These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bram Carter Liberty Cycle 19:31.36
2 Jacob Chadwick 27:13.58

Men Juniors 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aidan Carter Liberty Cycle 17:30.65
2 Noah Jerris Team Somerset 19:37.12
3 Aidan Duffy Team Somerset 19:50.53

Men Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Reilly Carlton Liberty cycle 18:12.15

Men Juniors 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Byrne BYRNE International LLC 33:34.48
2 Andy Wahl PSCC 34:13.45

Men Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Yura Honey Stinger Hive 16:13.58
2 David Gardner TorcUP/cyclefitters 16:47.53
3 Kenneth Gilliland Peddlers Shop Cycling Team 17:32.19
4 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endur 17:42.34
5 Joshua Deringer CS Velo 18:06.23
6 Rich Carolan Team ProPower Coaching 18:10.58
7 Mark Leusner Pro Pedals P/B Viking Racing 19:05.67

Men Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ralf Warmuth Team SRG 17:10.01
2 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports 17:13.13
3 Fred Rica High Gear/Trek/WW 17:16.73
4 Steven Goldman Westwood Velo 17:27.66
5 Chuck Crocco Team Somerset 18:07.44
6 Brian Guidera 20:42.15

Men Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Doug Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 17:07.73
2 Tim Borsetti Cycles 54/XRCEL 17:41.19
3 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 17:54.04
4 Robert Maxted Cycles 54 / Five Four Sports 18:06.28
5 Dana Fallon Team ProPower Coaching 18:20.89
6 Mark Cowin Pro Pedals P/B Viking Racing 18:21.49
7 Richard Wolf CRCA/Foundation 18:32.84
8 Albert Trank Liberty Cycle 18:48.25
9 Ricardo Hernandez QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 18:51.82
10 Kevin Greene QCW Cycling p.b. breakawaybikes 19:10.06
11 Benedict Rocco PSRacing/BTB 19:59.60
12 Steve Justice PSRacing/BTB 20:17.21
13 Richard Biebel 20:20.03
14 Christopher Byrne BYRNE International LLC 22:23.31
15 Steve Barnes Guys Racing Club 23:01.07
16 Robert Walsh CRCofA 30:34.07

Men Masters 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 17:59.04
2 Joe Saling Team Somerset 20:19.06
3 Joseph Schiavo PSRacing/BTB 21:12.16

Men Non

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Teske PRO Pedals P/B VIKING RACING 17:42.88
2 Aleksey Urusov Death Row Velo p/b Ridgewood Cy 18:00.59
3 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Jay's Cycle C 18:10.48
4 Justin Dipalma The Performance Lab p/b Caffein 18:27.31
5 John Sedlak DNK Cycling 18:49.86
6 John Piper Pro Pedals P/B Viking Racing 18:56.83
7 Ron Short Pro Pedals P/B Viking Racing 19:30.77
8 Michael Franco Liberty Cycle 19:33.25
9 Charlie Muller Cycles 54 19:42.03
10 Leonard Vellucci Team B3 Cycling 19:44.19
11 Drew Davala Pro Pedals p/b Viking Racing 19:50.98
12 Dan Marion Team Marty's 20:05.13
13 Dan Alexander 20:55.75
14 Daniel Iachetta Team B3 Cycling 21:05.54
15 James Duffy Team Somerset 24:47.44
16 Nicholas Paul BYRNE International LLC 25:08.56
17 Bryan Szablewski Cycles 54 / Five Four Sports 36:11.65

Men Open Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Szymon Niemotko Central Jersey Cycling Team 16:09.70
2 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 16:33.51
3 Brian Norling Shore Cycling Sports 16:33.78

Men Open Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Phimsipasom Westwood Velo 17:11.93
2 Tony Nitti Basalt Bike & Ski 17:26.51
3 Chris Dawson Redline Racing 18:27.37
4 Mark Morales FIREHOUSE CYCLES 18:30.89
5 James Griffin Team B3 Cycling 18:42.39
6 Alberto Garibi QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 18:49.41
7 Fred Tanjutco Pro Pedals P/B Viking Racing 18:57.78
8 David Bleakley 18:57.99
9 Anthony Procida 19:00.87
10 Christopher Burkhart 19:03.22
11 Kevin Eng Cycle Craft 19:04.04
12 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 19:18.72
13 Jonathan Chadwick Action Wheels 20:09.48
14 Lemuel Makiling None 21:25.80
15 Fernando Cotero Team Somerset 21:36.83

Women Juniors 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Victoria Cotero Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 23:43.72

Women Juniors 9-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michaela Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 27:25.49
2 Scout Carter Liberty Cycle 28:38.66
3 Katharine Byrne BYRNE International LLC 29:14.95
4 Grace Wahl PSCC 33:04.85
5 Faith Wahl PSCC 36:05.47

Women Non

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kate Tormey EECT/Live Love Velo 20:19.39
2 Julia Franco Liberty Cycle 20:43.71
3 Tamara Fellows Team Somerset 21:47.74
4 Sarah Mellies 21:57.33
5 Jill Waggett Guy's Racing 22:30.24
6 Rebecca Feldman Team Marty's 23:29.40
7 Shobha Lakshminarayana 24:23.64
8 Ellen Hardy BYRNE International LLC 28:59.02

Women Open Cat4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Rinderer Beachwood Bicycles 18:26.28
2 Leisha Johnson Beachwood Bicycles 20:12.61
3 Jaymi Cook Trolley Racing Team 20:37.82
4 Diane Elmore Sturdy Girl Cycling 20:59.06
5 Robin Wahl Peddler's Shop (PSR) 21:58.78
6 Danielle Ferland Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 22:15.06
7 Karen Zatuchney GMVS/ Cycle Craft Racing 23:06.94
DNF Victoria Mather QCW Cycling p.b. BreakawayBikes

Women Open Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Iepson Team EPS/CSS p/b Shebell and Sh 18:26.47
2 Andrea Maher Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 19:12.40
3 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 19:25.20
4 Elizabeth Tyrell Team Somerset 19:29.69
5 Gabrielle Czernik Team Elite Endurance 19:42.84
6 Nicole Ragonese Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 19:52.82
7 Jeanne Davis Somerset Wheelmen 26:17.73

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with