These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
2 Christopher Beall LOW//Factory Racing
3 Richie Vos SunPower Racing
4 Kirk Scheibelhut SquadraSF p/b Terun
5 Aidan Malmberg Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
6 Eric Welsh SunPower Racing
7 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
8 Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun
9 Erik Schiller
10 Will Brickler
11 Niklas Barreto SunPower Racing
12 Matthew Accarrino
13 Cole Cherpak
14 Andrew Moss US Military Endurance Sports
DNF Ryan Oakes AMain Cycling Team
DNF Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richie Vos SunPower Racing
2 Shane Mcguire��� SunPower Racing
3 Madden Titus SunPower Racing
4 Erik Schiller
5 Kenneth Tsuda
6 Steven Thompson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
7 Matthew Mckenzie MBRT
8 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 Bernardo Tapia SunPower Racing
10 Tommy Perkins JAKROO presented by Chrome Industries
11 Eric Welsh SunPower Racing
12 Kirk Scheibelhut SquadraSF p/b Terun
13 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Andrew Moss US Military Endurance Sports
15 Sunil Jagadish Audi
16 Michael Machado
17 Levi Jago Don Chapin Monterey Bay Racing Team
18 Tenzin Wangzor
19 Jefferey Osarczuk
20 Murat Ozgur SquadraSF p/b Terun

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kenneth Tsuda
2 Michael Machado
3 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Shane Mcguire��� SunPower Racing
5 Dante Lobue Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
6 Trevor Gilmore Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
7 Mikal Davis Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
8 Kaito Clarke SJBC
9 Jason Anderson Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
10 Michael Ford Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Madden Titus SunPower Racing
12 Bryan Cheung Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Tommy Perkins JAKROO presented by Chrome Industries
14 Alfonse Le duc Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
15 James Grady Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
16 Benjamin Clarke SJBC
17 Levi Jago Don Chapin Monterey Bay Racing Team
18 Bernardo Tapia SunPower Racing
19 Aaron Garcia Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
20 Eric Edem Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
21 Jacob Jordan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
22 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
23 Tommy Lacampagne SJBC
24 Matthew Johnson Dolce Vita Freewheel p/b SL2
25 Tenzin Wangzor
26 Vasileios Raptakis SunPower Racing
27 Sean Martin LOW//Factory Racing
28 David Shih SunPower Racing
29 Ryan Mostofi JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel
30 Jefferey Osarczuk
31 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stefan Hubrich Don Chapin Junior Development
2 Andy Zinsser
3 Alex Akins Don Chapin Monterey Bay Racing Team
4 Alexander Atmore Peninsula Velo Cycling Club
5 Gavin Lubbe
6 Christian Taylor
7 Will Farino Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
8 Eduardo Aguirre
9 Cameron Stewart Don Chapin Monterey Bay Racing Team
10 Christina Hashimoto Don Chapin Monterey Bay Racing Team
11 Emilio Pezzaniti
12 Joshua Puckett
13 Yusuf Altimimi Lost Dog Cycling
14 Brandon Rapp SJBC
15 Christopher Li Lost Dog Cycling

Men Cat Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
2 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
3 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
4 Aidan Malmberg Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
5 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
6 Christopher Beall LOW//Factory Racing
7 Will Brickler

Men Master 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Will Riffelmacher THE OLYMPIC CLUB
2 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
3 Cyrus Behroozi SquadraSF p/b Terun
4 James Beaumier Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
5 Jason Schmidt Funsport Bikes Cycling Team

Men Master 35+ Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Beaumier Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
2 Trevor Gilmore Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
3 Matthew Johnson Dolce Vita Freewheel p/b SL2
4 Zachary Hilton SJBC

Men Master 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Camacho ThirstyBear p/b Akamai
2 Will Riffelmacher Olympic Club

Men Master 45+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ken Calender Don Chapin Monterey Bay Racing Team
2 Tony Homes R4R-Make A Wish
3 Jason Schmidt Funsport Bikes Cycling Team
4 Jason Fritz Morgan Stanley Cycling Team
5 David Avila SAFEWAY Cycling
6 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
7 Rick Lawton R4R-Make A Wish

Men Master 45+ Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Murat Ozgur SquadraSF p/b Terun
2 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
3 Jess Curtis Team Roaring Mouse
4 Benjamin Clarke SJBC
5 Shawn Varner ChristianCycling Colorado

Men Master 45+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Lawton R4R-Make A Wish
2 Jason Schmidt Funsport Bikes Cycling Team
3 Ken Calender Don Chapin Monterey Bay Racing Team
4 Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
5 Jason Fritz Morgan Stanley Cycling Team
6 Iver Johansen
7 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai
8 Blake Reed Schnur Racing
9 Steven Archer Morgan Stanley Cycling Team
10 Tony Homes R4R-Make A Wish
11 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk

Men Master 55+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai
2 Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
3 Blake Reed Schnur Racing
4 Iver Johansen
5 Steve Clifton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Steven Archer Morgan Stanley Cycling Team
7 Michael Vella SunPower Racing
DNF David Corthell Audi Reno-Tahoe Cycling

Women Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jaimee Erickson

Women Cat Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel
2 Holly Roberts JAKROO presented by Chrome Industries

Women Master 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lesley Jensen JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel
2 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with