Cyclists
50 Josh Chase Prince William Elite Racing (PoWER)
51 Dean Anderson
52 Todd Biondolillo Charlottesville Racing Club
DNF Stefan Jones Whole Wheel Velo Club
DNF Noel Medrano

Men Juniors 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Artun Duransoy NCVC/UnitedHealthcare
2 Kai Dove Endorphin Fitness
3 Andre Gates NCVC/UnitedHealthcare
4 Thomas Edinger NCVC/UnitedHealthcare
5 David Carey Fat Frogs Racing
6 William Burns Team Integrity
7 Decker Jacobs
8 Gus Lynott
9 Steven Benitez Prince William Elite Racing (PoWER)

Men Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo
2 Tobias Klein NCVC/UnitedHealthcare
3 Jonah Killy Rock Creek Velo
4 Christopher Hardee Rock Creek Velo
5 Sean Hughes Rogue Velo Racing

Men Juniors 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Vincent Madaffari Annapolis Bicycle Racing Team
2 Gentry Jefferson Monticello Velo Club
3 Nick Griffin Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
4 Usman Zafar
5 Samuel Kristy Endorphin Fitness
6 Leo Watkins Phoenix Bikes
7 Erik Argueta
8 Jorge Guevara martinez
9 Noe Cuadra

Men Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Carey Cheerbacks of Fat Frogs Racing

Men Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
2 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
3 Stephen Robinson BATTLEY H-D /Spokes Etc
4 Cameron Quick All American Bicycle Center
5 Daniel Riddle Full Spectrum Racing Virginia

Men Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Warner Team Bike Doctor
2 Mario Zometa Lateral Stress Velo Inc.
3 David Osborne Artemis Racing
4 Michael King NCVC/UnitedHealthcare
5 Jordan Whiley BikeWorks Racing
6 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
7 Bill Gros PTS Racing
8 Eric Fletcher Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
9 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
10 Al Meder
11 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
12 Tom Redpath US Military Endurance Sports
13 Charles Langley Cheerbacks of Fat Frogs Racing

Men Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kenneth Sumrell James River Velo Sport (JRVS)
2 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
3 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co
4 David Wilson Squadra Coppi
5 Gary Hoffman Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
6 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
7 David Hearn All American Bicycle Club Inc.

Women 45+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dana Stryk
2 Cheryl Osborne
3 Christine Fuentes
DNF Gwenn Afton

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michele Damiani Bike Stop Velo Femmes
2 Rebecca Ivins Team Carytown Bicycle Company
3 Michelle Miller
5 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
6 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc
7 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amelia Kirby Sweet Spot Cutaway
2 Sarah Kozak
3 Maggie Barton Team Carytown Bicycle Company
4 Alexandra Campbellforte Bike Stop Velo Femmes
5 Anna Scialli Sweet Spot Cutaway
6 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dixie House Mermaid Winery
2 Gisela Bell
3 Rose Byler Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
4 Lindsey Crifasi Team Sticky Fingers
5 Cayce Troxel
6 Phoebe Simonds Phase Cycling
7 Carole Harris Phase Cycling
8 Mackenzie Vanover
9 Mary Still
10 Chandra Little Phase Cycling
11 Lauren Nesbitt Phase Cycling
12 Irina Sarkisov All American Bicycle Center
13 Erin Conner Team Sticky Fingers
14 Jetaun Washington Mermaid Winery
15 Meike Marshall
16 Megan Jones Team Sticky Fingers
17 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers
18 Jacqueline Stallworth Phase Cycling
19 Theresa Hall Phase Cycling
DNF Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc
DNF Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers

Women Juniors 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo
2 Samantha Kayne Endorphin Fitness
3 Maize Wimbush Getting It In Cyclists

Women Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Madelaine Bacon National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
2 Leeya Wang HPC/LIST

Women Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evelyn Murcia

Women Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michelle Miller
2 Michele Damiani
3 Sue Mcquiston
DNF Erin Conner
5 Alexandra Campbellforte
7 Chandra Little

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with